Литература в начальных классах Шал мен бала
Сабақтың тақырыбы: Шал мен бала№75 мектеп-гимназиясыБастауыш сынып мұғалімі: Алиева Қ
Сабақтың мақсаты: басты кейіпкерлердің іс-әрекетін өмірмен байланыстыру, салт-дәстүрімізді ұлттық құндылық ретінде тануға үйрету.Күтілетін нәтижелер:Пәндік нәтиже: мәтіннің мазмұнын өмірмен байланыстыра отырып қазіргі заманмен салыстыруға, өз ойын түйіндей білуге жағдай жасау.Жүйелі іс-әрекет нәтижесі. Топта жұмыс жасай білу дағдыларын жетілдіре түсу, пікір таластыруға, ойлануға, бағалай білуге, қорытынды жасай білуге үйрету.Тұлғалық нәтиже.Оқушыларды адамгершілікке, шыншылдыққа, адалдыққа, кешірімді болуға тәрбиелеу.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.Өткенді еске түсіру.Қазақ батырлары
Қызығушылығын оятуТопқа бөлу.Керек –дерекАрнайы қонақ: Ол - әдейі шақырылған ағайын-туыс, дос-жаран, көр- ші-көлем, құда-құдағи, сыйлы, құрметті кісілер.Құдайы қонақ: Бұлар – шалғай елден, алыс жерден жолаушылап жүріп сапарында көлігі болдырып немесе жолдан адасып, шаршап, тынығу үшін қонған тосын, бөгде қонақ.Қыдырма қонақ:Үйден-үйді, ауылдан-ауылды кезіп, ерігіп желіккен, үлкенге сәлемшіл, кішіге баташыл, әжені аялап, жеңгені паналап, ағаға жол, ініге жел бергіш «кіріп-шық» кезбе қонақтарды осылай атайды.Қылқыма қонақ:Ол – ауыл ішіндегі, үй аралығындағы түтіні түзу шыққан үйді торып, құлқынын тойдыру үшін қолына тигенін, аузына түскенін қылқытып жалмай беретін ашқарақ, ар мен ұятты белге буған тойымсыз, елеусіз қонақ.Құтты қонақ:Қазақ халқында: «Құтты қонақ келсе, қой егіз табады», - деген нақыл бар. Бұл мейман – келген кезінде түскен отбасында бір жақсылық, қуаныш болатын қонақ.Ерулікті қонақ:Қоныста отырған ауыл үстіне көшіп келген отбасын құрметтеп, ерулік асқа шақырылған қонақты осылай атайды.
“Дастархан” мультфильмі
Мағынаны тану Тұрманжанов Өтебай (15желтоқсан 1905, Оңтүстік Қазақстан облысы Бөген ауданы Жалғызағаш ауылы – 1978,Алматы) жазушы. Тұрманжанов шығармалары негізінен балаларға арналған. “Таң өлеңдері” “Қошан кедей”, “Таң сыры”. Тұрманжанов 40-қа жуық еңбектің авторы. Ол Л.Н.Толстойдың балаларға арналған көптегеншығармаларын қазақ тіліне аударған.Сабақтың тақырыбы: Шал мен бала
Пирамидалық оқиға1.____________2.________________3._____________________4.___________________________5.________________________________6._____________________________________7.________________________________________1. Оқиға кейіпкері(адам, аң,өсімдік, жансыз зат) 1 сөз2.Кейіпкердің сырт бейнесі,мінезі, түрін анықтайтын 2 сөз3.Оқиғаның болған орнын анықтайтын 3 сөз4.Оқиғаның өтуін түсіндіретін 4 сөз5. Оқиғаның шығу себебі 5сөз6. Әрі қарай не болды? 6 сөз7.Оқиға қалай аяқталады? 7 сөз
Сергіту сәті
1. Наққо за рыптыо , өпк дысынай.2.Оқт тынаққо лаусый айоң3.Лысый наққо дағасабо омайдытыр4. Наққо ірб үнк сақон –ұқт5. Іке үкн сақон -ұтж“Орнын тап” ойыны (топтық жұмыс)
Ой толғаныс{5940675A-B579-460E-94D1-54222C63F5DA}Мәтіндегі өзіңе қатты ұнаған тұстан үзінді. Түсініктеме: бұл үзіндіні жазуға не әсер етті?
Үйге:Мәтінді мәнерлеп оқу, мазмұнын айтуБағалау
Рефлексия