Презентация PISA Халы?аралы? зерттеу ба?дарламасы стратегиялары ар?ылы о?ушыларды? функционалды? сауаттылы?тарын дамыту жолдары
PISA Халықаралық зерттеу бағдарламасы стратегияларыарқылы оқушылардың функционалдық сауаттылықтарын дамыту жолдары Рахимова Альмира№36 мектеп-гимназиясыбиология пәні мұғалімі
Мақсаты:Оқыту тиімділігін арттыру мақсатында тұлғаның танымдық қабілеттерін және танымдық процестерді дамыту. PISA тапсырмаларын қолдана отырып оқушылардың өз бетінше жұмыс жүргізуге, белсенді оқыту стратегиясын пайдаланып, оқушылардың функционалдық қабілеттерін дамыту.
Міндеттері:1.Оқушылардың тақырыпты ашуына ықпал ету. 2.Есте сақтау қабілеттерін дамытып, биология пәніне деген қызығушылығын арттыру.3.Алған білімдерін өмірде қолдану дағдыларын дамыту. PISA тапсырмаларын орындау
Күтілетін нәтиже: Алған білімнің өмірде бар екендігін, оны біз өмірмен байланыстыра отырып биология пәніне деген қызығушылығын тудыру,тапсырмаларды стратегиялар негізінде орындай отырып оны ғылыми тұрғыда дәлелдеуге, өз ойын ашық жеткізуге үйрету.
« Баланы оқытушы дәл өзіндей қылып емес, келешек заманына лайық қылып шығаруы қажет » Мағжан Жұмабаев
Жаратылыстану сауаттылығы
Оқыту стратегиялары«Мен-Сен- Біз», «Алты қалпақ», «Әткеншек», «Джиксо»,«БББ», «Ойлан,жұптас,бөліс», «Кубизм», «ТВ шоу» және т.б)
Тапсырма типтері бойынша
Ашық тұқымды өсімдіктерге жалпы сипаттама.Ашық тұқымдылардың көптүрлілігі.Сабақтың мақсаты: Оқушыларды ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипаттамасымен таныстыру,олардың көптүрлілігімен таныстырып, адамдарға,табиғаттағы пайдасы туралы білім аладыСабақтың типі: Жаңа сабақСабақтың әдісі: Тірек-сызбалар негізінде оқыту, СТО стратегиялары арқылы PISA Халықаралық зерттеуіне дайындау, топпен жұмысЖаңа технологиялар: АКТ, СТО
И.И.Шишкин «Сосновой бор»
Ыстық картошка
Плаунның көбеюіИя,жоқ астын сызПлаундардың көбеюі кезінде өркеннің ұшынан спорофилдер дамиды?Ия , жоқЖерасты споралар 1 айда жынысты өскіншеге айнала ала ма?Ия , жоқЖерүсті споралары сапрофитті жолмен қоректене ме?Ия , жоқPISA Халықаралық зерттеуінің кешенді таңдауы бар жауап түріндегі тапсырма./ия,жоқ/Плаундар өсімді , жынысты, жыныссыз жолдармен көбейеді. Жынысты көбеюі кезінде споралар2 түрлі жағдайда өнеді: жерасты және жерүсті.
Топпен жұмыс«Ротация» стратегиясы1 топ. Қарағай2 топ. Секвойя3 топ. Шырша4 топ. Арша
«Әткеншек» стратегиясыТОППЕНЖҰМЫС
Шығармашылық жұмысPISA типтес тапсырмалар1 топ: Орманшыға үй салуға 2 түрлі участок беріледі. 1-шісі шырша орманынан, 2-шісі қарағай орманынан Орманшы қайсысын таңдайды.2 топ:Гриппен ауырған адамға дәрігер қарағай орманында демалуды ұсынады.Неліктен?Оның бұл ұсынысы дұрыс па?
3 топ:Күздің бір күнінде Сібір орманына ревизор келген.Орманның жалаңаштанғанын көріп,орманшыдан сұрайды:-Бұл қылқанжапырақты орман ба?-Ия.-Ал қылқанжапырақтылар қайда?-Өлді.-Кімнің қателігі?-Табиғаттың.-Сіз табиғаттың атын жамылмаңыз.Бұл орманның қурап,жойылып кетуіне сіз жауаптысыз. Сұрақ: Орманшының осы орманның осындай күйге түскеніне жауап беру керек пе?4 топ:Егер де жер бетіндегі барлық өсімдіктер әлемі жойылды дерлік.Қандай жағдай орын алар еді?
