?аза? ханды?ы слайд 7 сынып К?ні: Саба?ты? та?ырыбы: «?аза? ханды?ыны? ??рылуы» Саба?ты? ма?сыты: Білімділік: ?аза? ханды?ыны? ??рылу тарихы мен таныстыру. ?аза? хандарыны? ж?ргізген саясатына т?сінік беру. Дамытушылы?: ?аза? ханды?ыны? тарихы мен таныс
Сабақтың тақырыбы: “Қазақ хандығының құрылуы”
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Қазақ хандығының құрылу тарихы мен таныстыру. Қазақ хандарының жүргізген саясаты на түсінік беру.Дамытушылық: Қазақ хандығының тарихы мен таныстыра отырып, оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту.Тәрбиелік: Ел тарихынбілуге, құрметтеуге және ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас, жаңа білімді қалыптастыру.Сабақтың әдіс-тәсілдері: топтастыру, сұрақ-жауап,Сабақтың көрнекілігі: хандардың суреті, интерактивті тақта, сұрақтар қорапшасы, аквариум, түрлі-түсті маркерлер, фасоль қапшығы, стикерлер.
Сабақтың барысы:І Ұйымдастыру кезеңіСынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. Смайликтер арқылы оқушылардың көңіл күйлерін анықтау.
ІІ Топқа бөлу ( Хандырдың суреті арқылы топқа бөлу) Керей мен Жәнібек қазақ хандығының негізін салушы.2.Қасым ханның қасқа жолы.3.Қасым ханның баласы (1538-1580 ж.ж). 4.Есім ханның ескі жолы.
Детальдарын қосуКомандада жұмыс істеу кезінде сізге алынған білімдерін көрсету үшін сөйлемді кеңейтуіңіз қажет. Сөйлемі барынша дұрыс және нақты жауап беру.Бастапқы сөйлемнің мысалы:Әбілхайыр хандығыКеңейтілген сөйлемнің мысалы:XV ғасырдың орта кезінде қазақ жерінің батысында Ноғай ордасы, Жетісу аймағында, Сыр бойы, Орталық қазақстанда Әбілхайыр хандығы өмір сүргенІІІ Үй тапсырмасын сұрау
IV Қазақ хандығының құрылуы туралы, бейне көрініс көрсету.
Ойлан, Жұптас, Талқыла әдісіОқушылар көргендерін сыни тұрғыда талқылап, жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
І топ тапсырмасы«Аквариум»ІІ топ тапсырмасыСұрақтары бар қорапІІІ топ тапсырмасы“Тарелка тарату” әдісі.IV топ тапсырмасы“Веер” әдісі
VI «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады.
VII “Фасоль қапшығы” әдісіМұғалім сұрақ қойған кезде фасоль салынған қапшықты лақтырады. Бұл сұрау үдерісіне кинестикалық сипат береді және оқушыларды өз еркімен жауап беру үшін ниет білдіруге итермелейді. Сіз оқушыларға жауапты білмеген жағдайда сұрақты басқа оқушыға лақтыруына мүмкіндік бере аласыз. Сонымен қатар, бұл тапсырманы командамен шешуге де болады. Мұғалім кезек-кезекпен фасольды қапшықты әр командаға лақтырады.
VIII Кері байланыс
IX Үй тапсырмасы:1. Әр топ өзінің тақырыбына байланысты тест құрау.2. «Егер мен хан болсам.....» деген тақырыпта ой толғау жазу.3. Оқушыларды бағалау.
Бағалау ережесі Мен өзімді қалай бағалаймынҰпайБағаНені білемінҰпайы1-43Қазақ хандығының құрылу тарихын білемін25-74Қазақ хандарын жатқа білемін18-105Қазақ хандарының сыртқы саясатын түсіндім1Мен қазақ хандарыныңбасқару кезеңін ажырата аламын2Қаза хандығының күшейіп дәуірлеу кезеңін білдім2Қазақ хандығының құрылуының тарихи маңызын түсіндім2Қорытынды ұпайҚорытынды бағамБағалау парағыСыныбы: 7 Пәні: Орта ғасырлардығы Қазақстан тарихы Күні: Аты-жөні___________________________________________________________{69C7853C-536D-4A76-A0AE-DD22124D55A5}Бағалау ережесі Мен өзімді қалай бағалаймынҰпайБағаНені білемінҰпайы1-43Қазақ хандығының құрылу тарихын білемін15-74Қазақ хандарын жатқа білемін18-105Қазақ хандарының сыртқы саясатын түсіндім2Мен қазақ хандарының басқару кезеңін ажырата аламын3Қаза хандығының күшейіп дәуірлеу кезеңін білдім1Қазақ хандығының құрылуының тарихи маңызын түсіндім2Қорытынды ұпайҚорытынды бағам
Назарларыңызға рахмет!