Презентация по казахскому языку на тему “С?йлемні? дара ж?не к?рделі м?шелері” (4 класс)
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларды сөйлемнің дара және күрделімүшелерімен таныстыру. Құрамында күрделі мүшелері бар сөйлемдер құрастыра білуге үйрету.2.Сөздік қорын, шығармашылық қабілеттерін,ауызша және жазбаша тілін дамыту.3.Дұрыс сөйлеу мәдениетіне тәрбиелеу. Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, салыстыру, ойын,практикалық жұмыс. Көрнекілігі: Сызбалар, үлестірмелер, жеке суреттер, кестелер, Айзенк әдістемесі. Сабақтың барысы І.Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық.Оқушылардың назарын сабаққа аудару.Қайырлы таң досым,Қайырлы күн болсын,Сәрсенбінің сәтіСәттілікке толсын.Біздің алар бағамызҚілең бестік болсын.Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. ІІ. ӨТКЕН САБАҚТЫ ПЫСЫҚТАУ.СТРАТЕГИЯ: ОЙ ШАҚЫРУ.СӨЙЛЕМНІҢ ҚАНДАЙ МҮШЕЛЕРІН БІЛЕМІЗ?БАСТАУЫШ ПЕН БАЯНДАУЫШ СӨЙЛЕМНІҢ ҚАНДАЙ МҮШЕСІ БОЛА АЛАДЫ?РЕБУСТЫ ШЕШУ. "ОҚУШЫ" СӨЗІНЕ СӨЙЛЕМ ҚҰРАУ. ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту.Стратегия: Ой қозғау.Жұмбақ шешу.Өзім судан тұрамын,Біткен ойды құрамын. (Сөйлем)- Балалар, біз сөйлем мүшелері туралы не білеміз? Сөйлем мүшелері Сөйлем мүшелерібелгілі сұраққа жауап береді Сөйлем мүшесіқызметіне қарай Тұрлаулы Тұрлаусыз Мысалдармен дәлелдеу.Жаңбыр жауды. Биыл күз ерте түсті.А)Оқулықпен жұмыс.35- жаттығу.Бағанның екі жағындағы сөйлемдерді салыстырып оқып, қарамен жазылған сөйлем мүшелеріне сұрақ қой.Аптада жеті күн бар. Дулат үйге келе жатыр.Ақ көбелек гүлге қонды. Бір жылда он екі ай бар Айгүл мектепке келді. Ақ сары балапан сүйкімді-ақ а)Сөйлем мүшесі бір сөзден де, екі сөзден де жасалатынын айту.ә)Қарамен жазылған сөздердің сөйлемнің қандай мүшесі екенін анықтау.б)Ол сөздердің неше сөздерден жасалғанын айтқызу.г)Ол сөздердің бір-бірінен айырмашылығын түсіндіру. ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ТАПСЫРМА 1-тапсырма: Бірінші сөздің соңы, екінші сөздің басы болатын сөзді тауып қой.ЖАНАР (...) ЕШКІ2-тапсырма: Артық сөзді алып таста:ҚЫМЫС МЫСЫҚСЫРАБ БАРЫСЛЕККӨЙ КӨЙЛЕКРЫҚСАҚ ҚАСҚЫР3-тапсырма: Түсіп қалған сөзді тауып қой:ҰҒРАП (АҒАШ) АШҚАШҰРПАҚ (....) ТАҢБА4-тапсырма: Сөздегі жетпейтін әріптерді тауып қой: Стратегия. Топтастыру.Дәптермен жұмыс.Жинап алып күш,Қолға қалам алайық.Салақтықтан қашайық,Әдемі етіп жазайық.36-жаттығу.Жаңылтпашты оқып. жатқа жаз. Сөйлемнің күрделі мүшесін тап. Сөйлем мүшелері Күрделі Дара ОЙЫН: «ОРНЫҢДЫ ТАП» Интербелсенді тақтаның қаламын пайдалана отырып, мақалдардан орны ауысқан сөйлем мүшелерін тап. Еңбек өмірді қорқадыЖалқаулық аздырадыЕңбек оздырадыҚорқақ көлеңкесінен ажарлайды 38- жаттығу.Мәтіннен күрделі мүшелерді тауып, неліктен күрделі мүше екенін дәлелде.а) Мәтінді оқу.ә)Мәтіннің авторымен таныстыру.б)Ойыңды дәлелдеп үйрен.Тығыздалған ескі қардың бетін жаңғыртып, қалқып келіп түсіп жатыр. Бұл- күрделі мүше өйткені екі сөзден құралғанбір ғана сұраққа жауап беріп,сөйлемнің бір ғана мүшесініңқызметін атқарады. ІҮ.Білімді тиянақтау.Шығармашылық жұмыс.39- жаттығу.Ешкі малын сипаттап жаз. Ешкі төрт түліктің бірі. Ешкінің атасы Сексек Ата.Ешкі қос мүйізді, жұп тұяқты үй жануары. Оның сүті қою.Қылшықты түтіті бар. Етінде емдік қасиет бар. Ү. САБАҚТЫ ҚОРЫТУ. СТРАТЕГИЯ: САЛЫСТЫРУВЕНН ДИАГРАММАСЫ. КЕРІ БАЙЛАНЫС