Трапеция.Трапеция, ?шб?рышты? орта сызы?тары


Сабақтың тақырыбы: Трапеция.Трапецияның ұшбұрыштың орта сызықтары.
Сабақтың мақсаты : Білімділік- трапеция оның түрлері, Элементтерін табуға, трапеция мен ұшбұрыштың орта сызықтарының қасиеттерін пайдаланып есептер шығаруда қолдану.
Дамытушылық: Оқушылардың ой өрістерін кеңейту және тірек сызбалар арқылы сөйлету мәдениетін арттыру.
Тәрбиелік : Әр оқушының өздігінен еңбектенуге, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі : Білімді жинақтау,жүйелеу.
Сабақтың әдісі-Интерактивтік оқыту және Шаталовтың тірек сызбалар арқылы оқыту технологиясы.
Көрнектілігі: Интерактивті тақта ,тест тапсырмалары.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару және көңіл күйлерін бір ортаға тоғыстыру.
Жоспар
1.Ұйымдастыру.
2.Ұй жұмысы-өздік жұмыс(тест тапсырмалары,формуланы жалғастыр)
3.Қайталау-оқу анасы(тірек сызбалары бойынша трапеция түрлерін анықтау)
4.Бүгінгі сабақ құпиясы(деңгейлік тапсырмалар)
5.Геометриялық лото(қорытындылау)
6.Үйге тапсырма.

2.Тест тапсырмалары.Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойыңдар:
1.Трапецияның ..... орталарын қосатын кесінді оның орта сызығы деп аталады А)-екі қабырғасы С)Бүйір қабырғалары
Б) –Өзге жауап Д)Көршілес қабырғалары 2 ... тең трапецияны тең бүйірлі трапеция деп атайды. А) Екі қабырғасы С)Көршілес қабырғалары
Б)Бүйір қабырғалары Д)Өзге жауап
3.Үшбұрыштың орта сызығы үшбұрыштың үшінші қабырғасына параллель және оның .....тең. А)Тирегіш С)Өзге жауап
Б) Үштен біріне Д)Жартысына
4.Трапецияның табанындағы бұрыштары 53°жане 67°,оның өзге бұрыштарын табындар.
А)137°,123° С)127°,113°Б)147°,133° Д)Өзге жауап
544222293701С

-256181298588В

3. Тірек сызбалар арқылы оқушылар білімін тексеру.
784695255823F
0F
-384838252951Е

-3249821968500АВСД-трапеция
882733312420Д
Д
-584559309245А
А
-1886785778500 ЕF- трапеция орта сызығы
241769217557В
00В

681355307975Е

-316865294640Д
Д
-49974510414000
-7628330145900DE-үшбұрыштың орта сызығы
943472179125С

-753745180975А
А

Трапеция түрлерін элементтерін анықтандар.
4512591134118004511675101600004789037134118002992002698500272605569850009932137032300-7505267032300
31728883423540029921353422210013117923423540010889073423540034462812744-6335681274400
1234
1.Деңгейлік тапсырмалар.(формула арқылы тура шығарылатын есептер)
-6442006561200№97Бер:∆ABC
-314960241935006632024112300-31369023622000PMNK=15дм
т\к:PABC=?
Шешуі:MN+NK+MK=15
12AC+12AB+12BC=15
12(AC+AB+BC)=15
PABC=30; Жауабы:30дм
.
№98(уақытқа байланысты)
-3668681738200 Ұшбүрыштың қабырғаларының қатынасы 4:3:5 қаты-
-806752266950029019523685500-12382523685500 насындай.Қабырғаларының орталарын қосқанда
пайда болған үшбұрыштың периметрі 3,6дм.
Берілген үшбұрыштың қабырғаларын табыңдар.
№110
34353516002000-36766517081500-72961517081500BCБер:ABCD трапеция
-62484034607500AB=CD
BK│AD
DAK=3,5 дм
KD=8,5дм
Т\К:MN=?
Шешуі:CE│AD жүргіземіз.ң
AK=ED=3,5дм
KE=BC=8,5-3,5=5дм
AD=3,5+8,5=12дм
MN=BC+AD2=5+122=172=8,5дм
2. Деңгейлік тапсырмалар – формуланы түрлендіру арқылы шығару.
№114
-59182010668000-5918206350000Бер:ABCD=трапеция
-37909527686000MK=10м
AC=трапецияның диагоналі
Т\К:BC=?AD=?
Шешуі:X=BC2; Y=AD2;x+y=10x-y=4 x=7y=3
2x=14
BC=2·7=14м; AD=2·3=6м;Жауабы:6м,14м;
3. Деңгейлік тапсырмалар – формуланы қорыту арқылы шығару.
№117
99060030289500-16700530289500-50476629880400Бер:MNSD=теңбүйірлі трапеция
∟M=∟D=45°. BE=h, CN=h
-30416512382500FM=d
Т\К:BC=?AD=?
Шешуі:∟ABE=∟BAE=45°; BE=AE=h;
FE=h2; ND=h2; AD=AE+EN+ND=2h;
FM=BC+AD2; BC=d-(h2+h2)=d-h;
AD=h+h+d-h=h+d; Жауабы:BC=d-h;
AD=d+h;

V Геометриялық лото.Сабақты қорытындылау.Дөңес төртбұрыштар Дұрыс шешім Жауаптары
1.Ромб
2.Квадрат
3.Тіктөртбұрыш
4.Трапеция
5.Параллелограм 1.Барлық бұрыштары тік параллелограм.
2.Үстел.
3.Барлық қабырғалары тең тік төртбұрыш.
4.Барлық қабырғалары тең параллелограм.
5.Қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан паралллель төртбұрыш.
Үйге тапсырма бақылау сұрақтары(1-21,97 бет)
№96,111,112.
Оқушыларды бағалау.