Конспект урока на тему Родство украинских и зарубежных литературных сказок


Коммунальное учреждение
«Общеобразовательная школа I-II ступеней №20
г. Енакиево»
Интегрированный урок по украинской литературе
«Родство украинских и зарубежных
литературных сказок»
Подготовила:
учитель украинского языка и
литературы Ноликова
Инна Владимировна
Конспект уроку.
Мета: показати учням спорідненість сюжетів, мотивів, образів українських літературних казок із казками народів світу; навчати учнів здійснювати порівняльний аналіз творів української та зарубіжної літератури. досліджувати етико-моральну проблематику казок, зокрема проблему боротьби добра і зла; розкрити значення теоретико-літературних понять з теми; розвивати критичне мислення школярів; удосконалювати навички аналізу, синтезу, узагальнення; зацікавити чарівним світом казки, виробляти вміння бачити в ньому відбиток реального життя; збагачувати життєвий досвід школярів, розкривати зміст понять правди і кривди, добра і зла.
Учні мають знати:
Зміст, сюжет, основні образи прочитаних українських та зарубіжних літературних і народних казок;
Зміст понять «мандрівний » сюжет, антитеза, гіпербола, літературний портрет.
Учні мають уміти:
Порівнювати тексти українських і зарубіжних казок, знаходячи в них спільні й відмінні риси, елементи сюжету, проблематики, образи;
Характеризувати національний колорит українських казок.
Тип уроку: інтегрований урок української та зарубіжної літератури з елементами компаративного аналізу.
Методи, прийоми і форми роботи: порівняльний текстологічний аналіз, гранування, виразне читання, складання таблиці, «незакінчене речення», «перехресне читання».
Обладнання: художні репродукції та учнівські ілюстрації до прочитаних казок, тематична книжкова виставка, мультимедійні матеріали презентації.
Випереджувальні завдання:
1.Створити ілюстрації до улюблених літературних казок, прочитаних на уроках української і зарубіжної літератури, відобразити в малюнках своє бачення описаної в них боротьби добра і зла.
2. Виписати з довідкової літератури визначення казки, вислови відомих людей про роль і значення казки в нашому житті, дібрати афоризми та прислів’я про добро і зло.
3. Скласти плани до казки І.Франка «Фарбований Лис» та індійської народної казки «Фарбований Шакал».
Перебіг уроку:
І. Мотивація навчальної діяльності.
Сугестивне введення в тему.
Звучить пісня «Мамина казка» (сл. О.Кононенка, муз. О.Жилінського).
Забезпечення емоційної готовності учнів до сприймання нового матеріалу.
Словесний настрій. Доберіть кілька прикметників для означення власного настрою на цьому етапі уроку. Як на нього вплинула прослухана пісня?
ІІ. Цілевизначення і планування навчальної діяльності.
Повідомлення теми й завдань уроку.
Слово вчителя. Знайомство людини з мистецтвом слова, з літературою починається з казки. Ще не вміючи читати, ми слухали казку з батьківських вуст. Перші книжки повели нас країною чарів і див. Однак найголовніше те, що, спостерігаючи за поведінкою казкових героїв, ми вчилися розрізняти добре і погане, потворне і прекрасне. Ми співчували скривдженим і завжди раділи, коли врешті добро перемагало зло.
Звісно, ви вже читаєте різні науково-популярні й художні книжки, однак казка залишається одним з улюблених жанрів. Багато цікавих книжок ви прочитали на уроках української та зарубіжної літератури і, мабуть, помітили, що вони мають деякі схожі особливості й водночас відмінні між собою. Запишіть тему уроку: «Спорідненість українських із казками народів світу». Мета нашої роботи на уроці – дослідити ці спільні й відмінні риси українських і народних казок і схарактеризувати на основі проведеного порівняння національний колорит українських казок.
З'ясування учнівських очікувань.
Робота з таблицею. Накресліть у зошитах зображену на дошці таблицю. Заповніть першу й другу колонки.
Методична ремарка. Третю колонку таблиці заповнюють наприкінці уроку.
Робота з епіграфом. З'ясувати значення поняття епіграф.
Тлумачник.
Епіграф – цитата, крилатий вислів, уривок із твору, приказка, які ставляться перед текстом літературного твору або перед його розділами і виражають їхню провідну ідею, концепцію.
З-поміж дібраних удома висловів відомих людей про казку виберіть епіграф до уроку.
Казка кличе нас у мандри, велить бути в житті сміливими й мудрими, долати перешкоди й біди і не забувати добра світового, бо тільки цим і вимірюється наша людська сутність (В. Шевчук).
Заглядає в шибку казка сивими очима, материнська добра ласка в неї за плечима (В.Симоненко).
Казка – скарбниця духовної мудрості і краси, книжок дитячих незабутні чари…
(М.Зеров).
І гори, й каміння, й дерева, й кущі – геть усі мають свої власні казки (З.Топеліус).
Немає казок, кращих від тих які створило саме життя (Г.-Х.Андерсен).
Казка – вигадка, проте щось, браття, не пусте! (А.С.Пушкін)
ІІІ. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань.
