Урок по украинской литературе Леся Українка Давня казка. Роль митця у суспільстві, служіння музі і народу
План-конспект уроку з української літератури
для учнів 8 класу
Тема: Леся Українка "Давня казка". Роль митця у суспільстві, служіння музі і народові.
Мета: опрацювати ідейно-художнього змісту поеми-казки, зосереджуючи увагу на проблемах і мотивах твору; показати авторське бачення ролі митця і мистецтва в суспільстві; розкрити образ народного співця; розвивати в учнів навички роботи з художнім текстом, виразного вибіркового читання, висловлювати власні судження про свободу творчості, вільнолюбство людини; виховувати творчі здібності, високі моральні якості (чесність, незламність, ненависть до зла і несправедливості), повагу до людей творчих професій, любов до творів мистецтва.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Вид уроку: урок-перевтілення з елементами уроку-зустрічі з поетесою та літературним героєм.
Методи і прийоми: розповідь учителя, випереджувальні завдання, кросворд, бесіда
Обладнання: портрет Лесі Українки, текст поеми «Давня казка»; презентація; малюнки учнів
Епіграфи: Не поет, хто забуває.
Про страшні народні рани,
Щоб собі на вільні руки
Золоті надіть кайдани.
Леся Українка
Прославимо поетів,
у яких один Бог
красиво сказане,
безстрашне слово правди.
Максим Горький
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вже кілька уроків ми з вами вивчаємо творчість Лесі Українки. І зараз я пропоную вам кросворд для перевірки ваших знань із теми.
Конкурс «Інтелектуал» (розгадування кросворду).
1.п
л
е
я
д
а
2. д
р
а
г
о
м
а
н
о
в
3. ф
о
р
т
е
п
і
а
н
о
4.п
р
о
з
о
р
і
5.н
а
д
і
я
6. я
б
л
у
н
я
По горизонталі: 1. Гурток, одним із керівників якого була Леся Українка. 2. Прізвище родича Лесі Українки, на честь якого назвали старшого сина в родині Косачів. 3. Музичний інструмент, на якому Леся грала з 5 років. 4. Який епітет підібрала поетеса для хвиль у вірші «Хотіла б я піснею стати». 5. Назва першого художнього твору Лесі Українки. 6. Дерево, про квітки якого згадується у поезії «Давня весна».
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Подивіться, яке слово у нас утворилося по вертикалі? Як ви гадаєте, яким чином це пов’язано з епіграфами? Сьогодні на уроці мова йтиме про Поета і Поезію. Людина з давніх-давен прагнула до прекрасного. Одним із його виявів є мистецтво слова. І тому не дивно, що тема поета й поезії в суспільстві завжди є актуальною. Лесю Українку, як і кожного справжнього митця, також хвилювало це питання. Відповідь вона шукає у багатьох творах, серед них і поема «Давня казка», яку ви вже прочитали вдома і над якою ми будемо сьогодні працювати. Запишіть у зошитах тему уроку «Леся Українка «Давня казка». Роль поета у суспільстві, служіння музі і народові».
Під час уроку ми повинні проаналізувати поему «Давня казка», визначити роль митця і мистецтва у суспільстві і з’ясувати погляди на цю проблему, висловлені у творі.
Проблемне запитання: Яким має бути справжній митець?
Урок ми проведемо у незвичній формі. Я пропоную вам перевтілитись у митців. На листочках, які лежать у вас на парті напишіть свій псевдонім і професію (півхвилини, потім декілька учнів представляються і пояснюють свій псевдонім).
Незвичайне на цьому не завершується. Сьогодні до нас завітала сама авторка «Давньої казки», яка допоможе нам краще зрозуміти поему. Отже, зустрічайте Лесю Українку.
ІV. Засвоєння нового матеріалу
Леся Українка
Доброго дня, любі друзі. Мені дуже приємно бути сьогодні серед вас і мати нагоду розповісти вам про мою поему «Давня казка». Написала я її будучи вже зрілим поетом у 1893 році. Вперше твір був опублікований у львівському журналі «Життє і слово» в 1896 рік, а пізніше в другій збірці моїх віршів «Думи і мрії».
