Урок з теми макраме: «Плетіння деталей виробу» (8 клас)
Урок з теми макраме:
«Плетіння деталей виробу» (8 клас)
Мета уроку:
1. Освітня – розширювати світогляд учнів у процесі вивчення даного виду рукоділля, навчити новим способам дії;
2. Розвиваюча – розвивати в учнів уміння плести прості вузли та на їх основі різні деталі виробу для свого проекту, розвивати точність руху, самостійність, ініціативу;
3. Виховна – сприяти вихованню естетичного смаку й підвищувати інтерес до рукоділля, прищеплювати культуру праці, виховувати бережливість, вольову саморегуляцію;
4. Практична – навчати учнів початковим прийомам плетіння.
Методи навчання:
1. Словесний: бесіда, пояснення;
2. Наочний: демонстрація наочних посібників, показ прийомів роботи, показ міні-проектів; показ презентацій, відеороликів.
3. Практичний: вправи.
Об'єкт роботи:
Плетені деталі до свого виробу.
Наочно-ілюстративний матеріал:
1. Вироби, виконані в техніці макраме, стенд у кабінеті, плакат-схема;
2. Презентація «Розумні вузлики», «Вироби із макраме», відеоролик «Як зав’язувати краватку», «Як зав’язувати шарф»;
3. Книги зі зразками плетених виробів.
Дидактичний матеріал:
Інструкційні карти; карти з ТБ «Техніка безпеки при виконанні робіт із макраме», схема роботи над проектом із макраме, фотокартки з вузлами.
Обладнання, інструменти, матеріали:
1. Комп'ютер, екран, мультимедіапроектор;
2. Навчальні столи, пряжа, дерев'яні палички (олівці), ножиці, шпильки, подушки для плетіння, лінійка, стікери, клей ПВА
Тип уроку: комбінований;
Міжпредметні зв'язки:
Математика: розрахунок довжини ниток;
Креслення: читання схем зразків;
Російська мова: нові слова і терміни;
ОБЖ: знання правил безпечної роботи з інструментами.
Профорієнтація: знайомство з професією дизайнера інтер'єру;
Форма роботи: фронтальна, індивідуальна, групова.
Час: 90 хвилин.
Словникові слова: (на дошці) макраме, репсовий вузол, брида.
Епіграф уроку: «З майстерністю люди не народжуються, а доброю майстерністю пишаються»
Хід уроку
I. Організаційний момент (2 – 3 хв.)
Перевірка присутності учнів (за журналом), перевірка готовності учнів до уроку.
II. Теоретична частина (10 – 15 хв.)
Повідомлення теми і мети уроку
Добрий день! Тема нашого уроку «Плетіння деталей виробу». Сьогодні ми продовжимо опановувати техніку макраме. Познайомимося з новими вузлами й будемо плести деталі свого проекту.
Учні записали тему в зошити.
2. Перевірка знань учнів.
Питання:
- Що ви знаєте про виникнення макраме?
- Які вироби можна виготовити в техніці макраме?
- Які інструменти і приладдя необхідні для виконання робіт у цій техніці?
- З яких ниток плетуть вироби?
- За якими ознаками проводять підбір ниток?
-Які види вузлів ви вже знаєте і вмієте плести?
3. Робота з картками.
Учитель показує дітям картки, на яких зображені різні види вузлів. Учні називають їх.
III. Повідомлення пізнавальних відомостей (10 – 15 хв.)
(Презентація 1)
За такий короткий час (2 уроки) неможливо досконало оволодіти всіма прийомами плетіння вузлів. У макраме їх більше чотирьох тисяч. Сьогодні ми спробуємо засвоїти деякі вузли. Ми продовжимо знайомство з цим стародавнім видом рукоділля. Пропоную почати з невеликої презентації. Ви побачите, що можна сплести своїми руками. Із цілком доступних матеріалів шляхом простого поєднання вузлів можна створити справжній витвір мистецтва.
