План — конспект уроку виробничого навчання на тему: Фарбування волосся рослинними барвниками


ЗАТВЕРДЖУЮ
Старший майстер
В.І.Подимська
ПЛАН УРОКУ № 32

Предмет: «Виробниче навчання»
Група: ПММС – 6 Професія«Перукар (перукар – модельєр). Манікюрник».
Тема програми: «Фарбування волосся»
Тема уроку: «Фарбування волосся рослинними барвникамиIV групи»
Мета уроку: Удосконалити уміння та сформувати навички технології фарбування волосся барвниками IV групи, навчитись правильно підбирати та змішувати інгредієнти для відповідного кольору та застосовувати набуті знання, уміння і навички при виконанні навчально-виробничих робіт за допомогою роботи з моделями.
Тип уроку: урок удосконалення вмінь та формування навичок.
Комплексно-методичне забезпечення: інструменти та матеріали, необхідні для виконання робіт, інструкційно-технологічні карти, відео-фрагмент показу трудових прийомів, презентація, ПК, мультимедійна установка.
Методи навчання: словесні (бесіда, розповідь, інструктаж, пояснення), наочні (демонстрація), практичні (тестовий контроль, показ трудових прийомів, самостійна практична робота учнів).

Міжпредметні зв’язки:
перукарська справа – тема: «Фарбування волосся барвниками IV групи»;
матеріалознавство – тема: «Фарбники рослинного походження»;
санітарія та гігієна – тема: «Лікування та профілактика захворювань шкіри голови та волосся».
Рекомендована література:
Підручник «Сучасна перукарська справа» Л.Г.Гутиря / Харків 1997
Підручник «Основи перукарської справи» Н.А.Горбатюк / Київ 2005
Підручник «Пособие мастера парикмахера» Б. М. Файне, Д. П. Биллер
«Історія перукарської справи» І.І.Оболенська
Ресурси інтернет-мережі.
ХІД УРОКУ.
Організаційна частина – 5 хв.
Перевірка наявності учнів: черговий повідомляє про присутність чи відсутність учнів на уроці.
Перевірка готовності учнів до уроку: майстер з черговим перевіряють готовність майстерні до уроку (справність обладнання, наявність в учнів інструментів, спецодягу).
Вступний інструктаж– 40 хв.
Повідомлення теми уроку
Цільова установка на урок
Майстер:
«Тема нашого уроку: «Фарбування волосся барвниками IV групи». Густе й гарне волосся є предметом гордості кожної людини, особливо жінки. Але часто пасма стають більш ламкими і рідкими. Причиною цього може бути неправильний догляд, погана екологія або наявність захворювання. Рослинні барвники не здатні докорінно змінити колір, але можуть посилити відтінок, а головне покращити стан волосся, благотворно впливаючи на зовнішній шар, тому цей розділ у перукарській справі є дуже важливим.
Мета нашого сьогоднішнього уроку – сформувати уявлення про технологію фарбування волосся барвниками IV групи, навчитись правильно підбирати та змішувати інгредієнти для відповідного кольору та застосовувати набуті знання, уміння і навички при виконанні навчально-виробничих робіт за допомогою роботи з моделями».

Перевірка знань учнів, необхідних їм для подальшої роботи на уроці.
Перш ніж перейти до теми уроку нам необхідно перевірити Ваші базові знання по фарбуванню волосся. Перевірку проведемо за допомогою тестів, час на виконання 5 хвилин.

