?аза? тілі Деректі кино
Қазақ тілі: Сынып: 7 Күні:
Сабақтың тақырыбы: Деректі кино
Сабақтың мақсаты
Білімділік: Лексикалық тақырыпты игерту; көсемшеден өткенді еске түсіріп, оның түрленуіне тоқталу, ерекшеліктерін ұғындыру, пысықтау.
Дамытушылық: Оқушының ойлау қабілетін, ой белсенділігін дамыту
3.Тәрбиелік: Қасиетті нәрселерді қадір тұтуға, сөз қадірін ұғына білуге , қазақтың бай тілін орынды пайдалана білуге, сонымен қатар ізденімпаздыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа оқу материалын беру
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап,
Сабақтың жабдығы: деңгей тапсырмалар
Сыныппен жұмыс түрі: топпен
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. Өткенді қайталап, пысықтау.
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту кезеңі.
ІІ топқа бөлу.
І топ – қыздар тобы – Шәкен Айманов - мәтінді мәнерлеп оқу, қазақ тіліне аудару, қазақ тілінде сұрақтар құрастыру.
ІІ топ – ұлдар тобы – «Деректі кино» - мәтінді оқу, 3 бөлімге бөліп, ат қою.
Бірнеше сұрақ құрастырыңыздар.
Мәтінді мәнерлеп оқу.
Сөздік жұмысы.
құндылық-ценность деректі кино-документальное кино
шынайы-настоящее жақтау-оплакивание умершего
өлі-мертвый дерек-данные
бейтаныс-незнакомый киношежіре-летопись кино
Яғни, бүкіл сөздер қандай тақырыпқа арналған?
Сөйлемдер келтіріңіздер.
1-тапсырма. Мәтінде қолданған сөздерді тауып алыңыздар.Мәт.оқып, аударыңдар, үш бөлімге бөліп, ат қойындар.
ІҮ. Бекіту жұмыстары (жаттығулар).
Әрбір топ өз жұмыстарын қорғайды.
Өздері дайындаған сұрақтарды қарсы топқа жасырады.
2-тапсырма. Деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.
ІІІ деңгей
1.Берілген сөздерді аударып, сөз тіркестерін құрастырыңдар.
Музыкальный, искусство, сцена, всесоюзный, международный, приз, завоевать, основоположник, формироваться, заслуженный, постановка, великолепно, настоящее, данные, летопись, событие.
2.Сұрақтарға жауап беріңдер.
1.Алматыда қандай театрлар бар? Атап шығыңдар.
2.Алматыда қандай кинотеотрлар бар? Атап шығыңдар.
3.М.Әуезов атындағы қазақ драма театры қай жерде орналасқан?
4.Бар деген етістікті шартты райда жіктеңдер. Олардан сөйлем құраңдар.
ІІ деңгей
1.Берілген сөз тіркестерін аударып, сөйлемдер құраңдар.
Документальное кино, игра актеров, театр юного зрителя, хорошо развивалось, профессиональное мастерство, заслуженный деятель.
«Қазақ киносы мен театры» тақырыбына әңгіме құрастырыңдар.
Етістіктің райларының жасалу жолдары туралы айтыңдар. Мысалдар келтіріңдер.
І деңгей
2. Сен режиссер болсаң, қандай кино түсірер едің? Өз пікірлеріңді айтыңдар.
3-тапсырма. Үлгі бойынша бір сөйлемнен бірнеше сөйлем құраңдар.
Үлгі: Деректі фильмге мәні зор оқиғаларды деректі түрде бейнелейтін фильмдер мен киножурналдар жатады.
1.Деректі фильмге киножурналдар жатады.
2.Мәні зор оқиғаларды бейнелейтін фильмдер мен киножурналдар деректі фильмге жатады.
1 Фильмді бірден миллиондаған адамдар көреді.
2 Көрермендер білімін толықтырып, жақсыдан өнеге, жаманнан сабақ алады.
Бағалау екі критерий бойынша өткізіледі.
І – Өз мәтіні бойынша жұмыс
ІІ – Тыңдаған мәтін бойынша бағалау.
Ү. Сабақтың қорытындысы, ой қорыту (рефлексия).
Өз тақырыптары бойынша сөйлемдер келтіру, сол сөйлемдегі етістікке талдау жасау
1.Жазып отыр. Не істеп отыр? - Етістік – іс қимылды білдіреді; Жаз – түбір – ып – көсемшенің жұрнағы; тұлғасына қарай: негізгі, себебі түбірі етістік болып тұр; құрамына қарай: күрделі, себ. 2 түбірден құралып тұр; Іс әрекеттің жүзеге асуына, аспауына қарай: болымды, себебі іс әрекет жүзеге асып тұр, яғни орындалып тұр;
Нақ осы шақ; ашық рай;
Сөйлемдегі қызметі: баяндауыш.
ҮІ. Үйге тапсырма беру: І (1)деңгейлі тапсырмаларды орындау.Жаңа сөздер жаттау. «Етістіктің райларын» қайталау.