Учитель: Я думаю, що ви ще більше дізналися, що можна зробити із звичайних вузликів.
ІV. Пояснення нового матеріалу (15 – 20 хв).
Зав'язувати вузли в мотузок – заняття цікаве і захопливе. Ми з вами поки вчимося в'язати найпростіші вузли, потім ви вже самостійно, якщо вам сподобається цей вид рукоділля, навчитеся зав'язувати ті, що складніші. Інакше кажучи, вивчіть абетку вузлів, щоб надалі створювати з них будь-які комбінації, отримуючи власні неповторні плетені вироби.
-А як називаються вироби, виконані вручну?
Діти: Ексклюзивними.
- Вироби, виконані своїми руками, називаються авторськими.
Учитель: Правильно. Цінуються такі вироби?
Діти: Так
Учитель: А хто з вас знає, люди якої професії займаються виготовленням авторських речей?
Діти: Це дизайнери або дизайнери інтер'єру.
Учитель: А тепер я пропоную подивитися і прослухати міні-проекти про хитромудрі вузлики.
Таблиця
Назва вузлика Практичне значення Емоційна оцінка
Накресліть у зошитах таблицю «Хитромудрі вузлики» (Презентація 2 , слайд 2)
«Геркулесів вузол», «Жозефіна», «Зав'язування шарфів і хусток», «Кулак мавпи», «Вузол щастя» і «Вузол подружжя», «Бант-розетка», «Дерево», «Краватка»
Презентация №2( слади 3-8)
Повідомлення (випереджувальне завдання для учнів).
Презентація учнів, які підготували повідомлення з теми «Хитромудрі вузлики» (всього кілька слайдів).
Робота в зошитах
Діти слухають учнів та працюють у зошитах, заповнюючи таблицю.
Потім на стенді виставляють емоційну оцінку (смайлики) та обговорюють свій вибір.
Учитель: Ми зараз із вами дізналися про нові вузли, побачили як вони виглядають. Подивилися на ексклюзивні речі, тобто речі, виконані вручну.
Фізкультхвилинка
(Учні виконують фізкультхвилинку під улюдлену рухливу мелодію)
Завдання : Знайти інші "нові" вузли.
Робота в парах (статистичних – сидять за однією партою)
-Розгляньте плетені вироби, які знаходяться у вас на столах. Серед знайомих вузликів знайдіть ті , які ви ще не виконували.
Учні розглядають:
- готові вироби, виконані в техніці макраме (знаходяться на столах учнів),
і відшукують елементи, виконані репсовими вузлами (горизонтальними, вертикальними, діагональними, фігурними).
Учитель проходить між рядами, перевіряючи правильність пошуку учнями потрібного елемента.
- Як би ви назвали такий вузол?
- А на що схожі кілька вузлів, виконаних поруч?
Учитель : У цього вузла багато назв. Я пропоную вам подивитися книги, журнали, які лежать на столах та знайти зображення такого вузла спочатку на ілюстраціях готових робіт, а потім знайти опис або схему даного вузла. (Робота в парах).
- Отже, як називається цей вузол?
Діти: - Репсовий, горизонтальний, діагональний і т. д.
Робота в робочих зошитах
Запис: Репсовий вузол – один з найпоширеніших. Виплітається двома нитками: вузликовою і робочою. Брида – це ряд репсових вузлів. Бриди можуть бути горизонтальними, вертикальними, похилими (діагональними), фігурними (хвилястими, круглими).
Вивчення умовних позначень нових вузлів
Розглядання, читання інструкційних карт №4 і №5 (лежать на столах).
V.Практична частина (45 – 50 хвилин)
Повторення правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог.
(Додаток 2) на столах є правила, діти повторють їх, один учень читає вголос.
Учитель: Плетіння має приносити лише користь і позитивні емоції, тому важливо пам'ятати про санітарно-гігієнічні вимоги та дотримуватися правил техніки безпеки під час роботи.