Учні проходять тестовий контроль знань з теми «Фарбування волосся». (додаток 1).
Минуло 5 хвилин
Майстер: «Закінчили і зараз ви самі перевірите один в одного правильність виконаного завдання. Для цього поміняйтесь один з одним своїми роботами. Я називаю номер теста і правильну відповідь, а ви перевіряєте і ставите «+» - коли правильно і « - » коли не правильно».
Майстер оголошує правильні відповіді..
Тепер за допомогою шкали оцінювання за кожну правильну відповідь виставте відповідні бали і поставте загальну оцінку.
Черговий учень збирає тести і кладе їх майстру на стіл.
Майстер: «А зараз кілька усних запитань на тему фарбування волосся:
Які етапи включає в себе низка обов’язкових підготовчих робіт при фарбуванні волосся?
Учень: « Операція фарбування волосся включає в себе низку обов’язкових підготовчих робіт:
з’ясування стану здоров’я;
діагностику волосся та шкіри голови;
з’ясування природного та бажаного кольору волосся клієнта;
вибір барвника;
тестування волосся та шкіри на дію барвника, окисника;
визначення методу фарбування;
підготовку інструментів та пристосувань;
підготовку волосся».
Дайте визначення «меліруванню» волосся.
Учень: « Меліруванням називають освітлення окремих пасом волосся, його можна досягти різними техніками:
за допомогою фольги;
за допомогою спеціальної шапочки;
на гребінці».
Що таке «блондуюче змивання» волосся?
Учень: « Цей процес застосовується для часткового вимивання штучних пігментів і легкого освітлення волосся. Засіб для знебарвлення готують із сухого знебарвлювача ( типу препарату «Блондоран» ), води, 6- або 9-процентного окисника та шампуню. Суміш спінюють, наносять губкою на все сухе волосся або ті місця, які необхідно освітлити. Після отримання освітлення бажаного ступеня волосся ополіскують, промивають із шампунем, нейтралізують бальзамом».
Які барвники належать до барвників IV групи?
Учень: « До барвників четвертої групи належать натуральні барвники рослинного походження діють аналогічно відтінюючим барвникам, тобто вони проникають тільки у зовнішній шар волосся, однак утримуються міцніше, особливо при систематичному застосуванні. Вони не можуть радикально змінити колір, але посилюють відтінок, поліпшують стан волосся, лікують шкіру голови. Для фарбування і догляду за волоссям використовують різні рослини та їх частини – корені, стебла, квіти, плоди, кору».
Майстер: « Я переглянула ваші роботи, прослухала відповіді і зробила висновок, що ви готові до виконання практичних завдань з даної теми, а бали отримані на вступному інструктажі будуть враховані при виставленні оцінок по завершенню уроку, враховуючи також якість виконання вами практичного завдання».
Викладання нового матеріалу.
Майстер: «Повернемось до теми нашого сьогоднішнього уроку «Фарбування волосся рослинними барвниками IV групи».
Як домашнє завдання вам треба було виконати творчу роботу опис-презентацію на тему: «Рослинні барвники». Хто підготував таку роботу?».
Учень презентує свою роботу, майстер оцінює роботу.
(додаток №2)
Майстер: «Із презентації ви зрозуміли, що рослинних барвників є дуже багато і всі вони добре впливають на наше волосся. Мабуть, немає більш звичного для нас натурального барвника ніж хна. З давніх часів нею користувалися для надання волоссю неперевершеного кольору та блиску.
Показ нових прийомів трудової діяльності
Переходимо до практичної частини нашого уроку, тому пригадаємо інструкції з охорони праці та безпеки життєдіяльності:
Правила безпечного користування електроінструментами.
Учень: « Підлога не повинна бути слизькою, фарбу необхідно зберігати у спеціально відведеному місці, при виконанні фарбування використовувати гумові рукавички, слідкувати, щоб електроінструменти не торкались до вологих або маслянистих речовин, на робочих місцях мати інструкції по експлуатації електроустановок. Суворо дотримуватись правил пожежної безпеки. Мити руки з милом на очах у клієнта. Дотримуватись правил безпеки в аварійних ситуаціях та після роботи в майстерні.»
Дезінфекція інструментів.
Учень: « Знезараження інструментів спрямоване на запобігання поширенню хвороботворних мікробів та на їх знищення. Розрізняють два способи знезараження – хімічну та фізичну дезінфекцію.
До дезінфікуючих хімічних засобів належать: бацилол, дезактин, клорсепт-25 та інші сучасні концентровані препарати, які розчиняються до потрібної концентрації залежно від призначення.
Стерилізація, або фізичний спосіб знезараження, - це кип’ятіння у воді, використання приладів, які працюють за методом термічної, ультрафіолетової, ультразвукової або комбінованої дії, а також засобів, призначених для стерилізації інструментарію. Допускається застосування стерилізаторів, що мають сертифікат відповідності і дозволені до застосування Міністерством охорони здоров’я України. У кожній перукарні мають бути аптечки з медикаментами для зупинки крові та дезінфекції шкіри.
Майстер: «А зараз всі підходите до мого робочого місця і я вам продемонструю технологію виконання фарбування волосся рослинними барвниками ІV групи.
Давайте перевіримо чи всі необхідні інструменти є в наявності для даного виду робіт (учениця перевіряє)
Хна – в пакетиках чи брикетах;
Ефірні масла та олії.
Дві ємності для змішування фарби.
Широкий пензлик.
Гребінець із широкими зубцями.
Затискачі для волосся або краб.
Ватні диски.
Вазелін або крем.
Утеплюючий ковпак.
