Квадрат те?сіздікті интервалдар ?дісімен шешу саба? жоспары
Бекітемін: Келісемін: Әдістеме бірлестігі
Мектеп директоры м.а. Оқу ісінің меңгерушісі отырысында қаралды:
Өрісбаев М.М. Өрісбаев М.М. әБ жетекшісі :Олжабаев М.Н.
________________ _______________ _________________
« » _________ ж. « » ___________ ж. « » _________ ж.
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңсіздікті интервалдар әдісімен шешу
Пәні: Алгебра
Сынып: VIII
Мұғалім: Оразбаева С.Д.
Мектеп: №27Дихан орта мектебі
2014-2015 оқу жылы
Күні:13.03.15ж Пәні:Алгебра Сыныбы:8
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешу
Сабақтың мақсаты: Квадрат теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешуді игерете отырып, жаңа білімді өз бетімен алуын қалыптастыру.
Сабақтың міндеті: 1. Квадрат теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешуді білу;
2. Есепттер шығару алгоритмін қолдануды дағдыландыру
3. Топпен жұмыс істеу, өз ойларын еркін жеткізе білу
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдіс – тәсілдері: «Джигсо»,миға шабуыл,екі жұлдыз,бір тілек.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, қима қағаздар,постер,стикер,маркерлер.
Күтілетін нәтиже: 1.Квадрат теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешуді біледі;
2. Алгоритмін есептер шығаруда қолданады;
3. Топпен жұмыс жасауда өзіндік ойды бөлісе біледі
Сабақтың жоспары:
Кезең Сабақ бөлімдері Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының іс- әрекеті Қолданған әдіс- тәсілдер
Білім
5 мин Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық 1.Бірлік шеңберде оқушылардың көңіл-күйін сұрау
2.Оқушыларды санау арқылы топқа бөлу
Миға шабуыл. (үй тапсырмасын тексеру)
№286 №287
1.Өткен сабаққа қандай тақырыпты
қарастырдық.
2.Тақырыпты меңгеру барысында не білдік?
3.қандай мәлімет сен үшін маңызды болды?
4.Нені түсінбедің?
5.Бұл тақырыпты білу сіз үшін маңызды ма?
6.Бұл кезеңде тағы не айталасыңдар?
7.Сыныптастарына не тілейсің?
8.Сенің ойыңша кәзір біз не істейміз? Мұғалімнің сұрағына жауап қайтарады
Сандар бойынша бірігіп топтарға отырады
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып,өткен тақырыпты еске түсіреді және одан әрі орындауға тиісті әрекетке қажеттілігі қалыптасады.
«Ыстық орындық»стратегиясы бойынша сұрақтарға жауап береді. Топқа бөлу
Миға шабуыл
«Ыстық орындық»
Түсіну
10 мин Сабақтың мақсатын талдау қызығушылығын ояту, жаңа сабақ Мұғалім сұрақ қояды:
1.Балалар тақтада не ілініп тұр?
(квадрат теңсіздіктер)
2.Біз квадрат теңсіздіктің қандай шешу әдісін білеміз?
3.тағы қандай шешу әдісі бар?
4.Онда біздің тақырыбымыз (квадрат теңсіздікті интервалдар әдісімен шешу)
Тақтаға сабақтың тақырыбын ілемін,сабақтын мақсатын және
міндетін ашамын.
Суреттерге қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын айтады.
Мұғалім сұрағына жауап қайтарады.
«ДЖИГСО» әдісі бойынша тақырыпты түсіндіреді
Топ болып тақырыпты талқылап, қалған топқа бір елшіден жіберіп, тақырыпты топтарға түсіндіреді Сұрақ- жауап
Жұптық жұмыс
«ДЖИГСО»әдісі
Топтық жұмыс
Қолдану
5 мин Жаңа сабақты қолдану
1.қызығушылығын ояту
2. ой қозғау
3.мағына-
ны ажыра-
ту
Мақсат қою №295 есепті топтасып отырып шығарады, есеп шығару барысында қандай қиындықтар туындады. Туындаған қиындықтар туралы мұғалім
түсіндіреді. Әр топ бір сұрақтан қояды
Топпен жұмыс
Өзін- өзі бағалайды
Сұрақ-жауап
Талдау
10 мин
Сергіту сәті Жаңа сабақты бекіту Орындығы астында стикері бар оқушылар жеке тапсырма орындайды.
Қалған топ оқушылары №296 №297 есепті орындайды
Тапсырмаларды орындайды.
Жеке жұмыс
Өзін- өзі бағалайды
Жеке жұмыс
Жинақтау
9 мин Қорыту №296, №297 есепті парабола әдісімен де шешу екі әдістің қайсысы тиімдірек, екі әдістің ұқсастығы, айырмашылығы Дәптермен жұмыс.
Екі оқушы бір есепті екі әдіспен шығарады,бір -біріне түсіндіреді.
Постер қорғау. Жұптық жұмыс
Постер қорғау.
Бағалау
4 мин 1.Сабақ барысында оқушы көзқарасы
2.Өзара бағалау Бүгінгі сабақта өзін-өзі бағалайтындарын айтамын.
Кері байланыс Өзін өзі бағалайды.
Екі жұлдыз, бір тілек Бас бармақ арқылы бағалау
Өз ойларын жеткізу
Екі жұлдыз,бір тілек
Үй тапсырмасы
2 мин №298 Мұғалім үй тапсырмасын түсіндіріп береді ax2+bx+c ≤ 0
ax2+bx < 0
ax2+c > 0
ax2 ≥ 0
ах2+вх+с>0 түріне келтіреміз
Сол жағын 0- ге теңестіріп, теңдеуді шешеміз
Теңдеудің түбірлерлерінің мәнін сан осіне белгілеп, интервалдарға бөлеміз
Интервалдың таңбасын анықтаймыз
Тақ рет қайталанса таңбаны кезекпен, жұп рет қайталанса осы түбірдің екі жағына таңбаны бірдей етіп қоямыз
Таңбасы теңсіздік таңбасына сәйкес интервалдарды жауап ретінде аламыз