Конспект урока з української мови на тему :Іван Франко. Казка Ріпка
Українська мова
Тема: Іван Франко. Казка «Ріпка»
Мета: дати поняття учням «авторські (літературні) казки, вчити їх аналізувати зміст казки, давати характеристики героям; правильно оцінювати поведінку персонажів; формувати навички правильного свідомого читання; розвивати пам'ять, мислення, увагу, виховувати чуйність, добро зичність.
Обладнання: виставка книг Івана Франко.
Хід уроку
Організаційна частина
Продзвенів уже дзвінок
Час починати нам урок.
Мовленнєва розминка.
Гра «Тренуємо емоції»
Насупитись, як сердита людина, осіння хмара;• посміхнутись, як кіт на сонці, як саме сонечко;• позлитись, як два цапки на мосту;• злякатись, як Маша, що загубилася в лісі;• втомитись, як дід, що тягнув ріпку;• погарчати, як гарчить Сірко на вовка тощо.
Робота над скоромовками
Бабин біб розцвів у дощ - Був господар, був господар, Буде бабі біб у борщ. Та й розгосподарився.
Гра «Дощик» (Діти промовляють скоромовку з різною інтонацією та швидкістю)
Накрапає дощ
Дощ сильнішає
Злива
Дощ слабшає
Дощ припинився
Перевірка домашнього завдання.
Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Вступна бесіда.
Сьогодні ми з вами познайомимося з одним із найвідоміших українських письменників Іваном Яковичем Франко (27.08.1856 – 28.05.1916) .
Великий український письменник Іван Франко в дитинстві часто бував у батьковій кузні. Любив спостерігати за нелегкою роботою коваля.
У сім’ї хлопчика привчали до праці, поваги до людей. І, звичайно, хотіли, щоб дитина вчилася на радість батькам, на добро людям. У хлопчика була добра пам'ять. Він був обдарований від природи, дуже здатний до навчання.
Він дуже любив писати вірші. (Виставка книг І.Франко)
Читання віршів І.Франко
Послухайте, будь ласка, вірші і скажіть, до яких малюнків вони підходить.
Співвіднеси вірш і малюнок.
Сипле, сипле, сипле сніг. Дивувалась зимаЗ неба сірої безодні Чом се тають сніги,Міріадами летять Чом леди присли всіТі метелики холодні. На широкій ріці?
-Коли це буває?
* * * * * *
Надійшла весна прекрасна, Гріє сонечко!многоцвітна, тепла, ясна, Усміхається небо яснеє,наче дівчина в вінку. Дзвонить пісеньку жайвороночок,Зацвіли луги, діброви, Затонувши десь в бездні-глубініповно гомону, розмови Кришталевого океану…
і пісень в чагарнику.
-Коли це буває?
- Молодці, ви все правильно зробили.
- Скажіть, а чому весну називають «Весна-красна»? Що відбувається весною у природі? (діти розповідають свої спостереження).
- Давайте зараз допоможемо Сові виконати наступне завдання:
допомогти Весні розфарбувати все навколо.
Зразок: Небо Весна розфарбувала блакитним кольором.
Травичку… . Річку … . Листя дерев … . Квіти… .
ФізкультхвилинкаТрава низенька-низенька, ( Всі присіли)
Дерева високі-високі.(Піднімають руки вгору)
Вітер дерева колише-гойдає (Обертаються)
То вліво, то вправо нахиляє (Нахил вправо, вліво)
То вгору, то назад, (Потягуються вгору, назад)
То вниз нагинає. (Нагинаються вперед)
Птахи летять – відлітають, (Махають руками)
А учні тихенько за парти сідають.(Всі сідають)
Читання казки «Ріпка».
Сьогодні ми будемо читати одну із казок Івана Франко. Спробуйте відгадати назву цієї казки.
Кругла, а не місяць, Солодка, а не цукор,
Жовта, а не масло, З хвостиком, а не миша.
На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати.
А цю казку, діти, ви
Встигли відгадати?