Рушник.
Поліетиленовий пеньюар.
Разовий комірець.
Але крім інструментів вам необхідно проявити акуратність і терпіння.
Наша модель має світло-русий природній відтінок волосся, бажає більш насиченого золотавого, тому змішування натурального барвника буде класичним, за винятком додавання ефірних олій.
Змішування хни є важливим етапом фарбування волосся. Найпростіший варіант суміші це додавання в хну води 80 градусів вимішуючи до консистенції йогурту. Іноді в порошок хни додають лимонний сік, червоне вино або оцет. Подібні добавки прискорюють дію барвника. За новітніми технологіями, щоб замаскувати запах хни додають зелений чай, спеції або ефірні олії. Ефірні олії бувають різними іланг-ілангова, наприклад, добре впливає як на суху, так і на жирну шкіру голови, зволожує, зміцнює та підсилює ріст волосся. Масло виноградних кісточок містить природні мінерали, флавоноїди, вітаміни, має високу проникаючу здатність, протизапальні і поновлюючі властивості. Інтенсивність впливу хни на волосся визначається її свіжістю. Чим хна свіжіша, тим швидше і краще буде забарвлене волосся.
На лоб по лінії росту волосся наносять крем для того, щоб запобігти забарвленню шкіри .
Фарбування волосся починають з потилиці, потім хну наносять на тім'яну і скроневі зони голови, в кінці хну розподіляють по всій довжині волосся.
Час фарбування волосся залежить від початкового кольору волосся і від їх стану, а також від бажаного відтінку.
У середньому час фарбування темного волосся становить 1-1,5 години, для світлого волосся буде достатньо 30-40 хвилин. В даному випадку час експозиції 40 хвилин. Процес фарбування можна прискорити, використавши клімазон. Після закінчення встановленого часу голову промивають до тих пір, поки вода, що стікає з волосся, не стане абсолютно прозорою.
Занадто яскравий колір можна нейтралізувати, для цього підігрівають невелика кількість рослинного масла і ретельно втирають його у волосся. Масло вбирає надлишки хни. Через деякий час голову ретельно промивають шампунем. У разі необхідності цю процедуру можна повторити.
Після фарбування волосся рекомендується протягом трьох днів утриматися від миття голови, а влітку не ховати волосся від сонячних променів. Це потрібно для того, щоб колір «заграв», став більш яскравим і насиченим.
Фарбувати волосся хною рекомендується не частіше, ніж один раз на два місяці. Від більш частого використання виникає зворотний ефект: волосся стає тьмяним.
Домогтися бажаного відтінку допоможуть деякі хитрощі. Наприклад, для каштанового відтінку в хну додають ложку розчинної кави. Червонуватого відтінку можна досягти, якщо розвести хну не у воді як зазвичай, а в буряковому соку. Для отримання шоколадного відтінку можна змішати хну і басму. Щоб оновити потьмяніле забарвлення хною, можна просто сполоснути волосся, для цього 50 г хни розводять в 1,25 літра кип'яченої води. Отриману суміш треба профільтрувати, остудити і сполоснути нею фарбоване волосся. Сьогодні випускається велике різноманіття фарб, у тому числі і рослинного походження – це і відтінкові шампуні, та бальзами, фарби на основі хни та басми з рослинними протеїнами та вітамінами.
У деяких випадках від фарбування волосся хною доведеться відмовитися:
- натуральні барвники рослинного походження погано поєднуються з хімічними барвниками, тому результат фарбування хною на нещодавно забарвлених сучасними фарбами волоссі може бути непередбачуваним;
- меліруване волосся також є протипоказанням до фарбування волосся хною;
- при нанесенні хни на волосся з хімічною завивкою волосся може набути абсолютно будь-який колір крім запланованого;
- від природи світлому волоссю хна протипоказана, за винятком тих випадків, коли бажання мати яскраво-руду копицю волосся є усвідомленим;
- зафарбувати сиве волосся, якщо воно становить понад 40% від загальної маси волосся, не вийде. Це пояснюється тим, що сиве волосся позбавлене природного пігменту і в результаті фарбування хною може вийти неприємний морквяний відтінок.
Щоб ми з вами побачили, який ефект справляє хна на волосся, я профарбувала модель три години тому. Час експозиції вийшов, зараз ми побачимо результат.
Демонстрація результатів виконаної роботи.
Пропоную переглянути відеоролик «Фарбування волосся хною», який виконує арт-директор салону «Фігаро» Олена Богданець. Уважно слідкуйте за технологією виконання, щоб пересвідчитись що в роботі не допущено помилок.
Відповіді майстра на запитання учнів.
Закріплення вступного інструктажу:
Назвіть оптимальну температуру для запарювання хни?
Для чого у фарбу добавляють ефірні олії?
Яким повинно бути волосся перед фарбуванням?
Як поєднуються рослинні барвники з хімічними?
Підведення підсумків вступного інструктажу.
Видача завдання на виконання навчально-виробничих робіт.
Майстер: «Шановні учні ми з вами ознайомилися з технологією фарбування волосся рослинними барвниками. Для засвоєння знань, умінь та навичок сьогоднішньої теми займіть, будь-ласка, свої робочі місця, визначте ролі «майстра» та «моделі», кожна пара працює почергово. Час на виконання роботи для кожного майстра 2 години. У роботі використовуйте інструкційно- технологічну карту.
III Поточнийінструктаж – 270 хв.
самостійна робота учнів по виконанню завдання та пояснення порядку їх виконання;
розподіл учнів за робочими місцями;
повідомлення про критерії оцінювання виконуваних робіт.

