?лы ж?зді? Ресейге ?осылуы.


Қазақстан тарих пәніне арналған қысқа мерзімді жоспар. Тексерілді:
Сынып 8 «А».
Мерзімі 19. 01. 2015 жыл.
Тақырыбы & 22. Ұлы жүздің Ресейге қосылуы.
Мақсаты Ұлы жүздің Ресей империясына қосылуының себептері жөнінде түсіндіріп, отаршылдық басып алудың салдарын ашып көрсету.
Күтілетін нәтиже Ұлы жүздің Ресей империясына қосылуының себептері жөнінде түсінеді.
Қажетті құралдар постер, маркер, стикерлер.
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі 1.Тұлғааралық байланысты орнату
2. Топтық ереже құру 3.Түстер арқылы топтарға бөлу 3 топқа бөлінеді
Тұсау кесер «Автор орындығы»
Кенесары Қасымұлы Оқушылар аталған тұлға бойынша ойларын айтады.
Негізгі бөлім Білу деңгейі.
«Жылдар сөйлейді» ойыны
1731 жыл
1822жыл
1824 жыл
1845 жыл
Түсіну деңгейі.
Ролдік ойын:Екі топтағы оқушыларды ролге бөліп,мәтінді ашу
Қолданылатын ролдер:
Баяндаушы-
Бейнелеуші-суретші-
Зерттеуші-
Із кесуші-
Сөз тапқыш-
Сілтеме табушы-
Жазушы-
Дәнекер-
Қолдану деңгейі.
«Ұлы жүздің Ресейге қосылуы».
Жылдары Оқиғалар Маңызы мен салдары
Талдау деңгейі:
Ұлы жүз қазақтарының бір бөлігінің Ресей бодандығын қабылдауының себептері.
Жетісу мен Оңтүстік қазақтарының Ресей бодандығын қабылдай бастауы.
Орыс-қоқан қайшылығының шиеленісуі және Қоқанға қарсы соғыс қимылдарының басталуы.
Сырдария әскери шебінің құрылуы және Ресейдің Орта Азия мемлекеттері аумағындағы әскери қимылдарын жалғастыру.
Ресей империясының Қазақстанды отарлық басып алуының салдары.
ХІХ ғ. 50-60 ж. Ресей империясынының әскері Орынбор және Омбы арқылы Ұлы жүз жеріне кіре бастады. Сырдария әскери шебі, Жетісу әскери шебі құрылды. Орта Азия мемлекеттері-Хиуаны, Қоқанды, Бұхараны бағындыруға арналған плацдарм құрылды. Ресей бодандығын қабылдаудың себептері XVIII ғасырдың аяқ кезіндегі Қазақстанның саяси жағдайының ерекшеліктерімен, Қазақстанның Ресей бодандығын қабылдауынан басталды:
Кіші және Орта жүз аумақтарының бір бөлігі XVIII ғ. аяғы мен ХІХ ғ. бас кезінде Ресей құрамына кірді немесе соның ықпалында болды;
Қазақ жерінің бір бөлігі Орта Азия хандықтарына бағынды. Тақырыпты ашу үшін ойын арқылы Қазақ хандығының жойылу туралы деректерді еске түсіреді
Екі топтағы оқушыларды ролге бөліп,мәтінді ашады
Қолданылатын ролдер:
Баяндаушы-(мәтіннің мазмұнын баяндайды)
Бейнелеуші-суретші-(оқиға желісімен сурет салады.)
Зерттеуші-(тарихи зерттеме жасайды,ақпарат жинайды.)
Із кесуші-(тарихи тұлғаның ізін талқылайды.)
Сөз тапқыш-(Жаңа сөздермен жұмыс жасайды.)
Сілтеме табушы-(мәтіннің қызық жерін табады.)
Жазушы-( тарихи эссе жазады)
Дәнекер-(өмірмен байланыстырады
Кестемен жұмыс жүргізеді.
Негізгі идеяны талдайды.
Бағалау
Үйге тапсырма Бағалау парағы арқылы топтың бірін –бірі бағалауы
Кері байланыс «Даналық ағашы»ілінеді
§22 оқу, мазмұндау. Бағалау парағын толтырады.бір-бірін тыңдап,бағалайды.
Кері байланыс парағын іледі