Урок з української мови на тему Позначення мякості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я(5 клас)
Вчитель: Захарченко Алла Павлівна
5 – Б клас, 11.03.2016
Урок №74
Тема: ПОЗНАЧЕННЯ М'ЯКОСТІ ПРИГОЛОСНИХ НА ПИСЬМІ БУКВАМИ Ь, І, Є, Ю, Я.
Мета: поглибити й систематизувати знання п'ятикласників щодо позначення м'якості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я, уживання ьо, йо; формувати вміння правильно визначати приголосні звуки щодо твердості і м'якості; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу розширити звання п'ятикласників про Т. Шевченка, його творчої спадщини; сприяти формуванню національної свідомості школярів, виховувати почуття патріотизму та гордості за свою державу.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Обладнання: запис пісні «Тополя», картки, портрет Т.Шевченка
Епіграф: Тарас Шевченко! Досить було однієї людини, щоб урятувати цілу націю!
Остап Вишня
ХІД УРОКУ
I. Організаційний моментII. Мотивація навчальної діяльності. Робота з епіграграфомIII Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласниківПеревірка домашнього завданняБесіда за питаннями:1) Що вам відомо про букви і, я, ю, є?2) Яка буква українського алфавіту не позначається звуком?3) Чи можуть букви і, я, ю, є якимсь чином впливати на попередні приголосні? Як саме? Навести приклади.
IV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
1) Позначення м’якості приголосних на письмі літерами ь, і, є, ю, я.
Звук і буква — два різних поняття, хоча тісно пов’язаних між собою. Звук ми чуємо, букву — бачимо, тобто сприймаємо візуально.
В українській мові м’якість приголосних на письмі позначають:
— буквою ь (м’який знак): тиждень, льон;
— буквами є, ю, я, коли вони стоять після м’якого приголосного: синє, людина,подяка;
— буквою і: конвалія, лід.
2) Звукопис слів в українському мовознавстві.
Для звукопису в українському мовознавстві використовуються літери українського алфавіту та додаткові (діакритичні) знаки. Наприклад: [л’у´ди].
2. Робота з підручником.
1) Опрацювання теоретичного матеріалу
2) Виконання вправ (№388, 393)
3. Словниковий диктант.
Горобець, вогонь, сьомий, льон, повінь, сільський, люди, третє, ліхтар, камінчик, кузня, пісня.
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться.Землі нашій поклоніться.І до сонця потягніться.В різні боки нахиліться.Веретеном покрутіться.Раз присядьте, два присядьтеІ за парти тихо сядьте.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Вибіркова робота. Прослухати запис пісні, виписати слова з м’якими та пом’якшеними приголосними.
2. Творче завдання. Написати твір-мініатюру на тему «Що я хотів би спитати в Шевченка», підкреслити м’якими та пом’якшеними приголосні звуки.
3. Робота біля дошки й у зошитах. Виконати звукопис слів.
Сьогодні, мальовничий, тополя, єдність, явір, лілея, тямущий, вечірняя, заповіт.
4. Гра «Знайди зайве слово» 1. Тінь, сіль, тік, хміль; 2. Дитя, моя, сім’я, надія; 3. Льон, сльоза, підйом; 4. Земля, доля, воля, поле.
5. Робота з картками. Учні отримують по 1 стовпчику віршів «Реве та стогне Дніпр широкий», «Садок вишневий коло хати», «Зоре моя вечірняя», «Заповіт» (завдання: виписати з рядків віршів слова з м’якими та пом’якшеними приголосними, зачитати вірш та впізнати його назву).
6. Групова робота. Скласти роздані картки з фрагментами віршів у один, вгадати його назву, вибрати одного представника групи для виразного читання.
VІІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1) Вивчити теоретичний матеріал
2) Виконати вправи:
1рівень: впр.394; 2р-нь: твір- мініатюра «мій «Кобзарик», підкреслити слова з м’якими та пом’якшеними приголосними; 3 р-нь: впр. Дібрати приклади до вивчених правил, впр. 390(фонетичний розбір слів).
VІІI. Підсумок уроку