Цільові обходи робочих місць учнів.
перевірка організації робочих місць учнів;
перевірка правильності виконання учнями технологічного процесу;
надання допомоги учням;
перевірка якості роботи учнів та виконання ними норм часу;
приймання та оцінка робіт учнів;
прибирання робочих місць.

IV Заключний інструктаж – 30 хв.
аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку;
оцінка всіх видів робіт учнів, їх об’єктивне обґрунтування;
аналіз причин помилок учнів та засоби їх усунення;
повідомлення та обґрунтування оцінок;
аналіз додержання правил безпеки праці, організації робочих місць учнів;
розглядання випадків нераціонального використання робочого часу;
видача домашнього завдання з інструкцією про способи його виконання;
повідомлення теми та мети наступного уроку.

Домашнє завдання: підготуватися до теми наступного уроку: «Фарбування сивого та відрослого волосся», як творче завдання, по бажанню, ви можете виконати презентацію на цю тему.

Майстер виробничого навчання Супрун Т.М.


















Інструкційно-технологічна карта на тему:
«Фарбування волосся рослинними барвниками»
Послідовність робіт
Інструменти та матеріали
Процес виконання роботи
Малюнок

Підготовка клієнта до фарбування.

Приготування барвника.

Нанесення барвника.

Час експозиції.

Миття голови.

Готові препарати (хна, басма).

Пензлик, гребінець з широкими зубцями.

Крем (жирний).

Мисочка.

Захисні рукавички, поліетиленовий пеньюар, серветки, рушники.

Затискачі.

Утеплюючий ковпак.

Змішування барвника безпосередньо перед застосуванням.

Змішаний барвник наносять на сухе чисто вимите волосся.


Додаткове тепло застосовується в залежності від кольору та виду фарбування.


Миття голови без шампуню та бальзаму.


Результат фарбування.

















(додаток 1).
Ланцюжок первинних кольорів:
а) зелений, жовтогарячий, фіолетовий;
б) синій, червоний, жовтий;
в) рожевий, синій, жовтий.
г) червоний, жовтий,блакитний.

2. Синій + жовтий:
а) жовтогарячий;
б) зелений;
в) фіолетовий.
г) червоний.

3.Нейтралізація жовтого кольору:
а) оранжевим;
б) фіолетовим;
в) червоним;
г) зеленим.

4. Призначення барвників Iгрупи:
а) фарбування волосся тон у тон;
б) освітлення та знебарвлення волосся;
в) освітлення волосся на 2-3 тони;
г) фарбування зовнішнього шару волосся.

5. Низка підготовчих робіт при фарбуванні волосся барвником I групи:
а) діагностика волосся та шкіри голови;
б) миття голови з шампунем та бальзамом-ополіскувачем;
в) поради по догляду за фарбованим волоссям;
г) розрахунок за прейскурантом.

6. Декоративне фарбування волосся у декілька кольорів:
а) декапірування;
б) колорування;
в) тонування;
г) блондування.

7. Пігмент – це..
_________________________________________________________
_________________________________________________________



8.Порошок басми при фарбуванні волосся дає:
а) зелений відтінок;
б) попелястий відтінок;
в) коричневий відтінок;
г) мідний відтінок.

9. Балаяж – це:
а) видалення з волосся штучних пігментів;
б) зміна природного кольору волосся на півтону;
в) освітлення окремих пасом волосся;
г) освітлення кінчиків волосся.

10. Емульгація:
а) змішування барвника з окисником;
б) спізнення з водою фарбувальної суміші;
в) змивання барвника з волосся;
г) миття голови з бальзамом-ополіскувачем.






теста
Відповіді до тестів

1.
б

2.
б

3.
б

4.
б

5.
а

6.
б

7.
- це натуральний або штучний колір.

8.
а

9.
г

10
б












Критерії оцінювання знань учнів

№ теста
Кількість балів

1
1

2
1

3
1

4
1

5
1

6
1

7
1

8
1

9
2

10
2



Рисунок 1Рисунок 515