РефлексияЕкі жұлдыз,бір тілек
Сұрақ: Резусы оң қанды теріс резус қанға құйғанда қандай өзгеріс болуы мүмкін? Ия/жоқ 1.Резусы теріс адамның қанында оң резусқа қарсы дене түзіледі 2.Қарсы дене оң резусымен әрекеттесіп, адамның көз жұмуы мүмкін 3.ВИЧ инфекциясы немесе ЖҚТБ жұқтыруы мүмкін Ия/жоқИя/жоқИя/жоқ1топ.Әлемге әйгілі бір кітапта : әрбір секунд сайын Қызыл теңізде миллиондаған кемелер апатқа ұшырап,теңіз түбіне батады.Әйткенмен , миллиондаған жаңа кемелер тұрақтан қайтадан жүзуге шығады делінгенКемелер мен тұрақтар деп нені айтқан деп ойлайсыңдар? 2 топ. Кешенді таңдауы бар жауап түріндегі тапсырма.Резус- фактор нәруызды зат. Резус фактор ұрпақтан ұрпаққа беріледі, ол өмір бойы өзгермейді. Жүректің құрылысыҮй тапсырмасын сұрау
3 топ. Таңдауы бар жауап түріндегі тапсырма.Әскери қызметшілердің,құтқарушылардың,өрт сөндірушілердің,күзетшілерінің киімінде көбіне тігін жапсырма болады.Тапсырмада берілген тігін жапсырма нені білдіреді?А ІІ Rh+А.қанның 2 тобы,резус-факторы терісВ.қанның 2 тобы,резус-факторы оңС.қанның 1 тобы,резус-факторы теріс4 топ. Еркін құрылымды жауап түріндегі тапсырма.Неліктен қан құю кезінде қан тобын дұрыс таңдап алғанның өзінде өлімге соқтыруы мүмкін?
1 топ: Жүректің құрылысы2 топ: Жүректің қабаттары3 топ: Жүрек қақпақшалары4 топ: Қарыншалар мен жүрекшелерБұл тапсырманы орындауда ең бірінші оқушы өзі ойланады, жақсы оқушылар деңгейі төмен оқушымен жұптасады, кейін топпен бөліседі.Ойлан – жұптас – бөліс
PISA типтес тапсырмаларды орындау 1 топ: Адамның жүрегі минутына 70 рет жиырылады,әрбір босаңсыған уақытта 150 см 3 қанды өткізеді.Мектепте 6 сабақ болғанда қанша мөлшерде қан өткізеді?Шешуі: 70 х 45 = 3150 1 сабақ уақытта3150 х 150 = 472500 см3 = 472, 5 л бір сабақ уақытта475,2 х 6 =2835 л 6 сабақ уақытта2 топ: Жүректегі оттегіне қаныққан артерия қан мен зиянды қалдықтар мен көмірқышқыл газы бар вена қаны неге ешуақытта араласпайды?
3 топ: Сәйкестендіру.4 топ: Ересек адамның жүрегінің ұзындығы: А. 12-15 см В. 12-14 см С. 16-18см1.Жүректің дәнекер ұлпалы сыртқы қабаты миокард 2.Бұлшықетті жүректің ортаңғы қабаты эпикард3.Жүректің ішкі қабаты кардиомиоцитттер 4.Терең ет қабаты перикард 5.Жүректің жүрекқабы эндокард
Сабақ барысында оқушылардың қабілеті, білім деңгейі көтерілді , шығармашылыққа талпынды, такырып бойынша өзіндік қорытынды жасауға үйрендіӨзіндік дүниетанымы қалыптасып , сабаққа ынтасы , қызығушылығы арттыОқушыларды біліммен қаруландыра отырып , оларды қисынды ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыттым , PISA халықаралық зерттеуіне алғашқы баспалдағын салдымБолашақта биология сабақтарында PISA Халықаралық зерттеу әдісін қолдану мен үшін тиімді.Нәтижем
Жетістіктерім
Қорытынды: оқу үдерісінде ғылыми – сауаттылықтықалыптастыру арқылы , оқытудың оңтайлы жағдайында жүзеге асырылатын белсенді әдістерін, сабақтың ұйымдастыру формаларын барынша тиімді пайдалануға мүмкіндік беретін жүйені ұсыну