Запитання від класу: Що стало поштовхом до написання «Давньої казки»?
Леся Українка
О, то були буремні часи! Точилося безліч дискусій про призначення мистецтва. Поширилась думка, що мистецтво (і поезія зокрема) доступні й зрозумілі далеко не всім. Тому й треба творити «мистецтво для мистецтва», для обраних, а не широкого загалу. Одні письменники заявляли, що мистецтво потрібно лише для розваги, інші – що історію вершать царі, на догоду яким і має творитися мистецтво. Звичайно, така позиція суспільства не могла не обурити мене. І саме своєю поемою я хотіла дати гостру відсіч носіям таких теорій.
Вчитель
Шановна, Ларисо Петрівно. Я певна, що Ваше обурення поділяє і наша аудиторія. Адже перед Вами сьогодні відомі художники, композитори, поети і письменники.
П.Грабовський
Я цілком підтримую Вас, Ларисо Петрівно. Адже я теж жив у часи цієї дискусії. Справжній митець не може бути відірваний від народу. З цього приводу хочу процитувати свій вірш
Я не співець чудовної природи
З холодною байдужістю її;
З ума не йдуть знедолені народи,
Їм я віддав усі чуття мої.
Ліна Костенко
Повністю з вами погоджуюсь.
Митцю не треба нагород,
Його судьба нагородила
Коли в людини є народ,
Тоді вона уже людина.
Леся Українка
Мені надзвичайно приємно, що такі відомі люди сьогодні обговорюють мій твір, дуже цікаво буде дізнатися вашу думку про нього.
Вчитель
Ларисо Петрівно, наші митці вже знайомі зі змістом поеми, тому я пропоную вам зараз пригадали деякі моменти.
- Зачитайте, де і коли відбуваються події, описані у поемі.
- Опишіть першу зустріч поета з лицарем.
- Коли вони зустрічаються вдруге?
- Для чого Бертольдо прийшов до поета додому? Зачитайте, як він сам пояснює свій прихід.
- Як віддячив лицар поетові?
- Знайдіть рядки, в яких зображується вплив пісень на людей (у гаю, на війні, під час повстання).
Леся Українка
Ви всі молодці, добре запам’ятали зміст.
Вчитель
Шановна Ларисо Петрівно, наші митці були поділені на групи для детального аналізу поеми. І зараз вони продемонструють Вам своє розуміння твору.
Представники від кожної з груп виступають зі своїми презентаціями.
Інші учні в цей час роблять короткі записи в зошиті за матеріалами виступів однокласників.
Група 1 (тема, ідея, основна думка, жанр)
Тема: роль поета і поетичного слова в житті суспільства.
Ідея: поетичне слово повинно бути незалежним і нерозривно пов'язаним з інтересами народу.
Жанр: ліро-епічна соціальна поема-казка (учні пояснюють кожне слово)
Поема – ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події та яскраві характери, а розповідь про героїв супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів.
Від епосу – наявність сюжету, від лірики – віршована форма, ліричні відступи, велика увага автора до духовного, внутрішнього світу персонажів.
Запитання до класу: Які елементи казки присутні у «Давній казці»? (зачин, події відбуваються у давноминулі часи в якійсь невідомій країні, головні персонажі зустрічаються тричі, три лицарі опиняються на розпутті трьох доріг і кожен обираю свою, характерна кінцівка)
Група 2 (елементи композиції поеми, поза сюжетні елементи)
Твір складається з чотирьох розділів
Експозиція: розповідь про час і місце дії, знайомство з поетом
Зав’язка: зустріч поета з Бертольдом
Розвиток дії: поетові пісні допомагають графу завоювати серце красуні, звеселяють народ,
підтримують бойовий дух воїнів.
Кульмінація: сутичка поета з графом - зіткнення протесту з гнітом.
Розв’язка: довічне ув’язнення поета, Бертольда вбито, але боротьба триває.
Позасюжетні елементи:
портрет поета
зміст пісень, складених поетом
Запитання до класу: Про які саме пісні іде мова? (серенада «Був собі одважний лицар», «В мужика землянка вогка»).
