Конспект уроку з української літератури на тему:Образ Лиса за змістом казки І.Франка «Фарбований Лис»


Тема: Образ Лиса. Риси його характеру
Мета: продовжити знайомство школярів зі змістом казки І.Франка «Фарбований Лис», визначити головних і другорядних персонажів твору; розвивати вміння працювати з книгою, грамотно давати відповіді на запитання, доречний коментар, уміння порівнювати оригінал твору з копіями в інших видах творчості; узагальнювати і робити висновки; формувати світогляд учнів; виховувати повагу, пізнавальний інтерес до творчості І.Франка, зневажливе ставлення до лицемірства.
Тип уроку: комбінований із використанням інноваційних технологій
( мультемидії).
Обладнання: портрет І.Франка, бібліотечка творів письменника для дітей, учнівські малюнки до змісту казки, роздатковий матеріал, пам’ятки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Слово вчителя.
Сьогодні ми продовжуємо подорожувати сторінками казки І.Франка «Фарбований Лис».
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку (учні разом із вчителем формулюють мету уроку ).
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
1. Літературний диктант (слайд 3)
2.Проаналізуй (слайд 4)
«Фарбований лис» - це казка про тварин
За автором – літературна ( І. Франко)
Висміює – хитрість, неправду, лицемірство.
Повчає – не ставити власні бажання вище потреб інших.
3. «Мозковий штурм»
Як ви розумієте слова: головний і другорядний?
А тепер давайте звенемось до словничка.
Як ви вважаєте, хто є головним героєм казки «Фарбований Лис», а хто другорядним?
4. Прочитайте прислів’я. Які з них можна віднести до Лиса, які характеризують головну думку, а які – другорядних персонажів?
Прислів’я
У страху очі великі.
Лякана ворона і куща боїться.
Не за те вовка б’ють, що він сірий, а за те, що овечку з’їв.
Брехнею світ пройдеш, але назад не вернешся.
V. Основний зміст роботи
1. Евристична бесіда з учнями: — Яким постає Лис Микита на початку твору? (Хитрим, сміливим, гордим, хвалькуватим.) — Куди вирішив піти Лис у базарний день і чому? (На торговицю у білий день, щоб вкрасти курку і цим доказати свою сміливість.) — Чи вдалося Лису Микиті виконати свої горді нахваляння? Яким постає він перед нами у скрутну для нього хвилину: таким же сміливим, гордим чи іншим? (Боязливим.) — Як повівся Лис після невдалого полювання? Чому він вирішив добре виграти на своїй подобі"? (Бо був хитрий, а ще побачив, що звірі тремтять перед ним.) — Чи схвалюєте ви його поведінку? — Яким царем був Лис? (Несправедливим.) — Чому звірі так розправились із своїм царем?
— Що відчули ви, дізнавшись, як звірі викрили хитрого Лиса?
2.«Мозкова атака»:
Вчитель: Назвати риси характеру і записати на дошці під знаком «+» і під знаком «-«.
+ -
кмітливий хвастливий
вправний(вмілий) мисливець гордий(зарозумілий)
розумний хитрий
товариський(оберігав від небезпеки) необережний
сміливий переоцінює можливості
терплячий байдужий до підданих
спостережливий брехливий
дотримує слова лицемірний
добрий? зазнайство
справедливий? користолюбство
м’якосердий цар? егоїстичний
3. Характеристика образу лиса за планом
ПЛАН
1. ХТО ВІН.
2. ПОРТРЕТ.
3. ОБСТАНОВКА, В ЯКІЙ ВІН ЖИВЕ.
4. ЙОГО ПОВЕДІНКА, ВЧИНКИ, СТАВЛЕННЯ ДО ІНШИХ.
5. ВІДТВОРЕННЯ ВНУТРІШНЬОГО СТАНУ ( ДУМКИ, ПОЧУТТЯ, ПЕРЕЖИВАННЯ).
6. СТАВЛЕННЯ ІНШИХ ПЕРСОНАЖІВ ДО НЬОГО.
7. НАД ЧИМ ЗМУСИВ ЗАДУМАТИСЬ?
4. Перегляд мультфільму
VІ. Підсумок уроку
«Займи позицію»
Після знайомства з казкою “Фарбований Лис” я ( мабуть, точно, можливо, ніколи)………….. .
VІІ. Д/З
Підготувати опис одного з другорядних героїв, зазначивши, як він
допомагає розкрити характер Лиса Микити.
Написати твір-мініатюру на тему «Як вчинив би я на місці Лиса»