Урок з української літератури на тему : Поема Т. Шевченка «Кавказ» – гімн волі. (9 клас)
Поема Т. Шевченка «Кавказ» – гімн волі.
Мета: допомогти учням довести, що поема «Кавказ» – гімн волі; розкрити зміст слова «воля»;
з’ясувати бачення Т. Шевченком волі, національної проблематики;
пояснити мету звернення до образу Прометея;
розвивати навички самостійної роботи з текстом, вибіркового читання, аналізу поеми, висловлення власної думки з порушеної проблеми, образне мислення, уміння сприймати художній текст у його єдності з історичним контекстом;
виховувати почуття національної самосвідомості, солідарності з іншими народами, які борються за волю;
формувати світоглядні переконання неприйняття насильства, осуду загарбницьких воєн.
Тип уроку: урок-дослідження.
Обладнання: портрет письменника, вислови з поеми, малюнки учнів, проектор.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Емоційне налаштування.
Слово вчителя.
Добрий день, друзі.
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Роботу швидше починаймо.
Рада вітати всіх учасників нашого уроку-дослідження.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Слово вчителя.
Портрет Т. Г. Шевченка змалку пізнає кожна українська дитина. А дорослі звикли до його повсякденної присутності у своєму житті, як до близької людини. Сторінки його життя вражають трагізмом, величчю, жертовністю. (Показ слайдів)
Ідея волі простого народу не полишала Кобзаря впродовж всього життя.
Тож сьогодні розпочнемо роботу над пошуком і встановленням істини, що стосується нашої теми «Поема Шевченка «Кавказ» – гімн волі» та проблемного запитання: Що означає воля для
Т. Г. Шевченка? (Запис в зошиті).
Спробуємо знайти аргументовані відповіді в ході нашого дослідження. Основний метод уроку: «Метод ста дзеркал.» (Показ портрету Г. Сковороди та зачитування його слів).
У Г. Сковороди є такі слова: «Чи можна, поставити навколо якогось предмета сто дзеркал, побачити хоча б два однакових відображення? І чи буде об’єктивною оцінка цього предмета, якщо ми не врахуємо хоча б одного з відображень цього предмета? »
Тож і в нашому випадку, чим більше аргументів ми зможемо знайти для підтвердження відповідей на проблемне запитання, тим об’єктивніше буде розкриття теми.
ІІІ. Дослідження.
Пропоную ознайомитися з цілями уроку:
- довести, що поема Т. Г. Шевченка «Кавказ» – гімн волі;
- розкрити зміст слова «воля»;
- знайти відповіді на тематичні запитання уроку.
План уроку:
- дослідження проблемного запитання (аргументоване обгрунтування власної позиції) та ролі художніх засобів;
- створення опорної схеми протягом уроку;
- формування висновків;
- доповнення відповідей на проблемне запитання: Які життєві уроки залишив Т. Г. Шевченко нам, своїм духовним нащадкам?
Щодо оцінювання вашої роботи, то ви можете отримати бал за активну роботу на уроці, за складання схеми, за виконання випереджувальних завдань вдома.
Наприкінці уроку вам буде виведено загальний бал.
ІV. Актуалізація опорних знань «Мозковий штурм»
Перш, ніж розпочати дослідження, давайте з’ясуємо: А що для вас означає воля? (Це було домашнє завдання). Отже, виразіть свої думки коротко, одним реченням, починаючи словами:
- У моєму розумінні воля – це
- Я вважаю, що воля – це
- Для сучасної людини воля – це
Дякую.
А група «художників» зобразила свої асоціації в малюнках. (Презентація робіт учнями)
А що значить воля для Т. Шевченка?
Слово надається групі «істориків». Можливо, вони знайдуть перші аргументи для встановлення істини.
- Зачитайте виразно присвяту до поеми. Що ви відчуваєте?
Шевченко втратив близьку людину, друга, теж письменника та художника.
- Т. Шевченко часто називають пророком. Чому? Яке покликання пророка? (Будити приспаний дух народу, пробуджувати його свідомість і вести його за собою крізь терни випробувань).
