Презентация по математике на тему Туындыны табу ережелері 11 класс
Жамбыл облысыМеркі ауданыОйтал ауылы№12 Қ.Сарымолдаев атындағы орта мектепматематика пәнінің мұғалімі: Саркулова Анар КырыбековнаСынып: 10 Туындыны табу ережелері Сабақтың тақырыбы: Сабақтың мақсаты: Туындыны табу ережелерін меңгеру және оны шешу жолдарын үйретуБілімділік: Бұл тақырыпты игере отырып, туындыны табудың ережелері мен дәрежелі функцияның туындысын табу формуласымен танысып, оларды есеп шығаруда қолдануды үйрету.Дамыту: Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, іскерлік дағдыларын қалыптастыру, ынтасын арттыру. Тәрбиелік: Алған біліміне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге қорытынды шығара білуге тәрбиелеу. № Сабақ құрлымы Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Түрі Әдісі Сабақ кезеңдерінің мақсаты Тәрбиелік мәні Игерілген білімі 1 Ұйымдастыру Оқушыларды түгелдеу Сабаққа назарын аудару Кезекшінің міндеті: жалпылама Ауызша Баланың жауапкершілігін тиянақтау уақтылы келуін қалыптастыру Сынып бөлмесінің үйлестігі және тазалығын бақылау 2 Үй тапсырмасын тексеру Үй тапсырмсын сұрақ - жауап арқылы тексеру Берілген сұрақтарға толық және нақты жауап беру Жалпылама Сұрақ –жауап Үйтапсырмасын күн сайын жауапкершілікпен орындап отыруын , оқушыны күнделікті еңбекті жоспарлы түрде, ықыласты түрде жүргізуге дағдыларып,тәртібін қалыптастыру Оқушы мен мұғалімнің қарым- қатынасы негізінде адамгершілікке тәрбиелеу Қоғам дамуының талабына сай ақпараттық құралдарды игеруге тәрбиелу 3 Өткен сабақты бекіту Мұғалім ауызшабекітеді Оқушы тыңдайды жалпылама баяндау Үй тапсырмасының мазмұнын толықтырады, тиянақтайды Өткен сабақтағы тақырып 4 Жаңа тақырыптың мақсатын қою Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстырады Оқушы тыңдайды Жариялау Баяндау Жаңа сабақ бойынша берілетін білімнің қажеттілігін түсіндіреді Әр оқушының алдына мақсатты қоя білу Оқушылар жаңа сабақтың барысы туралы мәлімет алды. 5 Жаңа сабақты түсіндіру Мұғалім интерактивті тақта арқылы жаңа сабақ түсіндіру Берілген білімді қабылдау және өз санасында білімді өңдеуі практикалық қажеттілігін түсіну және қолдана білуді үйрену Жалпылама Баяндау Мұғаліммен оқушы бірге жұмыс жасай отырып нәтижеге жету.Интерактивті тақта арқылы оқушының оқу материалдарын түсінуін теорияларды игеруін қамтамасыз ету. Оқушыларды ұйымшылдыққа, адамгершілікке өз ойын еркін айтуға және шынайылыққа, іздемпаздыққа еңбекке баулу . Оқушылар туындының үш ережесімен танысады. 6 Жаңа сабақты бекіту Тапсырманы интерактивтік тақтада орындайды. Тапсырма--ларды компьютерде орындау Жеке, жұп-тық, топ-тық Өзіндік жұмыс Алған білімді жүйелеп айта біліуін ойлау қабілетін өз ойын дәлелдей алуын қалыптастыру Білімділікке баулу Туындыны табудың ережелерін есеп шығаруда үйрену 7 Үй тапсырмасын беру Үй тапсырмасыныңтүсінікті болуын, орындалуын, қажеттілігін түсіндіру Үй тапсырма-сын тыңдап күнделікке жазу жалпылама Сұрақ жауап Үй тапсырмасының түрі мен формасының оқушыны қызықтыруына көңіл бөлуі тасырманың шамадан тыс берілмеуіне көңіл бөлу Өздігінен жұмыс істеуге, ізденуге жауапкершілікке тәрбиелеу 8 Бағалау Сабақтың әр кезеңіндегі оқушының іс -әрекетін анықтай отырып бағалау Бағаны күнделіккеқойғызу Жеке Жариялау Ынталандыру Ұқыптылыққа үйрену Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы Сабақтың түрі: араласӘдіс – тәсілі: деңгейлеп саралап оқытуКөрнекілік: Интерактивті такта, үлестірмелі қағаздарБолжамдап отырған нәтиже: Туындының анықтамасын, функцияның және аргументтің өсімшесін, дәрежелік функцияны,туындыны табу ережелерін жақсы меңгерген тұлға қалыптастыру 1-ереже 2-ереже 3-ереже 1-ереже. Егер және функцияларының x нүктесінде туындылары бар болса, онда функциясының x нүктесіндегі туындысы бар және ол (1)формуласымен анықталады. Дәлелдеуі. Дәлелдеу үшін туындының анықтамасы мен туындыны табу алгоритмін қолданамыз.Ол үшін екі функцияның қосындысы функциясын алайық және аргумент x-ке өсімшесін берейік. Сонда аламыз.Функцияның өсімшесін аргумент өсімшесі -ке бөлсек,өрнегі шығады. Осы өрнектің ұмтылғандағы шегін табамыз: 1-мысал. функциясының туындысын табайық.Шешуі. Жауабы: 2-ереже. Егер u және функцияларының x нүктесінде туындылары бар болса, онда берілген функциялардың көбейтіндісінің функциясының x нүктесіндегі туындысы бар және ол (2)формуласымен анықталады. Сәйкестендіру кестесі Көп нүктені жалғастыр I - топ Көп нүктені жалғастыр ІІ- топ Кім жүйрік І - Топ ІІ - Топ 10 20 30 10 20 30 Есепте Жауабы Есепте Жауабы Жауабы Есепте Есепте Жауабы Жауабы Есепте Жауабы Есепте Деңгейлік тапсырма І - Деңгей ІІ - Деңгей ІІІ- Деңгей І – Топ І – Топ І – Топ ІІ - Топ ІІ - Топ ІІ - Топ І – Деңгейдің жауаптары І – Топ ІІ - Топ ІІ – Деңгейдің жауаптары І – Топ ІІ - Топ ІІІ – Деңгейдің жауаптары І – Топ ІІ - Топ Үй тапсырмасын беру:§ 14, №176 (а,ә); №177 (б,в); №178 (а,б); Бағалау: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтап, жауап деңгейі төмендеу болған оқушыларға келесі сабаққа қосымша тапсырма беріп, баға қою. Қай топ жеңді? І - топ ІІ - топ Жеңістеріңмен!!!Білімдерің шыңдалсын!!! Сабаққа белсенді қатысқандарыңызға рахмет!!!