7 сынып?а арнал?ан алгебрадан саба? жоспары:Рационал сандар?а амалдар ?олдану


7-сынып
Рационал сандарға амалдар қолдану
Тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдануБілімділік мақсаты: Рационал сандарды қосу, азайту, көбейту, бөлу тақырыптары бойынша оқушылардың білімдерін саралау, ауызша есептеу дағдыларын қалыптастыру.Дамытушылық мақсаты: танымдық қызығушылығын, логикалық, шығармашылық қабілеттерін дамытуТәрбиелік: жылдамдыққа, ұқыптылыққа, оқуға ынтасын тәрбиелеуСабақ көрнекілігі: интербелсенді тақта, карташалар, деңгейлік есептер топшалары, тест тапсырмаларыСабақ барысы:І. Ұйымдастырушылық кезеңА) оқушылармен сәлемдесу;Б) Сабақ мақсатымен, жоспарымен таныстыру.ІІ. Мұғалімнің кіріспе сөзі:Ертеде бір патшалықта «Рационал сан» атты патша өмір сүріпті, ол патшаның «Оң сан» және «Теріс сан» атты екі ұлы болыпты. Ұлдарының ақылы көркіне сай болса да, өздерінің патшалықта алатын орны мен маңыздылығы жөніндегі даулары бітпепті. Екі ұлының дауынан шаршаған патша оларды шақырып:- Екеуіңе үш үлкен сынақ беремін, қайсың содан сүрінбей өтсең, патшалықтың мұрагері атанып, бар байлықты иеленесіңдер депті. «Оң сан» мен «Теріс сан» нөкерлерін жинап сайысқа кірісіп те кетеді.Мен сіздерге бағалау парағын таратамын, бүгінгі ертегілер әлеміне саяхатымызды осы парақ арқылы бағалайтын боламыз.1). «Шешендік өнер»Оқушыларға карташалар таратылады. Оның жартысында ережелердің басы, қалған жартысында соңы жазылған. Оқушылар сәйкес ережелерді құрып, ауызша айту керек.№1Екі теріс санды қосу үшін:алдына минус таңбасын қойып, қосылғыштардың модульдерін қосу керек.№2Таңбалары әр түрлі, модульдері тең емес екі санды қосу үшін:алдына модулі үлкен қосылғыштың таңбасын қойып, үлкен модульден кіші модульді азайту керек.№3Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту үшін:көбейтіндінің алдына «-» таңбасын қойып, сандардың модульдерін көбейту керек.2) «Өнер»«Графикалық диктант»Оқушыларға 10 тапсырма беріледі. Егер тапсырманың жауабы дұрыс болса кесінді, қате болса бұрыш салу керек. Тапсырма орындалғаннан кейін тақтадағы сурет бойынша суреттері тексеріледі. Неше сурет дұрыс болса, сонша ұпай қойылады.1. - 13+29=- 16 --------------- 6. - 5 - 8 - 15 - 12=- 402. - =- 1 ------------------------- 7. 18*(- 3)=- 543. 3 - 5, 8=- 2, 8 --------------- 8. *(- 2)=- 14. 2 -(- 9)=- 7 ------------------ 9. (- 2) 3=- 85. 0 - 19=19 -------------------- 10. - 7:( - 14) =0, 2Дұрыс жауаптар санына қарай ұпай қойылады.ІІІ. «Күш сынасу»Деңгейлік тапсырмалар:І деңгей:1) Есепте:А) - +(- )Б) 7+(- 7)В) 9, 3+(- 10)г) - 45 -(- 20)д) - 5 *(- )е) - 7, 2: (- 9)ІІ деңгей:2) Есептемей салыстыр:А) - 5, 9+3, 6 және 5, 9+(- 3, 6) Ә) 4, 5+(- 1, 6) және 1, 6+(- 4, 5) Б) - 7+(- 3, 2) және 3, 2+(- 7)3) Өрнектің мәнін тап:А) (6 - 15):(7 - 2, 5)ә) (- 0, 25)*(- 7)*(- 4)ІІІ - деңгей:4) Өрнекті ықшамда: А) а+(- в)- 2аб) - а+(- в)+2а - в1деңгейдің әр есебіне 1 ұпайдан, 2 деңгейдің әр есебіне 2 ұпайдан, 3 деңгейдің әр есебіне 3 ұпайдан қойылады.ІУ. Тест жұмысы:
8-сынып
Сабақтың тақырыбы: «Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу»
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушылардың білімін пысықтау, жүйелеу, тақырыпты меңгеру деңгейлерін анықтау.
