Ашы? саба? «Астана ?аласыны? с?улетті ?имараттары»
Сабақтың құрылымы
Мерзімі: 14. 03. 14.
Уақыты: 13.55.-14.40. 8-сабақ
Сыныбы: 9 «И»
Пән атауы: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Астана қаласының сәулетті ғимараттары
Грамматикалық тақырып: Сын есім, зат есімді қайталау
Сабақтың мақсаты: Астана қаласының сәулетті ғимараттары туралы мәлімет беру
Сабақтың міндеттері:
- сөздік қорларын молайту;
- грамматикалық дағдылары мен сөйлеу дағдыларын дамыту;
- Астанаға деген сүйіспеншілігін қалыптастыру
Модульдің атауы: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер: диалогтік оқыту, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау, Оқытудағы АКТ пайдалану,
Талантты және дарынды оқушыларды оқыту, Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
және оқу, Оқыту басқару және көшбасшылық
Стратегиялық іс-әрекеттер: «Ойлану», «Тірек сөздер», «ЭССЕ», «Автор орындығы», «Еркін жазу», «Жұптық әңгіме»
Уақыт
өлшемі Жоспар мазмұны Мұғалім
іс-әрекеті Оқушы
іс-әрекеті Ресурстар
1 мин
2 мин
3 мин Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Психология-лық дайындық
Оқушыларды топқа бөлу
-Сәлемдесу: Сәлеметсіздер ме?
-Әңгімелесу:
Диалогтік тәсіл.
- «Амандасу» тренингісін жүргізу. Мақсаты-топтағылар бір-бірімен амандасып шығу.
-оқушыларды топқа бөледі. Топ көшбасшысын анықтау. -оқушылар сәлемдеседі.
-мұғаліммен диолог орнатады.
-топ оқушылары бір-біріне қол берісіп, амандасып шығады.
-оқушылар үш сурет бейнеленген қиықшаларды таңдау арқылы бөлініп, өз тобының көшбасшысын анықтап алып, сабақтың келесі кезеңіне көшеді. топқа бөлінуі белгіленген қиынды.
3 мин
1 мин Кызығушылық
ты ояту сатысы
- тақтадан Астана қаласы туралы сурет көрсетемін, сол сурет арқылы оқушыларға ой салады («Ойлану» стратегиясы). Сабақты өрбіту мақсатында Астана қаласы туралы, сәулеті мен дамуы жайында оқушыларға жалпы түрткі сұрақтар қояды.
-осы кезде жаңа сабақтың мақсатын айтады. -оқушылар мұғалімнің түрткі сұрақтарына жауап береді. Сұхбаттасу әрекеті жүзеге асады.
-оқушылар мақсатқа өз идеяларын қосады.
3 мин
2 мин
5 мин
5 мин
5 мин Мағынаны тану сатысы
1.Презентация
2. Сөздікпен жұмыс
3. Мәтінмен
жұмыс.
4. Сұрақ-
жауап
5. Сызбамен жұмыс
- Астана қаласы туралы қосымша, жаңа мәліметтер береді. (Слайд бойынша)
- жаңа сөздерімен таныстырып, талдатады.
- Астана туралы мәтінді таратып береді. «Жұптық әңгіме» стратегиясын пайдалану
- интерактивті тақта арқылы оқушыларға мәтін бойынша сұрақтар береді.
- тірек сөздер береді. Интерактивті тақта арқылы оқушыларға сызбаны құрастыртады. «Тірек сөздер» стратегиясын қолданады. Оқушыларды сыни ойлауға үйретеді.
-оқушылар презентацияны тамашалайды.
-оқушылар жаңа сөздерді талдайды. Жазбаша жұмыс орындалады.
-оқушылар мәтінмен өздігімен танысады, топта пікір алмасады. Жеке, жұптық, топтық әрекет етеді.
- тапсырма дәптерге орындалады. Жылдам орындаған топ оқушылары жауаптарымен бөліседі. Әр топтан екі оқушы сұрақ-жауап арқылы әрекеттеседі.
- оқушылар тірек сөздер арқылы интерактивтік тақтадағы сызбаны құрастырады. Барлық топ қатысады. АКТ модульі жүзеге асады. интерактивті тақта
жаңа сөздер
мәнмәтін
интерактивті тақта
интерактивті тақта, тірек сөздер
10 мин Ой толғаныс сатысы
ЭССЕ
-«Астананың сәулетті ғимараттары» тақырыбында эссе жаздыртады. Тапсырмада «Автор орындығы» стратегисын қолданады. Сыни ойлауға үйретеді. Дарынды оқушыны анықтайды. -оқушылар аталған тақырыпта эссе жазып, топтық қорғайды. Сыни тұрғыдан үйрету. Дарынды оқушылар анықталады.
4 мин Рефлексия - кері байланыс парағын таратады. "Еркін жазу” стратегиясын қолданады. - кері байланыс парағына өз ойларын жазады. түрлі-түсті стикерлер
3 мин Бағалау -бірін-бірі бағалау парағын таратып, оқушылардың өзін-өзі бағалауды бақылап, қадағалайды. Қорытынды бағаны журналға қояды.
-әр топ басшысы бағалау парағына өз тобының мүшелеріне әр тапсырмаға баға қояды. Бірін-бірі бағалау тәсілімен бағалайды. бағалау парағы
1мин Үйге тапсырма-«Астана-болашақтың қаласы» тақырыбына презентация ұйымдастыру. -оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне белгілеп алады. күнделік, қалам