В.Биков «Альпійська балада» — гімн нездоланному коханню
Тема: В.Биков «Альпійська балада» - гімн нездоланному коханню.
Мета:
навчальна: допомогти розкрити найкращі моральні якості людини, які роблять її могутньою і прекрасною.
розвивальна: удосконалювати зв’язне мовлення; навики визначати головні думки, аргументувати їх.
виховна: спонукати до сповідування загальнолюдських моральних цінностей.
Обладнання: портрет письменника, текст твору, ілюстрації учнів до нього, фрагменти кінофільму, картки з висловлюванням видатних людей про любов.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
За що мені все це щастя
З тобою в раю у Бога?..
Світліше за сонце ясне,
Ти – пісня моєї дороги.
К. ГальчинськийІ. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя. Уся творчість В.Бикова присвячена темі війни. На запитання, чому так сталося, він відповідав: «Напевне,тому що під час війни,як ніколи ні до, ні після неї, виявлялася важливість людської моральності і можливості її духу». «Альпійська балада» - це гімн коханню,яке відкриває людині справжній смисл життя,роблячи її могутньою і прекрасною, дає можливість пізнати щастя навіть серед перенесених жорстоких випробувань. Про це ми й поміркуємо на уроці.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІV. Актуалізація опорних знань
Слово вчителя.
Зверніть увагу на епіграф. Як ви вважаєте, чи можна слова, взяті з вірша «Лист з полону», вважати темою нашого уроку?
Бесіда.
Давайте пригадаємо цей вірш,про що він? (вчитель зачитує рядки):
Єдина у цілім світі,
Ім’я твоє хай святиться!
Вода ти для мене влітку
А взимку – моя рукавиця
Очікуванні відповіді.
Поет Галчинський, як Іван – герой повісті, перебував у концтаборі. Його кохання пережило війну.
У страшних таборах смерті людина мріяла про свободу, не втрачала надії вижити і зустріти свою долю. Можливо,це і давало сили «всім смертям на зло» вистояти. Віра, надія і любов – найсильніші людські почуття, які допомагають перемогти навіть смерть.
Цей вірш про кохання, яке надало сили людині перенести всі страждання полону. Про війну, яка розлучала коханих…
V. Сприйняття та засвоєння навального матеріалу
Виконання інтерактивної вправи «Кола Вена» (у парах). Учні виділяють риси характеру кожного з героїв, звертають увагу на спільне, що допомогло їм знайти рідну і добру душу.
Іван Споріднені душі Джулія
Загартований в життєвих випробуваннях, безстрашний, розсудливий, людина надзвичайної сили духа, прагне свободи,бореться з ворогом., готовий до самопожертви, відвертий у почуттях. Хоче миру, спокою, щоб поруч була рідна,добра душа. Прагнуть здобути свободу. Ненавидять фашистів. Довірилися один одному – розкрили свої душі. Люблячі, ніжні, щирі, віддані у коханні. Мають прекрасні душі. Гарна, смілива, чорноока щебетуха, яка прагне щастя, чесна і відверта. ЇЇ мети перейти через Альпи, здобути свободу і мати «Багато-багато щастя».
Їх зустріч пробудила в їхніх зболілих душах потребу кохати
Слово вчителя.
Отже, ми зробили висновок, що Іван і Джулія – це дійсно споріднені, рідні души. Доля відміряла їм всього три доби кохання.
Учитель.
У цих двох людей, яких звела війна, зародилось кохання. Чи було воно несподіване?
Ні, воно зародилось поступово (очікувані відповіді).
Як сталося, що незнайома дівчина несподівано стане для Івана близькою і рідною.
Для цього треба дослідити, як змінювалися почуття в душі Івана протягом зустрічі.
інтерактивна вправа «Здивуй!»
(вчитель дістає скриньку і повідомляє, що в ній знаходяться три предмета, які є символічними в розвитку кохання героїв; вони допоможуть краще зрозуміти стосунки між Іваном і Джулією). Але про них ви дізнаєтеся в процесі виконання завдань.
пошуково-дослідницька робота: складання ланцюжка змін в душі Івана.
Бесіда.
Як відбувалася зустріч Івана з Джулією?
Іван ледве відбився від вівчарок, які залишили не одну рану на його ногах. Він біг, не знаючи, куди подітись, де б можна було врятуватись від німців. Він тоді підбіг до скелі і пригнувся, напружено слухав…
Учень зачитує (розділ 2) від слів: «…з-за каміння з’явилася дівчина, в довгій, не на її зріст куртці з підкачаними рукавами і червоним трикутником на грудях<…> він помітив, як під копицею чорного, давно не стриженого волосся радісно блиснули такі самі чорні, мов маслина, очі
Чао!
Як почуття виникли у Івана?
Учень зачитує (розділ 2) від слів: «Іван аж зіщулився від страху. Мотоцикли ревли майже поруч, над головою, її недоречна напоказ відвага гнівом шмагнула його напружене до болю відчуття. Їх легко могли виявити. Він сердито рванув її під скелю, розлючено лайнувся.
Отже перші складові ланцюжка
Злість розлюченість ………
- Як далі складалися їх взаємини?
Учні.
розповідають, що з ноги Джулії впала колодка і вона вирвалася з рук Івана і кинулась її піднімати (зачитують з розділу 2)…Іван, не стримавшись, дав їй ляпаса і вилаявся, а вона якось по-дитячому повторила цю лайку.
Висновок: це було так несподівано і незвичайно, що в Івана щось стрепенулося, зрушило, щось людяне на мить виовнило його заскорузлу від горя душу.