- Отже, мабуть, не випадково, що слова епіграфа – це слова біблійного пророка Ієремії, який плаче над долею євреїв, які потрапили за гріхи батьків у неволю до колишніх рабів.
V. Творче дослідження проблемних запитань.
- Коли ви чуєте слово Кавказ, що постає у вашій уяві? (Гори, високі, величні; символ волі)
- А якими описує гори Шевченко в поемі «Кавказ»?
- За допомогою яких художніх засобів? (Хмарою повиті, засіяні горем ,кровію политі- народнопоетичний метафоричний засіб)
- З якою метою вживає Шевченко цей засіб? (Готує до розповіді про трагічні події). Тобто, в цих словах міститься підтекст. Який це компонент сюжету?
- Пригадайте визначення терміну «поема»
- Як розкривається поняття «людина – народ» у поемі? (За окремою людиною поет бачить ту силу, яку ця людина уособлює – народ)
- В образі кого Шевченко уособлює народ? (Прометея)
- Чому саме? Та й ще на початку поеми – це наступний етап дослідження.
Давши людям вогонь, Прометей зробив їх незалежними.
- А який Прометей у Шевченка? Зачитайте виразно. (Це уособлення невмирущої волелюбності, духу непокори, він - символ боротьби за народну волю й правду. Прометей – духовний батько й брат усіх сильних духом борців. Залишився вірним обраному шляху, як і горці)
Сам Шевченко, як і колишній грецький Прометей, – теж герой, що мечем свого слова виборював волю для людей.
- Які художні засоби використовує поет? Яка їх роль?
- А як ви думаєте, чи можна самого Шевченка вважати Прометеєм?
- Що ж означає воля для Шевченка в наступних рядках?
- В чому вбачає поет вищу справедливість?
Шлях до волі нелегкий! Страшний, жертовний!
- В яких словах звучить обвинувачення війни? В цьому нам допоможе аналіз розгортання подій – розвиток дії.
Зачитайте виразно, емоційно передаючи це. Назвіть художні засоби. Яка їх роль?
- Як ви вважаєте, яке значення вкладав Шевченко в слово «ми»? (Цим словом він, ніби обвинувачує за пригнічення горців всіх християн, які не зуміли відстояти волю, а тепер виконують злочинні накази царя)
Отже, Т. Шевченко вважає, що на шляху здобуття волі людям треба бути разом.
- До чого закликає Т. Шевченко? (Цей заклик вперше кинутий в літературі)
- Що для Т. Шевченка є ідеалом в житті? (Воля!) Отже, яка ідея твору? (Запишіть в зошиті)
- Центральна частина твору – так званий уявний монолог загарбника, звернений до горців, написаний Т. Шевченком з найвищою мірою іронії та сарказму. Пригадайте, що називається іронією, сарказмом?
- Проти чого спрямовані сатиричні удари? В чому вбачає волю Т.Шевченко?
- Зачитайте відповідні рядки. Поясніть їх зміст.
- Разом з Т. Шевченком ми осмислювали сьогодні , що для нього означає воля? Зачитайте, слова – асоціативного куща. Подивіться на спроектований, порівняйте, доповніть.
Отже, воля для Шевченка – це справедливість, мир
Враховуючи всі дослідження, які ми провели на уроці, слова асоціативного куща, ми, на ваш погляд, розкрили тему: Поема Шевченка «Кавказ» – гімн волі? (Гімн - захоплена хвала кому - або чому - небудь)
- Які, на вашу думку, життєві уроки залишив Т. Шевченко нам, своїм духовним нащадкам?
VІ. Контрольно-оцінювальний етап.
1). Закінчивши працювати над темою, хочу відмітити активність деяких учнів в її дослідженні. Саме завдяки їх наполегливості ми змогли знайти відповіді на запитання уроку. Молодці!
2). Виставлення оцінок.
3). Заповнення рефлексійних анкет.
VІІ. Домашнє завдання
15