Саба?ты? та?ырыбы: Ы.Алтынсарин. Бай баласы мен жарлы баласы
Әдебиеттік оқу 4 – сынып Күні:
Сабақтың тақырыбы: Қазағым менің. Қ. Ахметова.
Сабақтың мақсаты:
1.Өлең мазмұны арқылы идеясын талдап ашуға мүмкіндік беру.
2. Талдау, өзіндік жұмыстар арқылы оқушының шығармашылық қиялын дамыту.
3. Еңбек етуге, ұлттық- сезімдерінің оянуына, сыйластық пен бірлік арқылы бір-бірінің күшіне арқа сүйеу, сенім арқылы достыққа, елдікке жол салу.
Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан картасы, қосымша материалдар, оқулық.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап
Пәнаралық байланыс: Дүниетану.
Сабақтың түрі: Әңгімелеу.
Сабақтың әдісі: Пікірталас.
Жоспары:1. Ұйымдастыру.
2. Өткенді қайталау.
3. Қызығушылығын ояту.
4. Мағынаны тану.
5. Ойтолғау.
6. Үйге тапсырма.
Сабақ барысы: І. Сабаққа дайындалу сәті.
2. Өткенді қайталау.
3. Қызығушылығын ояту.
« Туған өлкем – тұнған шежіре» деген тарау аты тақтаға жазылады. Тақтаға Қазақстанның картасы ілінеді.
Балалар, тарау тақырыбы болып тұрған 4 сөз, 2 тіркестің мән – мағынасын қалай түсінесіңдер?
Оқушылардың сөздерін тыңдап, қорытындылау. Тарау тақырыбының мағынасын ашу. «Шежіре» сөзіне түсінік беріп, дәптерлеріне жаздыру.
өнерлі
батыр
қазақ
ақылдыы
қонақжай
азат
-батыр – қонақжай – өнерлі
І, ІІ, ІІІ - Оқушылар өз аттарына сай қасиеттерін топпен, шығармашылық түрде көрсетеді.
4. Мағынаны тану.
Ақын Күләш Ахметованың «Қазағым менің» өлеңін оқып беріп, автормен таныстыру.
топ. Өлеңде қазақ халқының өткен өмірі туралы не айтылған?
топ. Халықтың Отанына деген сүйіспеншілігін қалай суреттеген?
топ. Ақын қазақтың қандай қасиеттерін мақтан етеді?
Оқулық сұрақтарына жауап беру.
5. Сергіту сәті.
6. Ойтолғау.
Оқулықтағы өлең шумағын мағынасына қарай толықтырып жазу.
Мақал – мәтелдер
Оқушылардың ойларын қортындылау.
Қазақ бейнесін шығаруда оқушылар 4 немесе 5 жолды өлең жазуы немесе «Бақыттымын» атты эссе жазу.
ҮІ. Үйге тапсырма беру. 4- бет