Рационал сандар?а амалдар ?олдану?а есептер шы?ару, 6 — класс
Сыныбы: 6 -класс
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейтуге жаттығулар
Сілтеме: Оқулық, таратпа материалдар
Мақсаттары: Рационал сандарды көбейту жолдарын толық меңгереді. Ойлаудың жоғары деңгейіне ұмтылуды, мәселенің шешімін бірлесе шешуді, бағалау арқылы өз білімдерін саралауды үйрену, топтық жұмыстарға ынталандыру, сыни ойлау қабілеттерін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: Рационал сандарды көбейтудің ерекшеліктерін біледі. Оқушылардың ойлау логикасы дамиды. Топта пікірлесіп, ортақ шешімге келуге дағдыланады.
Түйінді идеялар: Өзін – өзі бағалап, жетістігі мен кемшілігіне талдау жасай алады.
Уақты
Ресурстар Сабақтың мазмұны
Мұғалімнің
іс - әрекеті Оқушының
іс – әрекеті
Бағалау
Сабақтың басы
5 минут Кеспе қағаздары, смайликтер, плакат Сәлемдесу;
Көңіл күйлерін анықтау;
Сабақтың басында ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында психологиялық тренинг жаттығу орындату:
Аяғымыз бірге ме?
Алақанымыз бірге ме?
Жүрегіміз бірге ме?
«Домино» әдісі бойынша топқа бөлу
№1 №2 №3
(-6)*(-1/6) (-0,2)*(-10) (-6)*(-1/2) (-0,1)*(-10) (-10)*(-1/5) (-1/3)*(-9) ¾*4/3 4*0,5 15*0,2 (-0,2)*(-5) (-4/5)*(-5/2) 7,5*0,4 0,4*5/2 (-2,5)*(-0,8) (-3/4)*(-4) 3*1/3 0,25*8 0,3*10 Сәлемдеседі
Көңіл-күйлерін смайликтер арқылы білдіреді
Оқушылар жаттығу орындап, жылылықтарын сезінеді.
«Біз біргеміз, берік іргеміз!»
«Көршіңді тексер» әдісі бойынша үй тапсырмасын тексереді
Кеспе қағаздардағы есептің шешіміне сәйкес топтасады. Мадақтау
Үш шапалақ
Негізгі бөлім
28 минут Кітап, түрлі – түсті жетондар, слайдтар «Ойлан, бірік, бөліс» топпен жұмыс жүргізу
№1- № 537
№2- № 538
№3 - №539
«Кім жылдам?» топпен жұмыс
Жеребе бойынша әр топқа жеке тапсырма беріледі
а) жедел тест;
б) сәйкестендіру тесті;
в) графикалық тест
а) Жедел тест
1. Есептеңдер:-45∙-38∙(512) а) -18 б) 18 с)1
2. Көбейтіндінің мәнін табыңдар:
-20∙-1∙-2∙-3∙(-4)
а) -480 б)300 с) -400
3. Теңдеуді шешіңдер: -12∙(х+6,7)=0 а) -6,7 б) 6,7 с)12
4. Өрнектің мәнін табыңдар:
0,2∙а+6-11, а=-7 а) -0,2 б)6,2 с)-11,2
5. Егер 4,6∙1,5=6,9 болса, -4,6∙1,5 неге тең?
а) -1,5 б) -4,6 с)-6,9
б) Сәйкестендіру тесті
1. Есептеңдер: -910∙56∙(-23) 2. Көбейтіндінің мәнін табыңдар:
-0,1∙10∙-0,2∙5∙(-0,25)∙4
3. Теңдеуді шешіңдер: (26,9-х)∙8,1=04. Өрнектің мәнін табыңдар:
-3∙2b-5-1,8, b=1,55. Егер 4,6∙1,5=6,9 болса, -2∙-4,6∙1,5 неге тең?
в) Графикалық тест(ия ,жоқ )
1. -78∙-56∙-2435-12 орнегінің мәні (-1) – ге тең бола ма?
2. Көбейтіндінің мәні (-1) – ге тең бола ма?
-12∙2∙-13∙3∙-14∙(-4)3. Теңдік тура ма? 45,9∙ (5,2+(-5,2))=04. Өрнектің мәні -25,1 –ге тең бола ма
-5,1+9∙-с-4, с=-25. Егер 4,6∙1,5=6,9 болса, -4,6∙(-1,5) -6,9-ға тең бола ма?
Есепті топ болып
ақылдасып, бірге
орындап, бір оқушы
тақтаға жазады;
Топ басшылары тапсырма түрін таңдап, топпен бірлесе отырып орындайды
Тапсырманы орындап болған соң топтар «Ротация» әдісі негізінде бір- бірінің жұмысын толықтырып, өзара бағалау жүргізеді
Жедел тестті орындап, жауап береді
б
а
а
с
с
Сәйкес жауабын тауып, бағыттаушылар арқылы сәйкестендіреді
26,9
½
13,8
-1
4,2
Жауабына сәйкес график сызады
Смайликтер арқылы бағалау
Екі жұлдыз, бір тілек
2 минут СЕРГІТУ СӘТІ: Жел тұрды,
Жаңбыр жауды.
Қатты жауды,
Одан да қатты жауды.
Соңы
10 минут Плакаттар, маркерлер, стикерлер, жұлдызшалар «Автор орындығы » арқылы сабақты қорытындылау
Венн диаграммасы арқылы сабақты бекіту
Кері байланыс: «Менің сабақтан алған әсерім»
Үйге тапсырма беру:
№545, №547
Оқушы білімін бағалау Топтар «Жуан», «жіңішке» сұрақтар дайындап, автор орындығындағы оқушыға қояды, оқушы сәйкесінше жауап береді.
Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы оқушылар өз ойларын жинақтайды
№1- «Таңбалары әр түрлі сандарды көбейтудің» қасиеттері;
№2- «Таңбалары бірдей сандарды көбейтудің» қасиеттері;
№3 – ортақ қасиеттері.
Сабақтан алған әсерлері туралы стикерлерге жазып іледі
Үйге тапсырма алады;
«Бағдаршам» әдісі арқылы топ басшысы бағалайды
Қызыл – «3»
Сары – «4»
Жасыл – «5» От шашу
Мадақтау
Сабақты талдау Не сәтті өтті? Не сәтсіз өтті? Нені дамыта аласыз?
Болашақта нені өзгер тер едің?