2. Оқушыларды үнемі өз білімдерін қорытындылауға, пысықтауға, толықтырып отыруға тәрбиелеу, жеке жұмыс жасауға дағдыландыру, білімдерін тереңдету.
3. Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа баулу.
Сабақтың көрнекілігі: үлестірме карточка
Сабақтың түрі: іскерлік ойын түрінде білімді пысықтау сабағы
Сабақтың әдіс – тәсілі: жарыс, сұрақ – жауап
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
3. а) Оқушыларды 2 топқа бөліп, топ жетекшілерін сайлау.
б) өткенді пысықтау
а) сан аралығының қандай түрлерін білеміз?
ә) мәндес теңсіздіктер дегеніміз не?
4. «Кім жылдам?» ойыны. Шапшаңдыққа берілген есептер.
№ 1040. Теңдеуді шешіңдер:
1) 3х- 15= х + 3 3) 2х + 3 = х + 13 3) х – 2 = х + 4
2) 7-3х = х + 11 4) 4 (5 – х) = 3х – 1 6) 5( х – 1) = 4х + 3
№ 1041. Теңсіздікпен жазыңдар:
1) Сыныпта бір күнде 6 немесе 6 –дан аз сабақ болады.
2) Жеңіл атлетика үйірмесінің бір тобындағы балалар саны 12 –ден кем емес, бірақ 16 –дан артық емес.
№ 1042. Теңсіздіктерді мүшелеп қосыңдар:
1) 15>-3 және 15> -2 3)-1<2 және 3>-2
2) 6<10 және -3<2 4) 5>2 және -3<3
№ 1043. Теңсіздіктерді мүшелеп азайтыңдар:
1) -3<2 және 1>-1 3) 7>3 және 4>-1
2) 4>1 және 2<5 4) -8<1 және 5<7
№ 1044. Теңсіздіктерді мүшелеп көбейтуді орындаңдар:
1) 3<7 және 2<3 3) 6<7 және 0,5<2
2) 4<6 және 2<5 4) 1<9 және 5<4
№ 1045. Теңсіздіктерді мүшелеп бөлуді орындаңдар:
1) 15>7 және 3<7 3) 10>8 және 4>2
2) 21<35 және 7>5 4) 12>9 және 3<6
№ 1046. Теңсіздіктерді шешіп, шешімдер жиынынсан аралығымен көрсетіңдер:
1) 4,5х – 1,4≤7,6 3) 7-1,2х >2+3,8х
2) 3х -1,2 ≥ 3,3 4)3х + 7 <х – 1
№ 1051. Дәлелдеңдер.
1) 5а - 2в>4а – в теңсіздігіндегі а > в
2) 4а - 5 в< 3а – 4в теңсіздігіндегі а<в
5. Сабақты қорытындылау.
1 –топ. (бақылайтын ІІ топ жетекшісі)
Шешімдері
теңсіздіктер Балл саны х≤3 х≤6 х< -2 х≤5 х>-1
х+2х>-3 2 балл 7х - 8≤5х + 2 3 балл 2х + 5 < х + 3 3 балл 5(х - 2)≤2х - 1 4 балл х/3 – х/4≥х/2 – 2,5 5 балл
ІІ – топ (бақылайтын І топ жетекшісі)
Шешімдері
теңсіздіктер Балл саны х < -5 х ≥3 х ≥7 х > -4 х≤2
х + 3х< -20 2 балл 3х +4≥2х + 11 3 балл 7х + 3х > х -1 3 балл 4(х - 3) ≤ х -6 4 балл х/2 – х/ 5≥х/10 + 0,6 5 балл 6. Үйге тапсырма беру.
7. Бағалау.
7-8сыныптардағы алгебра курсынқайталау
Сабақтың тақырыбы: 7-сынып: «Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы.»