Бесіда
Що таке казка?
Які види казок вам відомі?
Які казки ви читали на уроках української та зарубіжної літератури?
Яку будову має казка? У чому її відмінність від інших жанрів літератури?
Чи кожна казка має відомого автора?
Які казки називають літературними? Що в них спільного й відмінного із фольклорними казками?
Робота з таблицею. Уважно прочитайте інформацію. Вміщену в таблиці. Доповніть власну відповідь на останнє запитання попередньої бесіди. (Таблицю вчитель креслить на дошці або демонструє на мультимедійному екрані.)
Пригадайте назви українських літературних казок та їхніх авторів. Скористайтеся слайдами, на яких подано ілюстрації до творів або цитати з них.
Там, де гори і долини,
Де гуляє вітровій, -
Там цвіте красна-країна
З дивним ім'ям Сльозолий.
(В.Симоненко, «Цар Плаксій та Лоскотон».)
В звірячім царстві запанував нелад, несправедливий суд і неспокій. Ніхто там не певний свого життя і свойого добра. (І.Франко, «Фарбований Лис».)
Народилася не ранньою весною , як усі її сестри та брати. Було тоді вже тепле, ясне, веселе літо. Тим-то вона була найменшою в родині, «мізинчиком». (В.Королів-Старий, «Хуха- Моховинка».)
Другий брат мандрував по світу. Глибоко в його душі була закладена допитливість. Він хотів знати все на світі, усе розуміти. (І.Липа «Близнята».)
Прочитайте цитати з казок. Пригадайте їхні назви та авторів. З'ясуйте, які країни є батьківщинами цих творів.
Бідна дівчина покірно терпіла всі кривди й не наважувалась жалітися батькові – той однаково вилаяв би її, бо в усьому корився своїй лихій дружині.
(Ш.Перро, «Попелюшка», Франція.)
А тим часом – жив собі один лихий троль. Він був злючий-презлючий, наче сам чорт! Але якось і він був у чудовому гуморі, бо зробив собі дзеркало, у якому все добре й прекрасне здавалося гидким, а все негідне й погане виглядало прекрасним.
(Г.-Х.Андерсен «Снігова Королева», Данія.)
Край моря бачив дуб зелений,
Під ним сидів і кіт учений,
Своїх казок мене учив.
(О.Пушкін. Вступ до поеми «Руслан і Людмила», Росія.)
А чого ти боїшся, люба дитино? Залишайся в мене, і якщо добре впораєшся з хатньою роботою, то й тобі добре буде. Найкраще дбай про постіль, щоб пір'я летіло. (Брати Грімм. «Пані Метелиця», Німеччина.)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Слово учителя. Чимало авторів літературних казок написали свої твори на основі фольклорних сюжетів, узявши їх за основу і доповнивши новими героями, колізіями, ідеями. Відтак казкові сюжети зазнавали змін, осучаснювалися. Це свідчення того, що фольклор – найважливіше джерело літератури кожного народу.
Проблемні питання. Чому в казках різних народів натрапляємо на подібні сюжети чи мотиви? Чи не тому, що розуміння понять добра і зла, щастя і горя, прекрасного і потворного схоже в усіх людей?
Висловлюючи свої міркування, прокоментуйте вислів І.Франка: «Якщо фольклорні твори різних народів є мудрістю,то, очевидно, мудрістю міжнародною».
Словникова робота.
Мандрівні сюжети – спільні сюжети, які трапляються в казках різних народів світу.
Заповніть таблицю.
Мандрівні сюжети.
«Дідова дочка й бабина дочка»
(українська народна казка)
«Морозко» (російська народна
казка)
«Мороз Іванович» (обробка В.Одоєвського)
«Пані Метелиця» (брати Грімм)
«Дванадцять місяців»(С.Маршак)
«Золотий черевичок» (українська
народна казка)
«Попелюшка» (Ш.Перро)
«Попелюшка»(брати Грімм)
«Панна квітів» (В.Шевчук)
«Снігова Королева» (Г.-Х.Андерсен)
Методична ремарка. Колонки, де текст подано курсивом, учні заповнюють самостійно.
Порівняльний аналіз творів.
Прочитайте назви казок. Літературі яких країн вони належать? Що в них спільного?
«Фарбований Лис», «Фарбований Шакал», «Рейнеке-Лис», «Роман про Ренара».
Робота з підручником.
Прочитайте за підручником літератури розділи «Пончатантра» і «Хто такий лис Ренар». Запишіть у зошити таку інформацію:
Історія про фарбованого шакала походить з індійського епосу. В різні часи цей сюжет дістав оригінальну літературну обробку: в середньовічному французькому епосі («Роман про Ренара», XII – XIV ст.), у творчості Й.-В.Гете («Рейнеке-Лис», 1794 р.). В українській літературі маємо власний твір на цей сюжет – «Фарбований Лис» І.Франка.
Розгляньте малюнки на екрані. Зясуйте, в якому віконечку зображений Лис Микита, а в яких – Лис Ренар, Рейнеке Лис, Фарбований Шакал.
