Конспект урока по теме «Косвенная речь.» к УМК “Enjoy English 8” М.З. Биболетова


Unit 3. MASS MEDIA: GOOD OR BAD
Тема урока: Косвенная речь.
Цели:
личностные: воспитание коммуникативной культуры обучающихся;
предметные: совершенствованиеграмматических навыков;
метапредметные: развитие умения сопоставлять родной язык и иностранный на грамматическом уровне.
Задачи:
Познакомить с грамматическим материалом по теме “ReportedSpeech”.
Тренировка нового грамматического материала в языковых и речевых упражнениях.
Развитие аудитивных навыков и навыков диалогической речи.
Оборудование: электронная презентация, учебник, рабочая тетрадь, раздаточный материал
Ход урока
1. Организационный момент.
- Today we are having a grammar lesson. To understand everything and be successful you should be attentive and try to do your best comparing grammar rules in Russian language with those in English.
2. Фонетическая зарядка.
- As usual, we learn to pronounce English words correctly.
- Open your workbooks at p.46. See the words in ex.1.
- First complete the table with the appropriate words according to the transcription.
- Now look at the blackboard, please. (слайд 2)
- You can see the words on it. Will you read them aloud, in a whisper? Let’s read them after Misha.
3. Речеваяразминка.
I’d like to ask you some guestions.
What mass media do you know?
Are books media too?
Do like reading?
Which book are you reading now?
Who is your favourite poet?
Who is your favourite character?
4. Ознакомление с грамматическим материалом по теме “Reported Speech”.
- As I’ve said, you will learn to report our friends’ and other people’s thoughts.
- Open your textbooks at. p.78. In ex.77 you see two columns of sentences. In the left column there are the sentences in the direct speech. In the right column they are transformed into the reported speech. Read the examples and compare. Say what people use the direct speech and reported speech for.
- Now look at the sentences attentively and say what changed there. (I see pronouns changed) (слайд 3)
Речь какого-либо лица, передаваемая буквально так, как она была произнесена, называется прямой речью. (Direct Speech)
Речь, в которой передаются не подлинные слова какого-либо лица, а их содержание, называется косвенной речью. (Reported Speech).
- Exercise 78 is the dialogue between members of a football fan’s family. Will you read it to find the sentences with reported speech?
Teacher: Compare direct and reported statements to say what changes were done.
Dad says:”I have lost my voice.”
Dad says that he has lost his voice.
Dad said: “I have lost my voice.”
Dad said that he had lost his voice. (слайд 4)
(Ученики делают вывод об изменении времени глагола в придаточном предложении и выполняют упражнение 79, стр. 78)
Учитель:
- При изменении прямой речи в косвенную речь соблюдаются правила согласования времён.
Правило 1:
Если глагол, вводящий прямую речь, употреблён в одном из настоящих времён или Future Simple, то глагол в косвенной речи (придаточном предложении) употребляется в любом времени, необходимом по смыслу. (слайд 5)
Правило 2:
Если глагол, вводящий прямую речь, употреблён в одном из прошедших времён, то глагол придаточного предложения заменяется глаголом в одном из прошедших времён. (слайд 6)
(слайд 7) – изменение модальных глаголов из прямой речи в косвенную.
(слайд 8) – изменение слов, обозначающих время и действия.
5. Минутка релаксации.
You have a minute to relax. You may go around or move any way you like.
6. Тренировка нового грамматического материала в языковых и речевых упражнениях.
And now, children, I ask you to do exercise 80 and say the following statements in reported speech.
It’s time to work with the teaching programme. Go to your notebooks and start working. (слайд 9) – раздаточный материал.
7. Рефлексия.
- Do you like our lesson today? Now you know how to transform direct statements into reported ones. I hope you’ll be able to use this rule in your speech. Thank you for your work. I’m sure that our lesson was useful for you.
Домашнее задание: ex.79 p.78 (выучить правило), ex.33 p.88 (S.B), ex.2 p.47 (W.B.)
1. "We may buy a car next year" said my grandpa.
2. “Books written in English-speaking countries are sold everywhere," said the librarian.
3. "The mass media may become even more powerful in the next century," said the publisher.
4. "I like travelling from time to time," says my cousin.
5. "Yon must take your medicine twice a day" said the doctor.
6. "It will rain today," said the farmer.
7. "Some time ago no one knew about computers," said our teacher,
8. "Its really amazing to read CD books" says Andy.
9. "Sharon is going to come here tomorrow," her mother said to me. .
10. "I don't feel lonely thanks to the books 1 love," says Margaret.
11. "This morning I found some fantastic
12. information on the Internet," said Regina.
13. "What's on tonight?" asked my elder sister.