?аза? тілі саба?ынан С?з ??рамы та?ырыбында ашы? саба? жоспары
Сабақтың тақырыбы: Сөз құрамы. Түбір мен қосымша.
Мақсаттары: Оқушылардың жеке, топтық жұмыстары арқылы бұрынғы білімдерін кеңейту, өзіндік баға беруін қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже: -Мәтіннің мазмұнын түсініп талдайды, алған білімдерін өмірмен байланысты-рады.
-Постермен жұмыстанады,бірін бірі бағалайды.
Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс тәсілдер:Миға шабуыл,Жигсо,Аквариум,Ойлан,бірік бөліс,Эссе
Сабақ кезеңдері Уақыт
Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Білім
Қызығушылық
тарын ояту 2мин Сыныпты топқа бөлу
«Жан жүрек сыры».
Жансыз жүрекке жан бітіру.
Септік, жіктік, тәуелдік, септік топтарына бөлу
Жүрекшелер тарату арқылы жансыз жүрекке жан бітіру. Оқушылар қораптан қиық қағаздарды ала отырып топқа бөлінеді.
Мәтін туралы,сөз құрамы, сөз тұлғасы, жұрнақ, жалғаулар туралы білгендерін ортаға салып, үлкен жүрекке жабыстырады. АКТ
Түсіну 7мин «Жарнама» әдісі арқылы Әр топқа тапсырмалар тарату.
1-топ: Сүт қорабы
2-топ: Сок қорабы
3-топ: Шай қорабы
4-топ: Йогурд ыдысы
Мәтіннің түрін анықтау. Топпен жұмыс жасау. Жарнама жасау арқылы мәтін құрайды. ЖТ
ЖЕ
Қолдану 10мин «Күн шуағына жылын» ойыны.
2 «Суретке жан бітір» гүл заңгер тігінші ана кітап жазушы Берілген сәздердің ішінен тұбір сөзді тап. Түбір сөздердің соңғы буынын алып тастап оқып көру. Кү, гү, кіта, ,ан- бұл буындардың мағынасы бола ма? Әрине жоқ. Бұдан қандай қорытынды шығаруға болады? -. Балық, кітап, жылқы, ас домбыра, дәрі, қобыз, ғарыштың суреттеріне жқрнақ жалғап туынды Түбір сөзді одан әрі бөлуге болмайды. Өткен ережелерін естеріне түсіріп айтады.
сөз жасау. Ережесін айту. СТО
Сергіту сәті 1 мин Өтірік айту жаман қасиет дегендерің, қол соғайық.
Жақсы адам болғыларың келсе, орнымыздан тұрайық.
Жалқаулық жаман қасиет дегендерің, отырайық.
Бүгінгі сабақ ұнаса, аяқты еденге соғайық.
Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды. АКТ
Талдау 15мин 35-жаттығу Талдау жасау. Мәтінді топтарға бөліп сөйлем ішінен септік жалғаулы сөздерді тапқызу. Басқа тілден енген сөздердің қосымшаларын анықтау.
1-топ: Қызғалдақ, сакура
2-топ: Раушан, лилия
3-топ; Дицентра, орхидея
4-топ: Гүл туралы Сеттіктің қай түріне жататындарын табады. Буын үндестігін қайталайды. Жинақтау 5мин Үйшігін тап»
Түбір сөз, туынды сөз, жалғаулы сөз Сөздер таратып беру Сол сөздерді үйшіктеріне орналастырады Бағалау 2 мин Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдарша, бағалау парақшалары Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату Өзін өзі топпн бағалайды Рефлексия 2 мин Стикерлерді толтыру Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну Ұсынылған стикерді толтыру
Сусынның сипаты- артықшылығы
Сусынның пайдасы-сусынның бағасы, жеңілдіктер
Сусын ұсынған фирманың өкілі болып сөйлеу
Сусынның сипаты- артықшылығы
Сусынның пайдасы-сусынның бағасы, жеңілдіктер
Сусын ұсынған фирманың өкілі болып сөйлеу
Сусынның сипаты- артықшылығы
Сусынның пайдасы-сусынның бағасы, жеңілдіктер
Сусын ұсынған фирманың өкілі болып сөйлеу
Сусынның сипаты- артықшылығы
Сусынның пайдасы-сусынның бағасы, жеңілдіктер
Сусын ұсынған фирманың өкілі болып сөйлеу
Түбір сөз
Туынды сөз
Жалғаулы сөз
Жұрнақты сөз
Бағалау парағы
№ Аты-жөні Өз бағасы Топ басшысының Мұғалім бағасы Жиынтық баға
Бағалау парағы
№ Аты-жөні Өз бағасы Топ басшысының Мұғалім бағасы Жиынтық баға