К?рсеткіштік те?деулер ж?не оларды? ж?йелері.
ІІ курс бойынша №2 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тақырыпты игере отырып көрсеткіштік теңдеулер жүйесін шешудің әдіс тәсілдерін қолдана білуге үйрету.
Дамытушылығы: Оқушылардың ой-өрісін кеңейту математикалық және логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік мәні: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке және өзін-өзі басқаруға үйрету.
Сабақтың әдісі: Өз бетімен жұмыс, сұрақ-жауап.
Сабақтың типі: Бекіту сабағы.
Пән аралық байланыс: физика, информатика, қазақ тілі
Сабақтың көрнекілігі: Кеспелер, сызба таблицалар, тест сұрақтары.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
а.Оқытушының оқушымен сәлемдесуі.
б.Оқу құралдарын тексеріп, қатысымын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру:
Сұрақ-жауап өткен сұрақтарға шолу жасап, өткен тақырыптың мақсатын айқындау, өткен тақырыптардағы оң санын кез келген нақты көрсеткіштік дәрежесін анықтау. Онда дәрежелік функцияның анықтамасын қасиеттерін көрсеткіштік функцияның формулаларын еске түсіреміз.
Сұрақтар
а)Көрсеткіштік теңдеу дегеніміз не?
Жауабы: айнымалысы дәреженің көрсеткішінде болатын көрсеткіштік теңдеу деп атаймыз.
б)Көрсеткіштік теңдеу әр уақытта бірдей негізгі тәсілімен шығарылама?
Жауабы: бірдей негізге келтіру тәсілінде бес түріне талдау жасау арқылы шешеміз.
ІІІ. Көрсеткіштік теңдеуі
Теңдеу, теңдеу, теңдеулер,
Түрлері көп теңдеулер.
Оның бірін атасақ,
Көрсеткіштік теңдеулер.
Көрсеткіштік теңдеуді,
Айнымалы енгізіп.
Квадрат теңдеуге,
Шешеміз оны келтіріп,
Есептер көп өмірде.
Физика мен техника.
Пайдаланып шығарар деген өлең шумақтары мен көрсеткіштік теңдеу тақырыбына есептер шығару да «Биіктікке бағындыру» 3 сатыдан тұрады, бұлттан арылту.
1.саты-сұрақтар.
1.Рационал сандар жиынын нелер құрайды.(бүтін сандар және оң, теріс сандар)
2. а-ның екінші дәрежесі деп нені айтамыз (а-ға тең көбейткіштің көбейтіндісі)
3. Қандай сандар ирроцианал сандар деп аталады. (шектеусіз периодсыз ондық бөлшектер)
4. Бір мүше дегеніміз не? (сандар мен әріптердің көбейтіндісі)
5. Түбір табу дегеніміз не? (түбірдне шығару)
6. у=х2 функциясының графигі қалай аталады? (парабола)
7. Нақты санның жиынын нелер құрайды? (рационал және ирроцианал сандар)
1.саты-сұрақтар1.Өтілген тақырыптың анықтамасы қасиеттері.
2. Көбейтіңдіден түбір шығару
416*625= 2*5=10
532*243= 2*3=243
3. саты. Сұрақтары.
1. Оқулықтағы осы тақырыпқа сай берілген есептер шығару №197. 1, 2, 3 есептерді шешу
1) 3Х= 812) 4Х= 2563) 2Х= 1/32
1) 34= 81 4Х= 256 2Х= 32
х= 4 х = 4 2= 32
2. №198. 1, 2 есептерін шешу
1) 8Х= 162) 25х= 5/1
х= 16 х= 5/1
х= 3/4 х= 2/1
№200 (3) есебін шешу
3) 2*9х-Зх+1-9= 0
Шешуі: Берілген теңдеу түрлері.
2*32х-3х*3-9= 0
Енді жаңа 3х= t айнымалысын енгіземіз сонда теңдеу мына түрге ие болады:
2 t 2-3 t -9= 0
Осыдан t 1 = - 4/3 болса, онда 3х= - 4/3
Егер t2= 3 болса, онда 3х= 3
х= 1
№204 (3) есебін шешу.
2) 45*53х= 125 тең
Оң жақ сол жағын түрлендіреміз.
54/1+3x=125 тең
1/4+3х=3
3х=11/4
х=12/11
IV. Бекіту
«Биіктікті бағындыру» мақсатында бұлтты ашу сұрақтарға жауап.
Бірдей санды бірнеше рет көбейтуден тұрады.
Егер оны ықшамдасақ қандай атау болады
(дәреже)
Көрсеткіштік тендеу анықтамасын айту.
Анықтамасы: Айнымалысы дәреженің көрсеткішінде болатын теңдеуді
көрсеткіштік теңдеу деп атайды.
Екі тәсілін атау, ерекшелігін таңдау.
V. Қорытынды. Қорытындылау, оқушы білімін бағалау.
Топтастыру аймағы. Көрсеткіштік теңдеу
-226060-27940Түбірі
00Түбірі
3481070-147955Дәреженің қасиеттерін қолданамыз
00Дәреженің қасиеттерін қолданамыз
142240015875003481070381000
1776730-211455002132330133350Көрсеткіштіктеңдеу00Көрсеткіштіктеңдеу479107566675ax>0
00ax>0
-64706542545Алгебралық
теңдеуге
келтіреміз
00Алгебралық
теңдеуге
келтіреміз
391985590805009055109080500
133794516510000348107012890500
-130175168275Көрсеткіштік теңдеулер айнымалы енгізу арқылы
шығарылады.
00Көрсеткіштік теңдеулер айнымалы енгізу арқылы
шығарылады.
348107090170Айнымалысы дәрежені көрсеткішінде болатын теңдеуді көрсеткіштік nеңдеу деп атайды.
00Айнымалысы дәрежені көрсеткішінде болатын теңдеуді көрсеткіштік nеңдеу деп атайды.
VI. Сәйкестендіру тест дұрыс шешімін белгілеу.
Ой-қозғау сұрақтар беріледі.
VII. Үйге тапсырма: §13 Көрсеткіштік функциясы қасиеті және графигінің ассоциясын құру.