Урок української мови Закріплення вимови й написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів з апострофом (2 клас)
Українська мова
Тема: Закріплення вимови й написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів з апострофом.
Мета: Виробляти в учнів навички літературної вимови та звуко-буквеного аналізу слів з апострофом; вчити правильно записувати слова з апострофом; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до рідного слова,бажання оберігати пташок, допомагати їм.
Обладнання: ІКТ, роздатковий матеріал.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Дзвоник знов дзвенить для нас –
Розпочати урок час.
Попрацюємо на славу,
Щоб сказали у кінці:
«І дівчата і хлоп´ята,
Всі ви просто молодці!»
ІІ. Актуалізація опорних знань.
2.1 Перевірка домашнього завдання.
- Чи виникли труднощі при виконанні домашнього завдання?
- Відгадайте загадку.
А я такий же, як знак розділовий
Простий і відомий шкільній дітворі.
Оце лиш в словах української мови
Сумлінно пишусь не внизу, а вгорі.
Твердість вимови вчу позначати,
Роздільно навчаю також читати.
Ось спробуй писати слово «ім’я» –
Факт, що зразу потрібним стану і я!
- Що таке апостроф?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми повторимо правила написання слів з апострофом і виконаємо відповідні завдання.
IV. Вивчення нового матеріалу.
4.1 Каліграфічна хвилинка.
В’ї в’я п’ю м’ю б’є солов`ї
(Скласти речення зі словом
Визначити головні члени речення).
4.2 Зоровий диктант.
Читання, село, плаття, життя, казка, птах, весна, бадилля.
4.3 Словникова робота.
Комп`ютер - механічний, (електронний) пристрій, призначений для проведення обчислень. 1941 року — створили обчислювальну машину, що мала всі властивості сучасного комп'ютера. В 1950 році в Києві під керівництвом академіка Лебедєва була створена перша в континентальній Європі ЕОМ.
4.4 Розподільний диктант.
В одну колонку запишемо слова з апострофом, а в другу без апостофа.
Десять, п’ять, дев’ять, малята, б’ють, м’ята, буря, бур’ян, реп’ях, суддя, реп`ях, рюкзак, буряк, свято, пір`я, хлоп`ята.
4.5 Робота з підручником.
Вправа 179.
Прочитайте речення.
Спишіть, вставляючи, де потрібно пропущені букви або апостроф.
Зробіть звуко-буквенний аналіз слів з апострофом.
Фізкультхвилинка.
V. Узагальнення й систематизація знань.5.1 Вправа 180.
Шпак звичайний - належить до ряду горобцеподібних, родини шпакових. Довжина 19—22 см, вага 60—90 г. Шпак зазвичай поселяється у міських та приміських зонах, де є багато будинків, які забезпечують йому місця відпочинку і гніздування. Шпак є комахоїдним птахом і зазвичай живиться такими комахами, як гусениця, міль, також павуками, равликами і маленькими ящірками. Шпаки також живляться і рослинами, зокрема, пшеницею, ячменем, фруктами, нектаром. Звичайний шпак є досить галасливим птахом з великим розмаїттям як механічних, так і мелодійних звуків, в тому числі такий відомий як «вовко-свист». Шпаки — неабиякі пародисти. У неволі шпак, як звикне, здатен вивчити безліч різних звуків, мелодій та голосів.
- Прочитайте вірш.
- Випишіть слова з апострофом.
5.2 Відгадування загадок.
- Відгадайте загадки. Запишіть слова-відгадки. Зробіть звуко-буквенний аналіз слів.
Воно належить мені, але інші вживають його частіше за мене.
(Ім’я ).
Що підніме і найменша дитина, а через хату не перекине і найсильніша людина?
(Пір’їна ).
Б’ють — не плаче, вгору скаче,
І ніхто йому, одначе,
Не сказав хоч раз «Пробач»,
Бо на те і є він … .
(М’яч).
5.3 Робота в парах.
Дидактична гра «Добери слово».
Легке –
Співучі –
Колючий –
Червоний –
Запашна –
Футбольний –
5.4 Дидактична вправа «Утвори за зразком слова з апострофом»
Соловей - солов`їний.
Камінь – кам’яний
олово – олов’яний,
дерево – дерев’яний,
риба – риб’ячий.
5.5 Розвиток мовлення.
Поширити речення.
Летять солов`ї.
Летять веселі солов`ї.
У теплі краї летять веселі солов`ї.
5.6 Дидактична гра «Естафети»
Вставити літери е чи и.
Ж..ве, м..даль, р..чення, л..стя, дер..во, уч..нь, кн…га, уч..тель, м..д.
Шоф..р, нов..й, дят..л, н..тка, р..ба, серц.., в..сна, с..ло, ч..сло.
Кр..ло, в..рба, ст…пи, з..мля, п..ро, пл…че, к..т, гр…б, с..стра.
VI. Підбиття підсумків уроку.
Що нового дізнались на уроці?
Що найбільше сподобалось?
Чи задоволені ви роботою на уроці?
VII. Домашнє завдання.
Повторити словникове слово, виконати вправу 181, с. 67.