Урок 8 клас Тематичне оцінювання з теми „Зміна агрегатних станів речовини” і „Теплові двигуни”

Урок 8 клас Тематичне оцінювання з теми „Зміна агрегатних станів речовини” і „Теплові двигуни”
13 EMBED PowerPoint.Slide.8 1415
Мета уроку: Оцінити рівень і характер засвоєння учнями вивченої теми. Повторити та узагальнити теорію основ термодинаміки; узагальнити знання та уміння по розв'язку задач цієї теми.
Формувати навички учнів порівнювати, аналізувати фізичні процеси, розвивати логіку, мислення, вміння складати алгоритм, необхідний для досягнення бажаного результату.
Активізувати самостійність мислення, колективізм, навички групової роботи, почуття взаємної
відповідальності.
Тип уроку. Ділова гра.
Обладнання. Листи гри, залікові листи, рейтинг, листи самоконтролю, нумерація команд.
Хід уроку.
1) Вступне слово вчителя.
Учнів знайомлять з планом роботи на уроці, з вимогами до уроку, системою оцінювання; умовами співпраці (додаток А). На початку уроку проводиться компьютерне тестування для настроювання команд на позитивний результат ( додаток В)

2) Ділова гра за контрольними картками.
Кожна команда обирає шлях на запропонованій картці (дивись додаток С) та протягом 10-15 хвилин розв'язує всі завдання вибраного шляху. Під час обговорення дозволяється користуватись допомогою членів своєї команди, довідниками, схемами. Основне завдання - кожен член команди після обговорення повинен знати всі відповіді на питання вибраного шляху. Діти можуть вести пояснювальні записи, але під час контрольного діалогу з вчителем
підказки і допоміжні записи учням заборонені. Всі прогалини повинні бути ліквідовані під час взаємо обговорення. В результатах цієї роботи зацікавлені всі члени команди - від цього залежить остаточна оцінка
команди за гру.
В цій грі передбачені додаткові бали та штрафи (дивись додаток 0). Вчитель під час діалогу з командою (кожен тепер працює сам) може задавати будь, які питання за обраним шляхом для з'ясування рівня підготовки учня. Відповідний бал фіксується в листі заліку (додаток D). Картка складена так, що будь який шлях дає змогу перевірити глибину усієї теми. Крім того, шлях команди дасть можливість виявити слабкі сторони команди.
Дати дітям можливість вибрати шлях -це, по-перше, зняти дискомфорт у дитини, а по - дpyгe, подібний підхід зробить навчання варіативним, доступним, а значить престижним. Для роботи на цьому етапі надається 15-20 хвилин.
3) Захист творчих завдань.
4) Підведення підсумків та оцінювання роботи на уроці.
5)Домашнє завдання:
Скласти чайнворд або ребус за даною темою.

Додаток А
13 EMBED PowerPoint.Slide.8 1415
б) Закони ділової гри:
- закон чіткості;
- закон поваги;
- закон часу.
Додаток 0
«+ » «-»
+ 7 балів - всі учні -7 балів - існує підказка
відповідали на високому під час контрольної відповіді,
рівні; користування «шпаргалкою».
+5 балів –відповіді -5 балів - неетичне
учнів на високому та до- відношення до опонентів,
статньому рівнях; порушення закону поваги.
+3 бали –відповіді
учнів на достатньому та
середньому рівнях;
0 балів - відповіді учнів відповідають початковому рівню.

Додаток В.
1.Які процеси відбуваються в чотиритактному двигуні внутрішнього згоряння ?
2. У 1824 р. Садді Карно сформулював принципову схему теплової машини, яка складається:
3. Яку машину винайшов Дж. Уатт ?
4. Скільки теплоти буде затрачено, якщо розтопити 1кг льоду ,а потім його заморозити ( без втрат )
5. Чому дорівнює теплота конденсації ?
6. Чому дорівнює питома теплота пароутворення?
7. Чому дорівнює теплота плавлення речовини ?
8. Чи можливий вічний двигун ?
9. Яка речовина має найбільшу теплотворну здатність?
10. Що таке питома теплота згоряння палива ?
11. Яка речовина має найбільшу теплопровідність ?
12. Як тепло передається від Сонця ?
13. Чому шуба гріє ?
14. Які ви знаєте види теплообміну?
15. Способи зміни внутрішньої енергії тіла
16. Що таке внутрішня енергія тіла ?
17. Чи впливає температура на лінійні розміри тіл ?
18. Чому дорівнює 1 Кельвін ?
19. Що взято за точку відліку в шкалі Кельвіна ?
20. На скільки градусів поділено інтервал між реперними точками в термометрі Цельсія ?
21. Які реперні точки взято при градуюванні шкали Цельсія ?
22. В якому напрямку відбувається теплопередача?




Додаток D

№ коман
Прізвище
Тест
Ділова гра
Додаткові бали
Штраф
Творче завдання
Рейтинг
Сума балів
Оцінка
























































Додаток С

початковій
середній
достатній
високий

1.
Як буде змінюватися внутрішня енергія молока в каструлі в міру його підігрівання.
Які перетворення енергії відбуваються при падінні на сталеву плиту сталевої кульки
У яких тілах-рідинах, твердих тілах, газах-спостерігається конвекція? Чому?
На поверхні столу лежить мідна куля. Чи зміниться потенціальна енергія кулі, якщо підвищити її температуру?

2
Які метали можна розплавити в алюмінієвій посудині?
Яка кількість теплоти необхідна для плавлення 2кг льоду, взятого за температури0°С?
На що витрачається енергія, передана рідині під час кипіння?
Щоб лід у теплій кімнаті швидше розтав, хлопчик закутав його шматком вати. Чи правильно він учинів?

3
Чому холодне скло вкривається тонким шаром вологи, якщо на нього подихати?
Якою є температура кипіння рідини? Що це за рідина? Скільки часу кипіла рідина?





Якою є температура кипіння другої рідини? Що це за рідина? Через скільки хвилин закипіла перша рідина








Як перевірити рівність кількості теплоти, що віддається тілом, та кількості теплоти, що отримується тілом? Запропонуйте схему досліду.

4
Наведіть приклади перетворення внутрішньої енергії пари на механічну енергію тіла.
Тепловий двигун: принцип дії.
Який вид механічної енергії водяної пари використовується в парових турбінах?
Чи можна внутрішню енергію палива в теплових двигунах цілком перетворити на механічну?

5
Пояснить фізичний зміст: „Поле зі снігом, комори з хлібом”.
Пояснить фізичний зміст: „Цвяхом море не зігрієш”.
Пояснить фізичний зміст: „Вітер сніг з’їдає”.
Пояснить фізичний зміст: „Куй залізо, поки гаряче”