Тау ?сімдіктері мен жануарлары 4-сынып д?ниетану п?нінен ашы? саба?
Сыныбы 4-«А» сынып
Пәні Дүниетану Мұғалімі: Айдарбекова С.А.
Мерзімі 5.12.2015жыл
Тақырыбы Тау өсімдіктері мен жануарлары.
Мақсаты Таулы жердегі климат жағдайларының аймақтық сипаты және өсімдіктер мен жануарлар әлемінің ерекшеліктері туралы түсінік беру.
Күтілетін нәтиже Өз бетінше тақырып меңгереді.Сыныптағы ынтымақтастық атмосфера қалыптасып,шығармашылық ойлау қабілеті артады.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер. Жаңа тәсілдер:топтастыру, Джиксо әдісі, «Миға шабуыл» әдісі «Фишбоун» әдісі «Қызық хат» әдісі, жеке және топтық жұмыс,АКТ: интерактивті тақта,СТО,күлекештер
Таулы аймақ суреті,қазақстан физикалық картасы, плакаттар, түрлі-түсті қаламдар,топқа бөлуге арналған сөздер, күлекештер
Қажетті құралдар Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Уақыты Бағалау
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық.
Сөздер арқылы топқа бөлу Су құстары
Су өсімдіктері
Су жануарлары. Орындарынан тұрады.Өлеңді хормен айтады, іс қимылмен көрсетеді. Сөздер арқылы топқа бөлінеді.
Су құстары
Су өсімдіктері
Су жануарлары 3-мин Қол соғу арқылы
Білу Өткен тарауға шолу жасау «Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады.
«Фишбоуын» әдісі арқылы қорытынды жасау.
Интертақтадан сызба көрсету. «Миға шабуыл» әдісі арқылы әр топ өз атауына байланысты баяндау,өткен тақырыпты еске түсіреді.
3-топ өздеріне берілген сызбаны,тапсырмаларды орындай отырып толтырады.
1-топ –Басын
Су қоймасындағы жануарлар мен өсімдіктерге төнетін басты қауіп.
2-топ –Сүйегін
Су қоймасындағы жануарлар мен өсімдіктердің құрып кетуінің басты себебі.
3-топ-Құйрығын
Осы қателіктерді болдырмаудың жолдары.
Әр топ екі проблемалық сұрақ жауабын анықтайды. 7-мин
5-мин Оқушылар қол соғу арқылы бағалайды.
Мұғалім күлекешпен бағалайды.
Топтар бір-бірін бағалайды, күлекештер арқылы бағаланады.
Түсіну
Сергіту сәті
Ұзын мұртты құмырсқа,
Келе жатты жұмысқа.
Оң жағына қарады,
Сол жағына қарады.
Допты көріп қуанып,
Тау екен деп қалады.
Жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында «Джиксо» әдісі бойынша «Қызық хат» тапсырмасы ұсынылып отыр.
Қызыл
Жасыл
Сары түстегі хат қалтасына тақырыпты 3-ке бөліп салып 3-топқа ұсыну.
Тақтада карта ілінеді
Өлең шумағын оқушылар жатқа айта отырып
Ұзын мұртты құмырсқа,
Келе жатты жұмысқа.
Оң жағына қарады,
Сол жағына қарады.
Допты көріп қуанып,
Тау екен деп қалады.
.қимылмен жаттығу жасалады.
Өздері таңдаған түстегі тапсырманы орындайды.
Әр топ өз мәтінін оқып тобымен дайындалып тақтада қорғайды.
Әр топ өз тапсырмасындағы
тауларды картадан көрсетеді. 2-мин
8-мин
Талдау
«Ой толғаныс»
тақырыпқа байланысты тапсырма
Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды таппен талқылап жауаптарын ортаға салады.
1-топқа
-Балалар, Н.Ә.Назарбаев «Қазақстан-2030» стратегиялық бағдарламасында Қазақстанды ненің символы ретінде алдв?
-Ол аңның қандай өзіндік ерекшелігі бар.
2-топ
-Қазақстан жалауында қандай құс бейнеленген?
-Ол ненің нышаны?
3-топ
--Өзің тұратын жерде тау бар ма?
-Таудың қандай пайдасы бар?
