Презентация по казахскому литературе на тему Ыбырай Алтынсарин
Сабақтың тақырыбы:Ыбырай Алтынсарин
Мақсаттары:Оқушылардың Ы.Алтынсарин туралы білімдерін толықтыру,шығармаларымен танысу;алған білімдерін сабақ барысында толықтыру,қойылған талаптарды іске асыру. Оқушылардың тілің, ойлау,сөйлеу қабілеттерін дамыту;сөздік қорларын байыту;сабаққа деген қызығушылықтарын дамыту.Оқушыларды Ыбырай Алтынсариннің шығармаларынан тәрбиелік мәңі бар сөздерге баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақӘдістері: сұрақ-жауап , түсіндіру, баяндау, кластер, мінездеу,деңгейлік тапсырмалар,салыстыру.Көрнекіліктер:Интербелсенді тақта,сызбалар,суреттер.Пәнаралық байланыс: орыс әдебиеті,қазақ тілі.
Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі:Үй-тапсырмасын тексеру:сұрақ-жауап әдісі арқылы.Жаңа сабаққа кіріспе:
Ыбырай Алтынсарин1841-1889
style.rotationppt_wppt_y
style.rotationppt_wppt_y
Ағартушы, аса көрнекті педагог, ақын, қазақ балалар әдебиетінің негізін салушы. 1841 жылы Қостанай облысы Затабол ауданында туған.Ол орта жүз, қыпшақ руынанЫбырай Алтынсарин (1841-1889)(Шын аты Ибраһим)
Ыбырай Алтынсаринның ұрпақтарыАбдоллаӘбдірахманШәрипаЖұмакүлДулат
ДостарыБелгілі шығыстанушы, ғалым В. В. Григорьев Атақты педагог, шығыстанушы Н. И. Ильминский
Жазған оқулықтары:1.1879 ж.”Қазақ хрестоматиясы” 1896 жылы «Мәктубат» деген атпен екінші рет басылды.2) «Қазақтарға орыс тілін үйретудің бастауыш құралы».
Ақынның өлеңдері:“Кел, балалар, оқылық”.“Өнер-білім бар жұрттар”.«Ананың сүюі». «Жаз».«Өзен».т. б.
Өсиет өлеңдері:“Әй, достарым.”“Әй, жігіттер.”"Араз бол, кедей болсаң ұрлықпенен
Төл әңгімелері:Таза бұлақАсыл шөпШеше мен балаЖомартМейірімді балаҚыпшақ СейітқұлБай баласы мен жарлы баласы.
Ыбырайдың ашқан мектептері:балаларғақыздарғамұғалімдерге
Қостанайда Ы.Алтынсарин атындағыескерткіш пен лицей- интернат
style.rotation
көшесі,кітапханасы
мұражайы бар
Ыбырай(Ибраһим)1841ж.қазіргі Қостанай обл.,Затобол ауданында дүниеге келген.Атасы Балғожа бидің тәрбиесінде өседі. 1857-1859жж.хатшы болады. 1864ж.Торғайда мектеп ашты. 1868-1874жж.Торғай уездік басқармасында іс жүргізушісі.Ол қазақ халқының аса көрнекті ағартушысы, педагог, жазушы, этнограф, фольклорист,қоғам қайраткері. 1889ж. қайтыс болады. .
1- топ.”Сейтқұл”2- топ“Салақтық”
Кім ?Не іздеді?Не істеді?Қандай адам?Ыбырай педагог,білімүйрендібілімқұмарКестені толтырыңдар
Қыпшақ Сейітқұл 1- топ. І-деңгейМақсаты Ақылы Білімі ҚайратыСейтқұл
Әңгіменің мазмұнын мына бөліктер арқылы беріңдер.1.Сейітқұлдың ойы2.Қабырға өзенің бойына қоныстануы.3.Егін салу. 4.Артық астықты малға айырбастау5.Сейітқұл елінің көбеюі6.Сақтану шаралары.7.Базар ашу.8. Сейітқұл жұртының бай болуы.
2-топ.II-деңгей.«Салақтық» әңгімесінің басты кейіпкері кім?Ол не себептен ауруханаға жатады?Ол қандай жұмысқа орналасады?Кәрім қандай жағдайға ұшырайды?Кәрім неден жан тапсырады?
Кластер толтыру.Кәрім
IІІ-деңгей. Өзіндік жұмыс. Жалғасын тап. 1.Әдепті бала .............................,әдепсіз бала................................. 2.Сын..........................................,мін................................................. 3.Әдепсіз өскен..........................,тәртіппен өскен.
Бекіту кезеңі: «Салақтық» әңгімесінде Ыбырай қандай жаман әдеттен жирендіреді? «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінде жазушы қандай кәсіппен айналысуға шақырады?
III-деңгей. Кестені толтырыңдар. Кейіпкерлері Іс-әрекеттеріҚандай адам?Менің пікірім III-деңгей. Кестені толтырыңдар. Кейіпкерлері Іс-әрекеттеріҚандай адам?Менің пікірім III-деңгей. Кестені толтырыңдар. Кейіпкерлері Іс-әрекеттеріҚандай адам?Менің пікірім Қорытынды кезеңі: Кестені толтырыңдар. КейіпкерлеріІс-әрекеттеріҚандай адам?Менің пікірім
Үйге тапсырма:“Кел,балалар”деген өлеңді жаттап келу және ақынның өмірбаянның мазмұның айтып келу.
Бағалау кезеңі: сабаққа белсенді қатсықан оқушыларды тиісті бағамен бағалаймын.Сабаққа қатысқан үшін рақмет!