8-сынып: «Квадрат теңдеулерге есептер шығару»
Сабақтың мақсаты: 1.Өрнектерді түрлендіргенде екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формуласын қолдану.
2.Оқушылардың квадрат теңдеулерді және оған келтірілетін теңдеулерді шешу дағдыларын жетілдіру;
Білімділік міндеті: Оқушылардың бойында математикалық білім, білік және дағды жүйесін қалыптастыру.
Дамытушылық міндеті: Сабақтың барысында оқушылардың ой – өрісін кеңейту, есеп шығару қабілетін дамыту.
Тәрбиелік міндеті: Оқушылардың бойындағы патриоттық сезімдерін қалыптастыру және қызығушылықтарын арттыру.
Сабақтың көрнекілігі: Кеспе қағаздар, формулалар жазылған плакаттар.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың типі: 1.Жаңа материалды меңгерту. 2. Қайталау, қорытындылау
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Дұрыс жауапты анықта:(с-3)² а²+2аd+d²
(a+d)a²+4ab+4b²
(a+3)²c²-6c+9
a²-c² a³+27a+9a²+27
(a+2b)²(a-c)(a+c)
(2a-3)³8a³-36a²+54a-27
III: Қызығушылығын ояту. 7-сынып:

IV. Мағынаны ашу.
Д/к:
екі өрнектің айырымының толымсыз квадраты деп аталады.

1 мысал :
2 мысал:
3 мысал:
4 мысал:
№391
х³+у³=(х+у)(х²-ху+у²)
х³-у³=(х-у)(х²+ху+у²)
m³-n³=(m-n)(m²+mn+n²)
m³+n³=(m+n)(m²-mn+n²)
p³+q³=(p+q)(p²-pq+q²)
p³-q³=(p-q)(p²+pq+q²)
№392
27-8а³=(3-2а)(9+6а+4а²)
8х³+у³=(2х+у)(4х²-2ху+у²)
27а³-8в³=(3а-2в)(9а²+6в+4в²)
1+64у³=(1+4у)(1-4у+16у²)
125х³-27у³=(5х-3у)(25х²+15ху+9у²)
1-8в³=(1-2в)(1+2в+4в²)
«Білімдіге биіктен орын»( Сандық мақал- мәтелдер)
8-сынып:
Жеті рет өлшеп..., ( бір рет кес)
х²-8х+7=0 х1 =1 ;х2=7
Бір тал кессең...., (он тал ек)
х²-11х+10=0 х1 =1; х2=10
Жігіт бір сырлы..., (сегіз қырлы)
х²-9х+8=0 х1 =1 ; х2=8
Алтау ала болса,ауыздағы кетеді ,....,(төртеу түгел болса, төбедегі келеді)
х4-10х²+24=0, х1,2 =±6 ; х1,2=±2Дұрыс жауапты анықта:
(с-3)² а²+2аd+d²
(a+d)a²+4ab+4b²
(a+3)²c²-6c+9
a²-c² a³+27a+9a²+27
(a+2b)²(a-c)(a+c)
(2a-3)³8a³-36a²+54a-27
Қысқаша көбейту формулалары:
Жоғарыда айтылған 5 формуладан басқа екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы , яғни

формулалары кеңінен қолданылады.
Д/к:
екі өрнектің айырымының толымсыз квадраты деп аталады.
(слайд 4)
1 мысал :
2 мысал:
3 мысал:
4 мысал:
Класс жұмысы:
№213(тақтары):
1)27 – а³=(3 – a)(9 + 3a + a²);
3)64m³ - 1=(4m – 1)(16m² + 4m + 1);
5)0,008 + a³= (0.2 + a) (0,04 – 0,2a + a²);
7)1 + 0,027n³= (1 + 0,3n) (1 – 0,3n + 0,09n²).
№214(жұптары):
2)
4)(3 – m)(9 + 3m + m²)=27 - m³
6)(4 + n²)(16 – 4n² + )=
8)
№215(тақтары):
1)(2m + 3)(4m² - 6m + 9)=8m³ + 27;
3)(m + 2a)(m² - 2am + 4a²)=m³ + 8a³;
5)
7)
Үй жұмысы: