Урок английского языка в 3 классе Меню моего ресторана


3 класс
Урок по английскому языку на тему: «Меню моего ресторана»
Цели:
1. Образовательные: активизация лексических навыков по теме «Продукты»; совершенствование навыков монологической речи; закрепление изученный материал по теме «Продукты»;
2. Воспитательные: воспитание уважение к людям, дружеского отношения друг другу;3. Развивающие: развитие навыков чтения, выполнения вопросно-ответной работы.
Задачи: закрепить изученный материал по теме «Продукты».
Раздаточный материал: картинки по темам «Продукты» и «Магазин», презентация на тему «Меню моего ресторана»,
Использованный материал: Поурочные разработки по английскому языку 3 класс. -2-е изд. Перераб.-М.:ВАКО, 2013.-224с.
Учебник: Биболетова М.З., Денисенко О.А., Трубанева Н.Н. Английский язык: Английский с удовольствием (Enjoy English). Учебник англ. Языка для 3 класса общеобразовательных учреждений – Обинск: Титул, 2012. – 144 с.:ил.
Ход урока.
I. Организационный момент.T-Good morning, children.P-Good morning, good morning,
Good morning to you.
Good morning our teacher
We are glad to see you.
T-I’m glad to see you. How are you?
P-We are fine. Thank you. And you?T-I’m fine. Thanks. Sit down, please. Who is on duty today?
P-I’m on duty today.
T-Who is absent today?
P-All pupils are present.
T-Today we shall be a talk about products, which we learnt on last lessons.Сегодня мы с вами будем говорит о продуктах, которые изучали на предыдущих уроках.(1 слайд)
II. Фонетическая зарядка.
T-Let’s remember a poem, which we had learn by heart. Давайте вспомним стихотворение , который мы с вами учили.(2 слайд)
P-One, two, three
Let me see.
Who likes coffeeAnd who likes tea.
One, two, three
Oh, I see
You like coffee
And I like tea.
T-Well. Very good.III. Речевая разминка.
T-Now answer my questions. Adelya, do you like cheese?
P-Yes, I do.
T-Well. Samat, do you like honey?
P-Yes, I do.
T-Ok. Alsu, do you like sandwiches?
P-Yes, I do.
T-Good. Insaf, do you like ice-cream?
P-Yes, I do.
T-Chulpan, do you like bread?
P-Yes, I do.
T-Ok. Ilsaf, do you like butter?
P-No, I don’t.
T-Bulat, do you like porridge?
P-Yes, I do.
T-Well. Ilnaz, do you like milk?
P-No, I don’t.
T- Adelya, do you like nuts?
P-Yes, I do.
T-Insaf, do you like corn?
P-Yes, I do.
T-Ok. Chulpan, do you like ham
P-No, I don’t.
T-Well. Ilnaz, do you like sweets?
P-Yes, I do.
T-Very good. Now let’s ask question each other. А теперь спрашивайте друг друга. (Дети задают вопросы друг другу).
Well done. Если мы хотим кого-нибудь угощать, как мы спрашиваем?
P- Would you like apples?
T-Right. И как отвечаем? (Дети друг другу задает вопросы и отвечают на них)
P-Yes, I please.
P-Would you like some milk?
P-No, thank you.
P- Would you like some cheese?
P-Yes, I please. А если мы хотим сказать «угощайся» , как мы скажем?
-Help yourself.
IV. Активизация навыков монологической речи.
T-Look at the board, please. Here you can see different shops. Назовите их.(Дети называют магазины), (3-6 слайды)
P-The Green Shop
The White Shop
The Sweet Shop
The School Shop
T-Tell me, please, what can you buy in these shops? Скажите мне, что вы можете купить в этих магазинах? Для того чтобы отвечать на мой вопрос вы можете использовать фразу: I think I can buy…(Я думаю, что я могу купить…) Who begins? (Ученики поднимает руки и скажут, что они могут покупать в этих магазинах)
P- I think I can buy bananas in the Green Shop.
P- I think I can buy ice-cream in the White Shop.
P- I think I can buy a cake in the Sweet Shop.
P- I think I can buy a pen in the School Shop.
P- I think I can buy a lemon in the Green Shop.
P- I think I can buy some milk in the White Shop.
P- I think I can buy sweets in the Sweet Shop.
P- I think I can buy ruler in the School Shop.