Осы тапсырмаларға жауапты топпен орындайды. 10-мин Белсенді оқушыларды
Марапаттау
.Топтар бір-бірін бағалайды, смайликтер арқылы бағаланады.
Жинақтау Слайдпен жаңа тақырыпқа байланысты түсініктеме көрсетіледі. Әр топқа өз бетінше тауға байланысты 2-мақалдан айтады. 5-мин Оқушылар өзін-өзі
бағалайды.
Критериалды бағалау жүргізіледі.
Бағалау
Үйге тапсырма Өткен тарауларға байланысты өз ойын жүйелі айтуына бағалау
Үйге тапсырма
Тарауды оқу , түсінік айту. . Топтық пікірталас кезіндегі жүйелі шешімді қолдау,өз пікірін сеніммен
айту,өзін-өзі бағалайды. 3-мин Топ бақылаушысының
бағалауы
Смайликтер арқылы бағалау.
Кері байланыс
Бүгінгі тақырыпқа байланысты ұнаған , ұнамаған тұстарын стикерге жазып тақтаға ілу ұсынылады. Кері байланыс арқылы ұсыныс жасалды. 2-мин .
:
_________________
Сынып
2 «а»сынып
Пәні Қазақ тілі
Мерзімі 14.11.2014жыл
Тақырыбы «Мәтін және оның түрлері.»
Мақсаты Оқушыларға атақты ақын І.Жансүгіровтің өмірі шығармашылығы туралы айта отырып,өлеңнің негізі-білім, білімнің көзі мектеп,кітап екендігін ұғыну,білім алуға талпындыру.
Күтілетін нәтиже І.Жансүгіров өмірімен танысады, Өлең шумақтарының мазмұнын айтады.Топпен жұмыс жасауға дағдыланады.
Қажетті құралдар Плакаттар, конфет түрлері,интерактивті тақта,түрлі-түсті қаламдар,смайликтер
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Уақыты Бағалау
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық
Сергіту сәті
Топқа бөлу.Конфет түрлері арқылы топқа бөлу. Мен бақытты баламын
Жан дүниемде күн нұрлы
Жылуым мол бойымда
Осы жылуымды жер бетіндегі барлық адамдарға
жолдаймын. Іс қимылмен көрсетеді.Төрт түрлі конфет түріне байланысты топқа бөлінеді. 2-мин Қол соғу арқылы бағалау.
Білу Үй тапсырмасын сұрау. Сапарғали Бегалиннің өмірі мен шығармасы туралы айту. Зеректік әңгімесінің мазмұнын айту. Сөздік мағанасын ашады. Үй тапсырмасын айтады.Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларын топпен орындап ақын өміріне және әңгімесіне тоқталады. Сөздікпен жұмыс жасайды. 7-мин Смайликтер арқылы бағаланады.
Түсіну және қолдау. І.Жансүгіров «Күн шыққанда» өлеңі.Тақырыпқа байланысты мақсат міндеттерді белгілеу. І.Жансүгіров кім? Ол туралы не білеміз? Интер тақтадан ақын суреті көрсетіле отырып өмірі мен еңбектеріне тоқталу.
Сызбада берілген мәліметтерді «Ілияс ата» ағашына түсіру. Оқушылар мұғалімнің көмегімен мақсат қояды,міндеттерді белгілейді.
Әр топ ұжымдық жұмыс жасайды,әңгімені түсініп оқып ,мазмұнын айтады.Сызбадағы мәліметтерді «Ілияс ата» ағашына түсіреді. Бүгінгі сабақ бойынша айтады. 15-мин Белсенді оқушыларды марапаттау.
Оқушылар өзін-өзі бағалайды.
Талдау
Өлеңде қандай еңбек, іс-әрекет туралы айтылады?
Түсінік береді. Өз бетінше оқулықта берілген мақалды жалғастырад
Бұлақтың суы таусылмайды.
Кітаптың сөзі таусылмайды. Өлеңдегі еңбек түрлерін салыстырады,топтастырып жазады, топта қорғайды. Тақырыпқа байланысты оқулықтағы мақалды құрастырады. 10-мин Оқушылар өзін-өзі бағалайды.