Проблеми і мотиви
роль митця у суспільстві;
служіння музі і народу;
суть людського щастя, вдячності;
війни заради збагачення
Група 3 (мовно-виражальні засоби)
Поетичний синтаксис. Антитеза - різке протиставлення якоїсь ознаки чи властивості характеру, події, явища, предмета: поет - лицар, мужик - пан, землянка - замок, мужичка – пані
Інверсія – незвичне розташування слів у реченні, порушення узвичаєного порядку слів у реченні. Вживається з метою емоційно-смислового увиразнення, підкреслення певного слова. ("золотих не хочу лаврів", "пісні гуки").
Фразеологізми ("Час летів, немов на крилах", "Спіймайте вітра в полі", "Весь поміст у пеклі з добрих намірів зложився", і т. ін.).
Багатосполучниковість – повторення однакових сполучників з метою посилення ліричної виразності («Що ж, напитки та наїдки, та убрання прехороші, та забави, та турніри, а на все то треба гроші»)
Безполучниковсть – відсутність єднальних сполучників у речення між однорідними членами речення та між частинами складносурядного речення («Бачиш ти – оце діброва, поле, небо, синє море»)
Лексика твору. Художні засоби, загальновживані слова, архаїзми із західноєвропейської літератури, фольклору (граф, герольди, лицарство, лицар...). Художні засоби: епітети, метафори, порівняння («сумна діброва», «рими-соколята», «думи-чарівниці», «сонечко червоне заходить за діброву», «час летів», «розливався людський стогін всюди хвилею сумною», «пісні ідуть по людях»).
Завдання класу: знайти приклади епітетів, метафор у 1 і 2 частинах (група 1) і 3,4 частинах (група 2).
Леся Українка:
Ви приємно дивуєте мене таким глибоким розумінням твору. Але мене найбільше цікавить, які ж думки та почуття викликала у вас поема «Давня казка»
(по черзі виступають художник, композитор, поет)
Вчитель
Гадаю, після всього сказаного ми можемо перейти безпосередньо до питань, які всіх нас хвилюють.
- Чи повинен поет стояти осторонь суворої дійсності або ж справжнє мистецтво повинне єднатися з боротьбою за щастя людини?
- Чи поділяєте ви думку, що мистецтво має існувати тільки заради мистецтва? Кому має служити поет – музі, владі чи народу?
- Які життєві пріоритети мають бути у справжнього митця? Якими рисами має володіти?
Леся Українка
Дуже дякую вам за ваші відповіді, і оскільки вже було стільки сказано сьогодні про справжніх митців, я хочу познайомити вас із головним героєм «Давньої казки» - Поетом, який розповість вам про своє (і моє також) розуміння того, яким має бути митець.
Поет
В мене рими-соколята
Як злетять до мене з неба,
То вони мені вполюють,
Вже кого мені там треба!
Так, я вільний, маю бистрі
Вільні думи-чарівниці,
Що для них нема на світі
Ні застави, ні границі.
Все, чого душа запрагне,
Я створю в одну хвилину,
В таємні світи надхмарні
Я на крилах думки лину.
Та химерний, норовистий
Кінь поезії крилатий,
А то б досі вже на лаври
Хто б схотів, той був багатий.
Золотих не хочу лаврів, -
З ними щастя не здобуду.
Як я ними увінчаюсь,
То поетом вже не буду.
Не поет, у кого думки
Не літають вільно в світі,
А заплутались навіки
В золотії тонкі сіті.
Не поет, хто забуває
Про страшні народні рани,
Щоб собі на вільні руки
Золоті надіть кайдани!
V. Підбиття підсумків уроку
«Мікрофон»
Давайте підсумуємо все сказане у вигляді інтерактивної вправи «Мікрофон». Продовжіть речення: «Справжній митець повинен »
VI. Оголошення результатів навчальної діяльності.
VIІ. Домашнє завдання.
Вивчити напам’ять уривок з поеми. Дібрати цитати до характеристики поета і графа (2 групи).