Конспект уроку І.Франко.Фарбований Лис. Образ Лиса Микити




УРОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
в 5 класі
учителя української мови та літератури
Новокатеринівської ЗОШ І – ІІІ ступенів
Понєжиної Олени Володимирівни


ТЕМА: І.ФРАНКО. «ФАРБОВАНИЙ ЛИС».
Образ Лиса Микити в казці.
МЕТА: набути умінь і навичок аналізувати
художній образ; самостійно працювати
з текстом; висловлювати свою думку,
ставлення до літературного героя;
формувати власне ставлення до позиції
свого «Я» серед людей; розвивати
артистичні здібності учнів; виховувати
кращі моральні якості.



ТИП УРОКУ: урок удосконалення знань, умінь, навичок.
ОБЛАДНАННЯ: портрет І. Франка, збірка «Коли ще звірі говорили»,
учнівські ілюстрації до казки, декорації для інсценування.
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ`ЯЗКИ: образотворче мистецтво.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Епіграф:
Слова ласкаві, а думки лукаві.
Народна мудрість
І. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Рольова гра «У картинній галереї». (Учні, які підготували малюнки героїв казки «Фарбований Лис», розміщують їх у «Картинній галереї», розповідають, яку саме подію вони відтворили.)
2. Рольова гра на перевірку домашнього завдання «Прес-конференція».
- Описати зовнішній вигляд Лиса Микити на початку і наприкінці твору.
- Кого показав І.Франко в образі Лиса?
- Як опинився Лис у лісі?
- Переказати епізод казки, який найбільше сподобався.
3. Евристична бесіда з учнями:
- Яким постає Лис Микита на початку твору? (Хитрим, сміливим, гордим,хвалькуватим.)
- Куди вирішив піти Микита у базарний день і чому?(На торговицю у білий день, щоб вкрасти курку і цим доказати свою сміливість.)
- Чи вдалося Микиті виконати свої горді нахваляння? Яким постає він перед нами у скрутну для нього хвилину: таким же сміливим, гордим чи іншим? (Боязливим.)
!!! Зачитати слова з тексту, які це підкреслюють, дотримуючись темпу читання. (Коротко повторити відомості про темп читання.)
Чи схвалюєте ви поведінку Лиса?
Яким царем був Микита?
Чому звірі так розправилися із своїм царем?
Що відчули ви, дізнавшись, як звірі викрили хитрого Лиса?
Чого вчить нас цей твір? Проти яких людських вад спрямована ця казка?
Підсумок учителя. Недарма у народі кажуть: «Хитрий як лис». Саме таких хитрих, підступних, лицемірних людей треба берегтись і самому намагатися таким не бути.
ІІ. Повідомлення теми, мети, епіграфа уроку.
ІІІ. Надання учням необхідної інформації.
Інтерактивна вправа «Розігрування ситуації за ролями».
а) Інсценування уривка казки за ролями.
б) Обговорення:
- Як ви почували себе в ролі?
- Що відчули звірі, почувши цю розмову?
- Що відчув Лис? Як він поводився в цій ситуації?
- Яку рису характеру Лиса розкриває тут автор?
- Чи доречними є слова епіграфа уроку? Як ви їх розумієте?
2. Вправа «Аналіз ситуації».
Знайти і зачитати рядки, в яких розкривається життя звірів за царювання Лиса. Подумайте, про що свідчать ці рядки?
Підсумок учителя. Саме в цьому уривку автор розкриває нам головну думку казки – бажання вищого жити за рахунок нижчого.
І. Франко навмисне називає правління свого героя «добрим», «справедливим», «м`якосердним». Але це добро фальшиве, бо далі автор пише: «Хто був дужчий, той ліпший, а хто слабший, той ніколи не вигравав справи». Удавана добрість Лиса насправді є замаскованою байдужістю до підлеглих. Задовольнивши свої потреби, він не цікавився долею звірів. У цій казці змальовано основні риси тиранії. У цьому полягає алегоричний зміст казки. А тираном у ній виступає Лис Микита.
ІУ. Інтерактивна частина.
Характеристика образу Лиса.
Які ж риси характеру притаманні Лису Микиті? «Мозковий штурм». Риси характеру Лиса:
ризикованість
гордість

фантазія
обережність
хвалькуватістьь
сміливість


хитрість
рішучість

боягузливість
самовпевненість

корисливість

Метод «Пошук інформації».
Учні, об`єднавшись у групи, добирають цитати, які відповідають певним рисам характеру Лиса.
У. Закріплення вивченого.
-17526075666601) Метод «Мікрофон» або метод незакінчених речень:
Схарактеризувати образ Лиса Микити.
В образі Лиса Микити автор змалював…
Головна думка твору - …
2) Узагальнююча бесіда:
- Чим сподобалась вам казка? А чим не сподобалась?
- Чого вчить нас ця казка?
- Який би ви придумали кінець казки?
УІ. Підсумок уроку.
Прийом «сну» (учні нахиляються над партами, абстрагуючись від оточення, учитель завершує урок).
Ознайомившись із казкою І.Франка, ми переконались, що обман ніколи не завершується добром. Ця казка, як і багато інших творів мистецтва слова, змушує кожного з нас поглянути на себе через призму життя героя твору. Який я? Чи чесний зі своїми друзями, батьками, чи хочу бути лідером і щоб усі працювали на мене? Можливо, вперше в житті вам спало на думку дати оцінку й своїй власній поведінці. Англійське прислів`я влучно стверджує: «Найдовша у світі відстань – відстань від голови до серця». Бажаю вам подолати цю відстань і саме серцем дати відповідь на запитання: якою я зростаю людиною?
Як бачите, друзі, казка, яка написана дуже давно, не втратила своєї актуальності і нині. Ми з вами спробували її усвідомити в сучасному аспекті.
УІІ. Домашнє завдання. Скласти усний твір-характеристику Лиса Микити. Знайти спільне і відмінне у лисів – героїв різних казок.