Злість розлюченість щось людяне виповнило заскорузлу від горя душу ………
Далі учні зачитують: «У цю мить від містечка залунали постріли, собаче гавкання, там когось ловили. Біс із ним, із цим дівчиськом…»
(Іван відчув байдужість)
Злість розлюченість щось людяне виповнило заскорузлу від горя душу байдужість ………
І далі Іван «зітхнув би полегшено, коли б вона відстала, але (зачитати від слів (розділ 2): «а поки була поблизу, не міг кинути чи прогнати її і піти самому. Він тільки думав: і звідки її, на лихо, принесло до нього.
Учитель:
Біда об'єднує, а спільна мета – втричі. Вони мріяли втекти від німців, дійти до Трієсти, де був загін опору.
І це поступово змінювало їхні стосунки.
Який випадок поклав край байдужого відношення до Джулії?
Учні:
коли Джулія витягла Іванові з п'яти колючку. Тоді він приязно подивився на дівчину БАЙДУЖІСТЬ ПРИЯЗНЬ…
Кого втікачі несподівано зустріли в горах?
Учні:
старого австрійця і відібрали у нього хліб.
Учитель:
як ви вважаєте, який предмет у мене у скринці? Він дасть змогу розкрити смисл подальших відносин Івана і Джулії.
Учні:
ХЛІБ!
Учитель:
Символом чого у повісті є хліб?
Учні зачитують (з розділу 10): «Іван спершу оглянув буханчик, прикинув його на руці……»
Висновок: вони не просто їдять хліб, вони розповідають про своє життя, діляться своїми спогадами, усім, що для них дороге. Між ними виникає ДОВІРА.
БАЙДУЖІСТЬ ПРИЯЗНЬ ДОВІРА…
Учитель.
А тим часом шлях до перевалу ставав дедалі важчим… Знайдіть про це і зачитайте.
Учні.
«Стежка йшла дуже засніженим, скелястим косогором…Мороз подужчав…холод дошкуляв у руки й коліна… вітер боляче шмагав по обличчях»
Джулія була зовсім знесилена, тож Іван мусив нести її на спині.
Їх об'єднало спільне горе, краще вмерти, ніж знову попасти у концтабір. Нові почуття виникають в душі Івана. Які?
Учні.
Між ними виникає порозуміння, взаємодопомога, Іван піклується про Джулію, несе відповідальність за неї.
Учитель.
Чим ми можемо доповнити наш ланцюжок.
ДОВІРА ПІКЛУВАННЯ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ДРУЖБА
Учитель.
І знову я зверну вашу увагу на скриньку. Ви, мабуть, здогадались, що за предмет у ній?
Маки.
Символом чого є ці квіти?
Учні.
символ кохання, пролитої крові, яка нагадує душі загиблих.
Учитель.
Опинимося разом з героями у квітучій альпійській долині, яка полум'яніла червоними маками. Зачитаємо ці рядки: «Прокинувшись серед червоних маків і не пбачивши дівччини поруч, Іван у розпачі кинувся шукати її.
СТРАХ ВТРАТИТИ ЇЇ заполонив його душу.
ДРУЖБА СТРАХ ВТРАТИ …..
А далі що?
Учні.
Зачитують уривок (з розділу 15) від слів: «Іван!!!..» до слів «обпекла несподіваним п'янким поцілунком…»
Висновок.
Серед невимовної краси альпійської природи зародилося щось незнайоме в душі Івана, защемило в грудях нове почуття – людське ДИВО – КОХАННЯ.
СТРАХ ВТРАТИ ЗАЩЕМИЛО В ГРУДЯХ НОВЕ ПОЧУТТЯ - ЛЮДСЬКЕ ДИВО – КОХАННЯ!
Учитель.
Деякі з вас створили ілюстраці до епізодів твору, які найбільше вразили. Давайте розглянемо проекти учнів-художників.
Проект «МАКИ» (учні захищають свої малюнки за схемою):
Який епізод твору зображено на ілюстрації?
Чому ви обрали саме цей випадок?
Яке завдання ставили перед собою?
Які художні деталі вашого малюнка допомагають розкрити задум вашої роботи.
Учитель.
Ми склали з вами «Ланцюжок кохання», прослухали проекти малюнків, які підтвердили ще раз думку, що кохання, таке палке і зворушливе, не вмирає…
І знову я відкриваю скриньку…
Як ви гадаєте, що там?
Лист Джулії Новеллі з Рима, яка послала його через 18 років у Білорусію, у село Терешки між Двох Голубих озер…Що символізує цей лист? (Звучить уривок з фільму, де Джулія читає лист).
Учні.
Вірність коханню.
Справжнє кохання непереможне…
Навіть війна не стала на перешкоді сильному коханню.
Лист доводить, що кохання виявилося сильніше за смерть, воно продовжує жити в синові Івана, в пам'яті людській.
VІ. Підсумок уроку
Учитель.
Тепер Ваша черга прочитати листи, які ви написали Джулії.
Добрий день, Джулія!
Пише Вам незнайома дівчинка з України. На Вашу долю випало багато випробувань, війна опалила Вас неймовірними стражданнями.
Я пишаюсь Вашим мужнім духом, осяяним внутрішньою красою. Доля подарувала Вам усього три дні щастя, безмежного, як макова долина, де розцвіло Ваше кохання з Іваном.
Ви зуміли це велике кохання пронести через багато років, довести багатьом, що справжня любов сильніша за смерть.
З повагою до Вас. Дар’я. Україна.
VІІ. Домашнє завдання
Підготуватися до написання твору-роздуму на тему: «Протистояння сили дружби і кохання світу насильства в повісті В.В. Бикова «Альпійська балада»».