Ірен Роздобудько «Коли оживають ляльки»
Тема. Ірен Роздобудько «Коли оживають ляльки»
Мета: застосовуючи знання про казку як жанр, ознайомити учнів з казкою сучасної української письменниці Ірен Роздобудько «Коли оживають ляльки»; опрацювати зміст, охарактеризувати героїв твору; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, вміння робити висновки; виховувати інтерес до вивчення творів сучасної української літератури.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
(Урок позакласного читання з цієї теми відбувається в два етапи. На першому етапі залишаються лише дівчатка, адже за зауваженням автора «Казка для дівчаток. Хлопчикам читати категорично забороняється!» Другий етап – хлопці отримують домашнє завдання вигадати свою казку, тільки для хлопчиків)
Перебіг уроку
І Організаційний момент
ІІ Актуалізація опорних знань у формі бесіди за питаннями
Що називається казкою?
Чим казка відрізняється від інших творів художньої літератури?
Які казки вам відомі?
Чому дітям так подобаються казки?
ІІІ Оголошення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
ІV Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
Вступне слово вчителя.
Пропоную вам ознайомитись з уривком з інтерв’ю української письменниці Ірен Роздобудько.
– Пані Ірен, у світ вийшло вже понад десяток ваших детективів, романів, драм, трилерів, комедій. А що ж спонукало до написання дитячих казок?
– Я починала писати саме для дітей, з чим і дебютувала п’ятнадцять років тому в журналі «Соняшник». Ще тоді створила казку «Коли оживають ляльки». Не люблю слова «письменник», бо я – людина, яка через книжки говорить до інших, отож, починала розмовляти з дітьми. До того ж, я не поділяю літературу на дитячу й дорослу. Інколи мені закидають, мовляв, у вас так багато всього – книжки для дітей, дорослих, політична сатира, сценарії... А я настільки в цьому живу, що не вбачаю гріха робити те, що так подобається, байдуже, в якому жанрі.
– Із чим для вас асоціюється пора дитинства?
– Ой, це така пора Дитина, як губка, що плавала в океані (у материнському лоні), відтак виходить у світ і може залишитися сухою й твердою. Тому малюків треба зрошувати, себто давати знання. Ми ж у другій половині життя знову стаємо дітьми. Дитина – це банк, у який ти вкладаєш, щоб на старвік отримати не одну копійку, а щастя.
Ознайомлення з творчими роботами учениць «Моя улюблена лялька»
Робота над змістом казки «Коли оживають ляльки»
Характеристика головної героїні – дівчинки Агнії.
Намалювати порівняльну таблицю-опис ляльок з твору.
Лялька Мар’янка
Лялька Полуниця
Лялька Омеляна
Чорна Королева: в чорній довгій сукні, з червоною трояндою на плечі, в сап’янових, розшитих намистом черевичках, з барвистим віялом у руці.
Полуниця – Червона Королева, вбрана в мережану спідницю та сорочку із позолоченими стрічками.
Омеляна – Королева Блакиті, ніжна, прозора, неначе весняна хмаринка
З якими ще героями ми познайомились? ( Пан Під-Ван, Стрибунець, Пан Між-Стін, Королева Каст-Аньєта)
Чому вчить нас ця надзвичайна історія? (Відповіді оформити письмово):
Дбайливо, лагідно ставитись до ляльок;
Бути сміливими, приходити на допомогу друзям;
Не тримати зла, вміти пробачати;
Вірити у казку, в незвичайне.
V Закріплення вивченого матеріалу
Робота в групах.
Скласти завдання для учнів іншої групи.
Вигадати продовження казки.
VІ Підсумки уроку
Оголошення результатів роботи учнів на уроці.
Чому казка присвячена саме дівчаткам, і читати хлопцям цей твір забороняється?
VІІ Домашнє завдання
Написати міні-твір на тему «Лялька в житті дівчинки»
Скласти питання для інтерв’ю з Ірен Роздобудько.