Тепер ви повинні самостійно навчитися плести вузол. Роботу можна виконувати творчо, тобто вносити свої зміни, доповнювати знайомими елементами.
Завдання:
1. Нарізати 4, 6 або 8 ниток довжиною 40 – 60 см. Довжину нитки визначаємо так: довжину готового виробу необхідно збільшити в 6 – 7 разів (при плетінні репсових вузлів). Нитка саме такої довжини буде необхідна для роботи.
2. Навісити всі нитки на основу (паличку чи олівець) будь-яким способом. Ми з вами вже знаємо два способи навішування ниток: замочком на лицьовий бік і замочком навиворіт. Якщо хтось із вас забув, подивіться інструкційну карту №1.
3. Виконати діагональні репсові вузли, користуючись інструкційними картами № 4 і №5.
Демонстрація прийомів плетіння репсових діагональних вузлів.
Учитель показує прийом виконання репсового вузла невеликій групі учнів, що сидять поруч, проходячи по всьому класу.
Поточний інструктаж – цільові обходи.
Учитель робить цільові обходи, стежачи на першому етапі за положенням рук, положенням ниток під час роботи, контролює виконання вузлів робочою ниткою, правильний натяг вузликової нитки.
Перший обхід – перевірити організацію робочих місць і дотримання безпечних прийомів праці.
Другий обхід – перевірити правильність виконання роботи та її технологічної послідовності.
Третій обхід - перевірити правильність виконання роботи та її технологічну послідовність. Учитель приймає роботу та оцінює її.
VІ. Фізкультхвилинка
(Учні виконують фізкультхвилинку під улюблену рухливу мелодію)
VІ. Продовження практичної роботи.
Учитель надає індивідуальну допомогу дітям.
Учні працюють індивідуально, за необхідністю об'єднуються в пари (статистичні і динамічні), допомагаючи тим, у кого виникають проблеми з виконанням завдання, показуючи прийоми плетіння.
У процесі роботи учні здійснюють самоконтроль і контроль якості виконуваних робіт (один в одного).
По закінченні роботи приклеїти зразок в альбом на сторінку «Основні вузли макраме» або, якщо робота велика, використовувати за призначенням.
VІI. Підбиття підсумків (5-6 хв.)
1. Аналіз уроку.
Учитель: Отже, розмовляючи з вами, спостерігаючи за вашою роботою на уроці, я переконалася, що ви зацікавилися цим видом рукоділля. Зрозуміли, що слова «зроблено вручну» означають ексклюзивність виробу, його неповторність. У техніці макраме ви зможете за бажанням виконати свій творчий проект.
Більшість із вас уперше засвоює прийоми плетіння поки ще з простих вузлів макраме. Хочеться відзначити, що більшість із вас впоралися з практичним завданням добре, виконали роботу охайно.
Демонстрація кращих робіт.
Деяким дівчаткам треба ще потренуватися у виконанні певних вузлів.
2. Виставлення оцінок, їх аргументація.
3. А в кінці уроку я пропоную вам скласти маленький вірш.
Сенкан – це французький віршований жанр, що не вимагає рифми.
Назва (один іменник);
Опис (два прикметники);
Дії (три дієслова);
Ставлення (фраза з чотирьох слів);
Повторення суті (синонім з одного слова).
Дитячі варіанти:
• Вузол.
• Репсовий, новий.
• Плететься, обвивається, розташовується.
• Утворює красиву діагональну бриду.
• Макраме.
VIІI. Домашнє завдання (2 хв)
Повторити вивчений матеріал.
Тим, хто не закінчив роботу, доплести квітки, оформити альбом.
На наступному уроці ми будемо виконувати закладку для книги візерунком «Квітка».
ІХ. Прибирання робочих місць (2-3 хв)
Усім творчих успіхів!