T-А давайте вспомним, какие продукты мы можем coсчитать, а какие –невозможно. Для того чтобы посчитать какое слово мы используем?
P-Some.T-Right. Very good. Приведите примеры. (Дети по очереди отвечают)
-some tea, some porridge, some soup, some coffee, some milk, some butter, some meat, some ham, some fish, some jam, some bread, some juice, some honey.
V Физкультминутка.T- Are you tired? It is time to have a rest and do exercise. Stand up, please. (Дети делают физкультминутку на видео-песню “If you are happy”, 7 слайд)
If you’re happy and you know it, clap you hands (2 раза, Дети хлопают руками)
If you’re happy and you know it, And you really want to show it,
If you’re happy and you know it, clap you hands (Дети хлопают руками).
If you’re happy and you know it, Stamp your feet! (2 раза, топают ножками)
If you’re happy and you know it, And you really want to show it,
If you’re happy and you know it, Stamp your feet! (Дети топают ножками).If you’re happy and you know it, Turn around! (2 раза, поворачиваются)
If you’re happy and you know it, And you really want to show it,
If you’re happy and you know it, Turn around! (Дети поворачиваются)
If you’re happy and you know it, Wiggle your hips! (2 раза, покачивают талию)
If you’re happy and you know it, And you really want to show it,
If you’re happy and you know it, Wiggle your hips!(Дети покачивают талию)
If you’re happy and you know it, Stretch your arms!(2 раза, вытягивают руки вверх)
If you’re happy and you know it, And you really want to show it,
If you’re happy and you know it, Stretch your arms! (Дети вытягивают руки вверх)
If you’re happy and you know it, Pat your head!(2 раза, похлопают по голове)
If you’re happy and you know it, And you really want to show it,
If you’re happy and you know it, Pat your head! ( Дети похлопают по голове)
If you’re happy and you know it, Touch your nose!(2 раза, трогают по носу)
If you’re happy and you know it, And you really want to show it,
If you’re happy and you know it, Touch your nose!( Дети потрогают по носу)
If you’re happy and you know it, Point your toes! (2 раза, потрогают в ногу)
If you’re happy and you know it, And you really want to show it,
If you’re happy and you know it, Point your toes!(Дети потрогают в ногу)
VI. Закрепление лексических навыков.
T-I will call animals and you tell that food, which these animals like. Я буду называть животные, а вы скажите тот еду, которые эти животные любят. A bear (8-10 слайды)
P-A bear likes some honey.
T-A rabbit
P- A rabbit likes carrot.
T-A cat
P- A cat likes fish.
T-A dog
P- A dog likes some milk.
T-Перед тем как выполнить задание вспомним дни недели.
P-Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday.T-Англичане с какого дня начинают считать?P-Sunday.T-Well. I would like to know what you do in the different week. Я бы хотела узнать, что вы делаете в разные дни недели.
P-I read books on Monday.
P-I count well on Tuesday.
P-I draw funny pictures on Wednesday.
P-I play table tennis on Thursday.
P-I sing songs on Friday.
P-I buy some milk, meat and butter on Saturday.
P-I do homework on Sunday.
VII. Совершенствование навыков чтения. Вопросно-ответная работа по тексту.
T- It’s time to read the story about Mr Greenwood’s pet. Read the text and say if the bird can read.(Ученики прочитают текст из упр.6 (учебник стр.28). Answer my questions, please.(Затем отвечают на вопросы, который задает учитель).
T-What is the bird’s name?
P-The bird’s name is Rocky.
T- It is right. .Is the bird big?P- Yes, it is. The bird is big..T-Good. What does Rocky eat?
P- Rocky eats corn.
T- Well. What can the parrot do?
P-The parrot can sing, fly and skip.
T-Can the bird speak or dance?
P-The bird can speak well.
T- Do Mr Greenwood and his pet like to play chess on Mondays?
P- No, they don’t. Mr Greenwood and his pet like to play chess on Sundays.
T- It is right. Very good.VIII. Подведение итогов урока.
T-Do you like the story “Rocky”?
P- Yes, We do.
T-Do you like to buy foods in different shops?
P- Yes, We do.
T-It brings us to the end. Your homework is ex.1-3, p.17 from Workbook.(11слайд, ученики записывают домашние задание)
Thank you for the work. Goodbye girls and boys!(12 слайд)
P-Thank you for the lesson. . Goodbye our teacher!