Жинақтау І.Жансүгіров туралы сызбадағы мәліметтерді
толықтыру. Жұмбақ шешуін тауып суретін салғызу.( Оқулықпен жұмыс жасату) Кітап сөзіне түсінік беру. Оқулықта берілген тапсырма
сызбаны толтырады.Жұмбақ шешуін тауып суретін салады. Әр топтан бір адам қорғайды.Кітап сөзіне түсінік береді. 5-мин Топ бақылаушысының
Бағалауы Смайликтер арқылы бағалау.
Бағалау
Үйге тапсырма Өз ойын жүйелі баяндауына,топпен жұмыс жасауына бағалау Критериалды бағалау Пікірталас кезінде жүйелі
ой айту,өз пікірін сеніммен,өзін-өзі бағалау. 3-мин Білім көлемін зерделеу.Жиынтық
Баға қою.
Бағалау
Кері байланыс жасау. Кері байланыс арқылы ұсыныс жасалады 2-мин Бекітемін : Директордың оқу- ісінің меңгерушісі:
_________________Тлепбергенова Г.
Екінші ( негізгі ) деңгейдің 24 топ тыңдаушысы Айдарбекова Гүлмираның қысқа мерзімді жоспары
Сынып 2 «Ә»сынып
Мерзімі 15.09.2014жыл
Тақырыбы Несіпбек Айтов «Оқулық»
Мақсаты Оқушыларға ақын өмірі мен шығармашылығы туралы мағұлмат беру. Өлеңді оқыта отырып
оқулыққа, білімге деген ынтасын арттыру.
Күтілетін нәтиже Ақын өмірі мен шығармашылығы туралы терең білу. «Оқулық» өлеңін жаттап алады..
Қажетті құралдар Әріптер, автор суреті,тақырыпқа байланысты сутеттер,плакаттар,АКТ, смайликтер.
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Уақыты Бағалау
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық
Әріптер арқылы топқа бөлу.
Сергіту сәтін жасату..А,Ә,Б.Г. топқа бөлінеді.
Қимыл жасай отырып бой сергітеді. 3--мин Қол соғу арқылы.
Білу Үй тапсырмасын сұрау,қосымша тапсырмалар беру. «Миға шабуыл» сұрақтар қою..Білім кілті не?Н.Айтовтың өмірі мен танысу «Оқулық» өлеңін оқыту.. Үй тапсырмасын айтады. Миға шабуыл сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын қорытады.
АКТ пайдалана отырып ақын өмірімен танысу.Суреттер көрсету. «Оқулық» өлеңін оқыта отырып мағынасын ашу. 8-мин Өзін-өзі бағалау,смайликтер арқылы бағалау.
Түсіну және қолдау. Өлеңді мәнерлеп оқыту
Өз бетінше жалғастыртып өлең құрастырту..Жеке оқу,топтарда оқытады.,түсіндірмелі сөздікпен жұмыс жасайды, Оқулық туралы өз бетіңше өлең құрастыру . 10-мин Топ бақылаушыларының бағалары.
Талдау
Бүгінгі тақырып «Оқулық» қажет пе жоқ па? Пікірталас. 1-топ оның қажеттілігін айтады.
2-топ оның басқа да көздрін айтады. 5-мин Марапаттаулар
Өз-өздерін бағалайды.
Жинақтау Сурет бойынша әңгіме құрастыру.Кітап жайлы әр топ екі мақал айту. Топпен жұмыс жасау.4-сөйлемнен тұратын әңгіме құрастырады.Екі мақал айтады. 10-мин Смайликтер арқылы бағалау.
Бағалау
Үйге тапсырма Рейтинг бойынша бағалау.
-Оқулық не үшін қажет?
Топта қандай жұмыс жасалды?
-Тақырып бойынша тағы не білгілерің келеді?
Н.Айтов «Оқулық» өлеңді жаттау,автор өмірбаяны.Тақырып бойынша жұмбақ жазып келу. Доп лақтыру арқылы сұрақ жауап жасайды
ОҮБ,ОБ 5-мин Топ басшыларының бағалары,смайликтер арқылы бағалау.
Бағалау
Кері байланыс жасау.
