Методическая разработка. Урок поанглийскому языку на тему : Topic: Education for Happier Life.11 класс.
Topic: "Education for Happier Life."
Цель урока: совершенствование устно-речевых навыков, развитие речемыслительной деятельности. Практическое владение английским языком.
Основные задачи: формирование навыков аудирования, грамматики, письма, чтения с извлечением основной информации: обучение анализированию; развитие догадки о значении новых слов по контексту.
Воспитательные задачи: повышение интереса к учёбе, образованию, повышение интеллектуального уровня учащихся, воспитание уважения и любви к своей школе, её традициям, повышение познавательного интереса к истории своей школы, воспитание уважения мнений других людей.
План урока:
I. Орг. момент. Вступительное слово учителя о плане урока.
II. Речевая зарядка.
III. Аудирование текста.
IV. Контроль понимания прослушанного.
V. Совершенствование грамматических навыков.
VI. Формирование навыков чтения с поиском нужной информации.
VII. Формирование коммуникативных навыков (разговор о школе)
VIII. Презентация проектных работ( контроль выполнения домашних заданий).
IX. Подведение итогов урока.
X. Заключительный этап.
Оснащение урока: отпечатанные рекламы английских обучающих центров, диаграмма социологиического опроса, проведённого отдельными учащимися; проекты детей.
Ход урока
I. Организационный момент. Вступительное слово учителя.
Т: Good morning!
I hope you are fine. Our topic is "Education for Happier Life." In short our plan for today: we'll
speak about Christ College, we'll listen to your projects about school you would like to study
atWe'll speak about our school and get some information about the history of our school.
I want you to read the words of wisdom about education. "Education is a progressive discovery
of our own ignorance."
Let's translate it. What a clever thought it is, isn't it?
II. Речевая зарядка.
T: Now a question line.
Education is very important for us. It's true. And what do you mean by education?
Вызванная к доске ученица, записывает слова, которые называют учащиеся.
Education:
1. History.
2. Sport.
3. Music.
4. Science.
5. Art.
6. Literature.
7. Foreign Languages.
T: Answer my questions, please.
Вопросы задаю согласно интересам учащихся.
1) What is Music for you? (Kulakova Marina)
2) What is Sport for you? (Chekalin Nikolai)
3) What is Literature for you? (Stavenskaya Olga)
4) What is Art for you? (Knyazeva Natasha)
5) What is History for you? (Kashirina Yulia)
Предполагаемые ответы учащихся.
1) Sport is my love. I go in for sport every day.
2) History is my favourite subject, it's the main field of education, it tells about our life.
3) Art is my life. I think, I can't live without it.
T: Thank you! I'm happy to hear such positive answers.
III. Аудирование текста.
T: Listen to the text, try to understand it and be ready to answer my questions.
(text at p.19, Ex.6. English Assessment tasks and questions для X-XI классов. В.В. Сафонова)There is a word in the text, "a boarding school".
The boarding school is a school where pupils live and study for a term - интернат, пансион.
IV. Контроль понимания прослушанного текста.
Т: Now answer my questions, please.
1) Is this extract from an essay, an interview or a newspaper report2) What is the boy doing in this text?
3) Why was the boy boarding?
4) Why did the boy stop boarding?
V. Совершенствование грамматических навыков.
(Постановка вопросов к пропущенной части предложения) Т: The task is put up a question to the missing part of the sentence.
1) Many overseas students stay in ...2) Some colleges will test your English because ...3) Pupils at many secondary schools in Britain have to wear ...VI. Формирование навыков чтения с поиском нужной информации.
Т: We've spoken much about different English studies Centres. Let's review them. Hastings College, University of Westminster, The University of Buckingham, the American College.
Read the text about Christ College and be ready to answer my questions, please.
1) When was Christ College founded?
2) Does it keep a careful eye on pupils health? Drove it from the text.3) Is great care taken to ensure the safety of pupils? Read some facts from the text, please.
4) What discipline is in Christ College? What makes you think so?
5) Do students live in this college? How can you get to know ?6) Would you like to study at such college?
VII. Формирование коммуникативных навыков.
"Разговор о школе"
Т: School is the best part of our life.
Do you agree? You like your school, don't you? I know you enjoy it's leisure time activities.
1) Listen to Р1 information, concerning the history of our school and be ready to filling...
2) Ex. 5 p. 35 (Ответы на вопросы о своей школе)
3) Заполнение бланка о статусе школы.
VIII. Презентация проектных работ и результатов социологического опроса.
Т: Some of the girls have examined the survey results on investigating our schoolchildren and teacher's ideas about the school, they like. Р2 will show and tell us about their results. Thank you for your good and interesting job. Now your projects, please...
IX. Подведение итога урока.
Т:Thank you for your wonderful projects. Summing up what we've discussed, one can best describe the aims of modern education by the time it is complete, enable it's students to answer.
- Who am I? What are my duties to myself? What do I mean by love? What is happiness? And if you know all these answers you'll say for sure that "Education is for Happier Life"
X. Заключительный этап.
1) Комментирование оценок: Т: Your marks for today are...
2) Объяснение домашнего задания.
Homework.(Essay: "Education is for Happier Life")