?йкеліс к?ші. Техникада ?йкеліс ?рекетін ескеру
Ибраев Болат Ерсаинович
Пәні: Физика
Сыныбы: 7
Cабақтың тақырыбы: Үйкеліс күші. Техникада үйкеліс әрекетін ескеру
Сабақтың мақсаты: 1. Үйкелістің пайда болу себептері мен түрлерін білу керек.
2. Үйкелістің пайдасы мен зиянын түсіну керек
3. Үйкеліс күші неге тәуелді неге тәуелді емес екенін
эксперимент жүзінде байқап көріп,
Fүйк = μN үйкеліс күшінің формуласын есептер шығаруда
қолдану керек.
Күтілетін нәтиже : 1. Үйкелістің пайда болу себептері мен түрлерін білді
2. Үйкелістің пайдасы мен зиянын түсінді
3. Үйкеліс күшін эксперимент жүзінде көріп,
Fүйк = μN үйкеліс күшінің формуласын есептер шығаруда
қолданды.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Әдіс – тәсілі: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
АКТ пайдалану
Сынт тұрғыдан ойлауға үйрету
Талантты және дарынды балаларды оқыту
Оқыту үшін және оқуды бағалау
Дереккөздер: Р.Башарұлы,У.Тоқбергенова,Д.Қазақбаева 7-сынып оқулығы
www.ustaz.kz www.45minut.kz классная физика сайты
Ресурстар: үлестірмелі қағаздар,смайликтер, бағалау парақтары, ағаш білеуше, динамометр, таразы.
Сабақтың кезеңдері: Мұғалімнің
іс - әрекеті Оқушының
іс - әрекеті Бағалау
Ұйымдастыру Сәлемдесу, кезекші оқушыны тыңдау, назарларын сабаққа аудару
Психологиялық дайындық
«Комплимент»
Үш топқа болу:физикалық шамалар мен өлшем бірліктер және табиғат құбылыстарымен бойынша Сәлемдеседі
Топқа бөлінеді
I-топ «Шамалар»
II- «Өлшем бірліктер»
III – «Табиғат құбылыстары» Үй тапсырмасын тексеру Тест алу
Он сұрақ стратегиясын қолданамын
1.Денелердің жерге тартылу күші ауырлық күші(иә)
2.БӘТЗ тұжырымдаған Галилей(жоқ)
3.Денеге әрекет ететін ауырлық күші дене массасына кері пропорционал(жоқ)
4.Салмақты А әрпімен белгілейді (жоқ)
5.Лифтімен төмен түсе бастаған мезетте салмақсыздық күйін кешеміз (иә)
6.Салмағы 500Н бала салмағы 50Н бір денені ұстап тұр.Ол Жерді 600Н күшпен қысады (жоқ)
7.Тұрақты джидің шамасы жуық шамамен 10 Н/кг ға тең (иә)
8.Денелер тек жерге ғана емес,басқа да аспан денелеріне тартылады (иә)
9.Күн жүйесі планеталарының ішіндегі массасы ең азы Марс (жоқ)
10.Айдағы тартылыс Жердегіден алты есе аз (иә) 1.Тестіні топпен белгілейді
2.Он сұраққа «иә» «жоқ» деп қана жауап береді Тестке төмендегі
критериалды бағалауды ұсынамын.
1. «10» 3 ұпай
2. «9-8»2 ұпай
3. «7»1ұпай
Бағалау парағына топ басшысы бағалайды
Білу Кәне, балалар тақтаға назар салып қарайықшы. (интербелсенді тақтадан суреттер көрсетемін)
Түрткі болу сұрақтарын қою арқылы оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауына ықпал етемін.
Мына суреттер нені білдіреді?
Осы әрбір әрекет физика тілінде қалай аталады?
Бұл әрекеттер күштің қай түрімен жүзеге асып жатыр?
Ойлан-Жұптас-Бөліс әдісін қолданамын. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірге айқындап аламын.