Складіть плани казок проЛиса Микиту і Фарбованого Шакала. Порівняйте, знайдіть у них спільне й доведіть, що цей сюжет можна вважати мандрівним.
Орієнтовні плани.
«Фарбований Лис»
Вправний мисливець.
Лис на торговищі.
Зустріч із собакою.
У діжці з фарбою.
Страшний синій звір.
Царювання Лиса.
Помста одурених звірів.
«Фарбований Шакал»
Шакал Чандарава у місті.
У діжці з синьою фарбою.
«Мудре» правління нового царя.
Покара пройдисвітові.
«Перехресне читання». Прочитайте вголос по черзі епізоди, які найяскравіше характеризують головних героїв порівнюваних казок. Визначте основні риси Шакала і Лиса.
Прокоментуйте слова І.Франка «Значить, діточки любі, не тим цікава байка (казка), що говорить неправду, а тим, що під лушпиною тої неправди криє звичайно велику правду. Адже це не про бідних Баранів, Вовків та Ослів мова, а про вас самих з вашою глупотою, з вашим лінивством…»
Які людські вади викрито в казках про Фарбованого Лиса?
Словникова робота.
Національний колорит – сукупність особливостей, своєрідність певного народу.
Даючи відповіді на питання, дослідіть, у чому виявляється національний колорит казки «Фарбований Лис» І.Франка.
Де відбуваються дії, описані в казці?
Які речі, що використовують у побуті українці, є у творі?
Чи трапляються в казці І.Франка назви українських професій, традиційних ремесел?
Які прислів’я і приказки використав автор у творі?
Гронування. Витлумачте виписані вдома прислів’я та афоризми про добро і зло. Які асоціації зроджують у вас ці поняття? Накресліть асоціативні схеми.
В злагоді жити – добро творити (Нар.мудр.). І ніхто не може вбити в собі зло, ко-ли не втямить спершу, що таке зло, а що добро (Г.Сковорода). Легше робити добро,
ніж не робити зла (А.Коваль). Робиш добро – не кайся; зробив зло – лиха сподівайся
(Нар.мудр.). Добро само себе хвалить, а зло похвали не гідне (Нар.мудр.). Сім'я – це
первинне середовище, де людина повинна вчитись творити добро (В.Сухомлинський). Щоб повірити в добро, треба почати його робити (Л.Толстой).
Добро ходить за роботою, а за лінощами – зло (Нар.мудр.). Добро не лихо, ходить по світу тихо (Нар.мудр.). Тільки одне благо – знання, і тільки одне зло – неуцтво (Сократ).

Орієнтовна асоціативна схема «Добро»
Добро – допомога – праця – родина – милосердя – чуйність
Робота в парах. Обговоріть проблему боротьби добра і зла у проаналізованих казках. Заповніть колонки таблиці, спираючись на тексти книжок ( 1-й учень добирає матеріал до колонки «Добро», 2-й – до колонки «Зло»).
Орієнтовний варіант заповнення таблиці
Назва казки, автор Добро Зло
«Фарбований Лис»,
І. Франко Підступного і брехливого
Лиса покарано, справедли-вість відновлено Обман Лиса Микити
«Потерчата»,
В. Королів-Старий Порятунок дяка
Пияцтво,що доводить людину до біди
«Близнята»,
І. Липа Другий брат, відважний, і
кмітливий, визволяє країну
від ворога
Перший брат-близнюк жив лише для себе,
людям добра не робив
«Хуха-Моховинка»,
В. Королів-Старий Порятунок Лиски, добре
Ставлення до кривдників Дід, який на початку погано ставиться до лісових істот, знищує дерево-домівку Хухи«Дванадцять місяців»,
С. Маршак Учинки бідної пасербиці,
бажання принести іншим доб-ро; чесність, щирість, любов
до природи
Поведінка мачухи та її доньки, жадібність, лайливість. Глупота Королеви, її марнославство, жадібність
«Снігова Короліва»,
Г.- Х. Андерсен Порятунок хлопчика від
Снігової Королеви, долання
всіх життєвих перешкод,
сила духу і відважність
Герди
Злі тролі, розбійники, Снігова Королева – Втілення жорстокості, егоїстичності, жадібності
«Попелюшка»,
Ш. ПерроДоброта і чуйність Попелюшки,
відкритість і любов до людей Жорстокість і підступність мачухи та її доньок
- Простежте, чи в усіх казках добро перемагає.
Підсумкова бесіда.
Чим схожі між собою позитивні негативні герої казок різних народів світу?
У чому сила добрих персонажів? Чому вони перемагають?
Чим українські казкові персонажі відмінні від зарубіжних?
Які особливості властиві тільки українським казкам?
Які улюблені казкові сюжети й герої в нашого народу?
V. Рефлексійно-оцінювальний етап.
«Незакінчене речення». Продовжте речення і сформулюйте висновок до уроку. «Казки дають не лише естетичну насолоду, вони змушують нас поміркувати над…»
Домашнє завдання.
Підготуйте за текстом казки стислий усний опис одного позитивного й одного негативного героя (на вибір);
За мотивами улюбленої казки скласти власну казку, дати оцінку описуваних подій, учинків героїв.