Хто здогадався, як називається казка? (казка «Ріпка»)
Зараз ви уважно прослухаєте казку і скажете, скільки героїв у ній?
«Ріпка»
(у літературній обробці І.Франка)
Був собі дід Андрушка, а в нього — баба Марушка, а в баби — донечка Мінка, а в дочки — собачка Хвінка, а в собачки — товаришка, киця Варварка, а в киці — вихованка, мишка Сіроманка. Раз весною взяв дід лопату та мотику, скопав у городі грядку велику, гною трохи наносив, грабельками підпушив, зробив пальцем дірку та й посадив ріпку.
Працював дід немарно: зійшла ріпка гарно. Щодень ішов дід у город, набравши води повен рот. Свою ріпку поливав, їй до життя охоти додавав.
Росла дідова ріпка, росла! Зразу така, як мишка, була, потому - як кулак, потому - як буряк, потому - як два, а наприкінці стала така, як дідова голова.
Тішиться дід, аж не знає, де стати. «Час, — каже, — нашу ріпку рвати!» Пішов він у город — гуп, гуп! Узяв ріпку за зелений чуб; тягне руками, уперся ногами; мучився увесь день, а ріпка сидить у землі, як пень. Кличе дід бабу Марушку: «Ходи, бабусю, не лежи, мені ріпку вирвати поможи!» Пішли вони в город — гуп, гуп! Взяв дід ріпку за чуб, баба діда — за плече. Тягнуть, аж піт тече! Промучилися увесь день, а ріпка сидить у землі, як пень.
Кличе баба дочку Мінку: «Ходи, доню, не лежи, нам ріпку вирвати поможи!» Пішли вони у город — гуп, гуп! Узяв дід ріпку за чуб, баба діда — за сорочку, дочка бабу — за торочку. Тягнуть руками, упираються ногами. Промучились увесь день, а ріпка сидить у землі, як пень. Кличе дочка собачку Хвінку: «Ходи, Хвінко, не лежи, нам ріпку вирвати поможи!» Пішли вони в город — гуп, гуп! Узяв дід ріпку за чуб, баба діда — за сорочку, дочка бабу — за торочку, собачка дочку — за спідничку. Тягнуть руками, упираються ногами. Промучилися увесь день, а ріпка сидить у землі, як пень.
Кличе собачка кицю Варварку: «Ходи, Варварко, не лежи, нам ріпку вирвати поможи!» Пішли вони в город — гуп, гуп! Узяв дід ріпку за чуб, баба діда — за сорочку, дочка бабу — за торочку, собачка дочку — за спідничку, киця собачку — за хвостик. Тягнуть і руками, упираються ногами. Промучились увесь день, а ріпка сидить у землі, як пень.
Кличе киця мишку Сіроманку: «Ходи, Сірочко, не лежи, нам ріпку вирвати поможи!» Пішли вони в город — гуп, гуп! Узяв дід ріпку за чуб, баба діда — за сорочку, дочка бабу — за торочку, собачка дочку — за спідничку, киця собачку — за хвостик, мишка кицю — за лапку. Як потягли — та й покотилися.
Упала ріпка на діда Андрушку, дід — на бабу Марушку, баба — на дочку Мінку, дочка — на собачку Хвінку, собачка — на кицю Варварку, а мишка — шусть у шпарку!
Чи сподобалася вам казка? Так скільки героїв у казці? (відповідь учнів).
Словникова робота. (учитель пояснює значення незрозумілих слів.)
Російська мова Українська мова
бахрома торочка
воспитанница вихованка
шмыг шусть
норка шпарка
мотыга мотика
Слова читає спочатку вчитель, тоді учні хором, «ланцюжком», у прискореному темпі, окремі учні.
Відновлення послідовності казки за малюнками.
-Хто може назвати персонажів (героїв) казки? Давайте усі разом спробуємо відновити послідовність казки за малюнками. ( Діти за допомогою вчителя відновляють послідовність).
- Перекажіть казку.
Підсумок уроку.
-Як називається казка, яку ми читали?
-Хто автор цієї казки?
-Діти, а чому навчає нас ця казка?