Сурет сырын ашуға
тырысады. Ойланады, топта талқылайды, бірінің идеясы мен бірі бөліседі.Оқушылар сыныпта талқылауға визуалды түрде қатыса алады. Түсіну Топтың жартысына тақырыптық ресурс таратамын. Қалған жартысына Классная физика сайтына кіріп, тақырыптық видео анимацияны көруге болатынын айтамын
Не білдіңіздер? Күштердің өзара байланысын түсіндіріп бере аласыздарма? Басқаша қалай түсіндіруге болады? Топтағы оқушылардың бір екеуі кітаппен, қалғаны өз ұялы телефондарынан немесе ноутбукке USB модем арқылы классная физика сайтына шығып, видеоны көріп, мағлұмат алады.Үйкеліс күшінің түрлерімен танысып, техникадағы үйкеліс әрекеттеріне мысалдар келтіре отырып баяндайды.
Оқулықтағы мәліметтермен салыстырады? Бағдаршам стратагиясын қолданамын.
Жасыл-түсіндім
Қызыл- мүлдем түсінбедім
Сары-сенімсізбін
Қолдану Ал, балалар айтыңыздаршы қандай жаңа мағлұматтармен таныстыңызда?
Енді интербелсенді тақтаға назар салайықшы.
(Леонардо Да Винчидің салған суреттерін көрсетемін)
-Леонардо Да Винчи
Туралы мағлұмат айтып кетемін.(оқушылар білмеген жағдайда)
Енді осы ұлы тұлға жасаған тәжірибені өзіміз жасап көрсек қайтеді?
Тәжірибенің орындалу барысымен таныстырамын
Бағыт бағдар беріп отырымын
Тәжірибені орындап болғаннан кейін «Уақыт шеңбері» стратегиясын қолданамын Танысқан жаңалықтарымен бөліседі.
Интер белсенді тақтадаңы суреттерді көріп, кімнің туындылары екенін айтады.
Әр топ өздеріне берілген тәжірибелерді орындайды
I – топ динамометрге байланған бір ағаш білеушені горизонталь жатқан тақтай үстімен бірқалыпты қозғалысқа келтіреді
II- топ динамометрге байланған екі ағаш білешені горизонталь жатқан тақтай үстімен бірқалыпты қозғалысқа келтіріп динамометр көрсетулерін салыстырады.
Тәжірибеден алынған мәліметтер бойынша дарынды оқушылар есеп құрастырып, шығарады?
Оқушылар талқылау кезінде түсініктеме айтуға мүмкіндігі бар.Бір оқушы бастайды, барлығы кезекпен жұмыс істейді
Смайликтермен бағалау
Топтар бірін бірі бағалайды.
Бағалау критерийлері бағалау парағында жазылып тұрады.
1.Анықтама -1
2.Мысалдар келтірілсе-2
3.Дәлелдер болса-3
Талдау Деңгейлік тапсырмалар орындатамын
А. Сөйлемді толықтыр
В. Сұрағын тап
С. Негізгі туынды формулаларды қолданып, есептер шығарады
Оқушылар тапсырманы орындайды
А. Дененің өзі ...... тұрған бетке .... бағытта түсіретін күшін ................. күші деп атайды
В.
-бір дене екінші дене бетімен қозғалады
-қозғалыс жылдамдығына қарама қарсы бағытталған
-дененің қозғалысына кедергі жасайды
-үйкеліс күші мен нормаль қысым күшінің көбейтіндісіне тең А-«1»ұпай
В-«2» ұпай
С-«3» ұпай
Оқушылар өз өздерін бағалайды.
С.m=70 кг
μ = 0.3
т/к Ғ-?
m = 50кг
F = 200 H т/к μ -? Жинақтау Суретпен жұмыс
Үйкеліс күшін күшейтсек немесе азайтсақ тақырыбында
Сынақтан өткізу сұрақтарын қоямын.
-Подшипниктер көлікте қандай мақсатпен пайдаланылады?
-Үйлеріңдегі қандай құралдарда подшипниктер бар?
Венн диаграммасын толтырады «Үйкеліс күшінің пайдасы мен зияны»
Қорытынды жасайды
Өмірмен байланыстыра отырып, сұрақтарға жауап береді Бағалау Неліктен ауыр дорба көтеріп келе жатқанда тайғанақ жолда жүру оңайырақ?
Үйкелісті арттыру үшін құм,тұз себеді. Қаншалықты дұрыс?Өз ойларыңыз? Басбармақ бағалауы Рефлексия Тақырыбы:
Мен нені білемін
Мен нені білгім келеді
Мен нені білдім
Кері байланыс
Үйге §41-42 оқу «Үйкеліс күші» тақырыбына сурет салып, шығарма жазып келу