Словниковий склад української мови. Власне українські й запозичені слова 5 клас

Тема. Словниковий склад української мови. Власне українські й запозичені слова
 
Мета: дати учням поняття про лексикологію як розділ науки про мову, про власне українські й запозичені слова, вчити користуватися словником іншомовних слів; розвивати спостережливість та вміння поповнювати свій лексикон новими словами; виховувати повагу до рідної мови.
Обладнання: підручник, словники, таблиця, тексти диктантів.
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
 
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
 
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Сьогодні ми вирушаємо у країну Лексикологію, де скрізь панує лексика. Ця країна вам уже знайома, а її мешканці ваші давні друзі.
    Що ж то за країна Лексикологія?
Лексикологія (від грец. lexis  слово і logos  вчення) розділ мовознавства, який вивчає лексичний склад мови.
    Що таке лексика?
Лексика (від грец. lexikos  той, що відноситься до слова) словниковий склад мови, тобто всі слова, що є в тій чи іншій мові.
    Тепер вам легко назвати мешканців цієї країни? Звичайно, це слова.
2. Робота з таблицею «Лексика української мови».
 
Лексика української мови
 
за походженням
за сферою вживання
за активністю чи пасивністю використання

спільнослов’янська:
дощ, врожай, вода, грім, дорога, попіл, рід
загальновживана:
щастя, хліб, мир, сім’я, діти
неологізми:
продюсер, офшор, маркетинг, моніторинг

власне українська:
драбина, мотузка, галушки, обрій, абетка, ґудзик, цап, блискавка, гопак, рушник
стилістично маркована:
діалектизми: леґінь, ґазда, смерека, трембіта;
професіоналізми: інкубатор, експеримент, верстат;
терміни: звітність, сальдо, кастінг, картер, тен
архаїзми:
старшина, урядник, рогач, опришки, постоли, макітра, макогон, довбня

запозичена:
барабан (тур.), плеєр (англ.), інавгурація (лат.), майонез (франц.), маркер (англ.), салямі (італ.)



 
3. Попереджувальний диктант.
Завдання: Назвати слова спільнослов’янського походження. Які слова властиві лише українській мові?
З далекого краю
Лелеки летіли.
Та в одного лелеченька
Крилоньки зомліли.
Висотала сили
Чужина проклята.
Візьміть мене, лелеченьки,
На свої крилята!
(Д. Павличко.)
4. Робота за підручником.
Вправа 381.
5. Вибірковий диктант.
Завдання: виписати власне українські слова та словосполучення. З трьома з них скласти речення.
Кожне слово це ніби діамантова намистинка у великому разку нашої пребагатої мови.
Згадаймо такі слова, як «оксамит», «перла», «намисто», «рушник», «хустка», «знамено»... Кожне слово має свій сенс, свою красу. У мене особисто породжується велике почуття радості при згадці таких слів, як «світанок», «сонячний промінь», «весняний струмок», «голуба далечінь», «блакитна високість». А скільки таких слів існує, і за кожним глибинна сутність і краса!
(І. Цюпа.)
6. Робота за підручником.
1)    Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 168.
2)    Вправа 386 (письмово).
7. Творча робота.
Завдання: до запозичених слів дібрати синоніми із власне українських. Пояснити написання слів іншомовного походження.
Чемпіон, антракт, фініш, сигнал, дистанція, дисципліна, протест, інформація.
8. Словниковий диктант.
Дефект, рецидив, ревізія, гігант, директор, алея, деградація, ванна, тонна, рація, циркуль, радіус, нетто, варіант, аксіома.
9. Творчий диктант.
Завдання: відгадати загадки, записати відгадки.
1)    Стою на даху всіх димарів вище. (Антена.)
2)    По дроту ходить, пітьму розгоняє. (Електрика.)
3)    Хто стоїть лише тоді, коли біжить, а як стане падає? (Велосипед.)
4)    Дерево та дріт кричить на весь світ. (Телеграф.)
 
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Бесіда.
    Що вивчає лексикологія?
    Що ми називаємо лексикою?
    На які групи за походженням поділяється лексика української мови?
    Які слова називаються власне українськими? Наведіть приклади.
    Які слова називаються запозиченими? Наведіть приклади.
 
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 46, вправа 388.

15