Бағалау нысаны Оқушы ұсыныстарын тыңдайды..3-мин Білім көлемін зерделеу,жиынтық баға қою.
Бекітемін : Директордың оқу- ісінің меңгерушісі:
_________________Тлепбергенова Г.
Екінші ( негізгі ) деңгейдің 24 топ тыңдаушысы Айдарбекова Гүлмираның қысқа мерзімді жоспары
Сынып 2 «Ә»сынып
Мерзімі 17.09.2014жыл
Тақырыбы Жүсіпбек Аймауытов «Кітап оқу»
Мақсаты Әңгіменің негізгі идеясы, білімнің қайнар көзі кітап оқу туралы оқушы ойын дамыту.Оқуға деген ынтасын арттыру.
Күтілетін нәтиже Ж.Аймауытов өмірі жайлы мағұлмат алу. Мәтін мазмұнын түсіну.
Қажетті құралдар Плакаттар,әр түстегі кішкен кітапшалар,қима қағаздар,смайликтер, АКТ пайдалану.
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Уақыты Бағалау
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық
«Тілек айту» ойынын өткізу.
Түрлі кітапшалар арқылы топқа бөлу. Бір-біріне сәттілік тілеп ойнын ойнайды. Түрлі кітапшалар арқылы топқа бөлінеді. 3-мин Қол соғу арқылы
Білу Үй жұмысын сұрау. «Екі өтірік бір шындық» әдісі арқылы үй жұмысын қорыту.Жаңа тақырыпқа бағыттау.Ж.Аймауытов өміріне тоқтала отырып интер тақтадан сюжет көрсету..Бар білімнің анасы кітап ,онда бүгінгі тақырып осы кітап жайлы болмақ. ..«Кітап оқу» мәтінін оқыту.. Оқыту,жаздыру,талдау,» «Екі өтірік бір шындық.» үй тапсырмасын қорыту мақсатында сұрақ-жауап жасайды. Ж.Аймауытов өмірі туралы интер тақтадан сюжет көрсетіледі.
Мәтінді топта тізбектеп оқиды..Мағынасын ашады. 8-мин Өзін-өзі бағалау
Мұғалімнің марапаттауы.
Түсіну және қолдау. Мәтінді оқыту.сөздік жұмыс жасау.Сұрақ жауап Қартқожа «өзінің айдалада жатқанын да,ауылында,басқа дүниені де» неліктен ұмытты? Ой жеткізу. Сөздіктермен жұмыс жасау.Берілген суретті интер тақтадан көрсету.
Осы сұрақ жауабын оқулықтан тауып оқи отырып топта қорғайды. 10-мин Топ бақылаушыларының
бағалауы.
Талдау
Оқулықта берілген сызбадағы мәліметтерді «Жүсіпбек ата» ағашына түсіру. Топ бойынша оқулықта берілген тапсырманы орындап қорғайды. 5-мин Марапаттаулар
Ауызша бағалаулар
Жинақтау «Адасқан сөздер» ойынын ойнату. Оқушыларға адасқан сөздер жазылған парақ тарату.Сызықтарды дұрыс жүргізіп,адасқан сөздерді орнына қойып оқу.Мысалы:
Ахмет Ыбырай
Кел,балалар оқылық Абай
Күз Әліппе жазды
Сәйкестендіру жүргізу. Оқушыларға берілген парақшадағы адасқан сөздерді орнына қойып ұжымдаса берілген сәйкестендіруді орындау, топта қорғайды.
Интерактивті тақтадағы үлгі бойынша тексеру. 10-мин Смайликтер арқылы бағалау.
Бағалау
Үйге тапсырма Сабақты меңгергендігіне,өз ойын жүйелі баяндауына критериалды бағалау Үйге;
Ж.Аймауытов туралы мағұлмат жинастыру. Әңгіме мазмұнын айту. Топтық пікірталас кезіндегі жүйелі шешімді қолдау,өз пікірін сеніммен айту,
өзін-өзі бағалау. 5-мин Топ босшыларының бағалары смайликтер
Бағалау
Ойша шешім қабылдап ізденгеніне қарау, кері байланыс жасау Кері байланыс арқылы ұсыныс жасалды. 3-мин Білім көлемін зерделеу.
Жиынтық баға қою.