Математика Тік т?ртб?рышты?, шаршыны? периметрін ?р т?рлі т?сілмен есептеу.
Математика 3- сынып
Күні: 18.11.2015 жыл
Сабақтың тақырыбы:Тік төртбұрыштың, шаршының периметрін әр түрлі
тәсілмен есептеу.
Мақсаты: Тік төртбұрыштың, шаршының периметрін әр түрлі тәсілмен есептеу әдісін меңгерту. Өз бетінше ойлау ізденушілік қабілетін артыру, дамыту.Ұқыптылыққа байқампаздыққа, шапшаңдыққа бейімдеу тәрбиелеу.
Түрі: Ашық сабақ
Типі: Жаңа сабақ
Көрнекілігі: геометриялық фигуралар,
Әдіс – тәсілдер: сұрақ-жауап, түсіндіру, топпен жұмыс,ойын, болжау, түртіп алу, сұрақ – жауап, талдау.
Сабақтың кезеңдері Мұғалім іс - әрекеті Оқушы іс - әрекеті
Ұйымдастыру
Бағдарлау - мотивациялық кезеңі
Операциялық – орындаушылық кезеңі
Бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы: Үшбұрыштың,тік төртбұрыштың (шаршының) периметрін табу.
Тақтамен жұмыс
Рефлексиялық – бағалау кезеңі Сыныппен сәлемдесу. Бүгін біздің сабағымыз ерекше болғалы тұр, ерекшелігі біз мамандық иесі банк қызметкер болып жұмыс атқарамыз.
Балалар бүгін бізге көптеген мұғалімдер келіп отыр, ол кісілердің келген мақсаттары, қай банкке дипозитке ақша аудармақшы екен. Қай банк тиімді екен деп көп ойланып бізге келді.Біздің міндетіміз банк қызметінің жұмысын көрсету.
Тренинг
«Өзіне тілегенді басқаға да тіле»
Сынып оқушыларын 5 топқа отырғызу
(банк қызметкерлері)
Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу
Қазақстанның ең ірі 5 банкнің жұмыстарын тексеруге, Қаржы министрі жолдама жіберіпті.
Амалдардың орындалу тәртібін анықта.
Үш амалдан тұратын жакшасыз амалдардың орындалу реті қандай?
Үш амалдан тұратын жақшалы амалдардың орындалу реті қандай?
Қалдық неден кем болу керек?
Қалдықты немен тексереміз?
Бізге Қаржы министрі алдарына электронды почтадаларыңа тапсырма жіберіпті.
Геометриялық фигуралар: шеңбер, шаршы, бес бұрыш, үшбұрыш, төртбұрыш.
Қандай фигураларды білеміз?
Осы геометриялық фигуралардың ішінде қандай ұқсас фигуралар бар.
Қандай айырмашылығы бар екенін анықта? Не туралы айтуға болады?
-Қандай қасиеттері бар?
- Тік төртбұрыш дегеніміз не?
- Шаршы дегеніміз не?
-Қалай дәледейсің?
Неге басқа фигуралардан осы екі пішіндерді бөліп алдық?
Периметр – анықтама беріп көрейікші.
- Кез келген фигуралардың периметрін қалай табамыз?
(слайдпен тексереді)
Сергіту сәті
Қарашаның 18-і
Сынып жұмысы
3*5; 4*4; 7*5; 5*6; 7*2;
Олай болса осы екі фигураның периметрін тауып көрейік.
Оқушылар қорытынды шығарады.
"Бес жолды өлең". .
Сұрақтар:
-Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?
-Несімен?
-Сабақта нені өзгерткің келер еді?
-Саған ең пайдалысы не болды?
-Саған не ерекше қиын болды?
Оқушылар өз ойларын айтады.
Үйге тапсырма
Келген қонақтармен амандасу.
Сұрақтарға жауап береді.
Оқушылардың бір- біріне айтқан тілектері.
Оқушылар 5 топқа бөлініп,орындарына жайғасады.
(бірден басшы сайлап алады)
Еңбек кітапшасына бағалайды
(бағалау парағы)
Әр топ амалдардың орындалу тәртібін анықтап ережені еске түсіріп қорғайды.
«Саусақ» арқылы бағалайды.
Қате жауапты табады
Қалдық бөлгіштен кем болу керек.
Қалдықты бөлудің мәніне бөлгішті көбейтеміз қалдықты тексереміз.
Саусақпен бағалаймыз.
Топ басшысы бағалайды.
Оқушылардың алдарына электронды почтадаларыңа тапсырма ашып қарайды.
Геометриялық фигуралар: шеңбер, шаршы, бес бұрыш, үшбұрыш, төртбұрыш.
фигуралар жайында айтады.
«Саусақ» арқылы бағалайды.
Қате жауапты табады.
Ұқсас фигураларды табады (- Тік төртбұрыш, Шаршы) олардың, төрт қабырғасы, төрт бұрышы, бұрыштары тік.
Шаршының барлық қабырғалары тең, ал тік төртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары тең болады.
а а
1588175254014002016000в в а а
а а
Оқушылардың әр түрлі пікірлерін айтады. (менің ойымша бүгін сабақта біз осы фигуралардың периметрін табамыз).
Периметр – кез келген фигуралардың қабырғаларының ұзындықтарының қосындысын қосамыз. Периметр латын әрпімен белгіленеді Р. (пэ) мм, см, дм, м, км ұзындық өлшем бірліктерімен өлшенеді. Шығарған ережені 2-3 оқушыға оқыту.Оқушылардың жауабы топтық жұмыс.
Тақтада орындау
Оқиды
Бағалау кретерийлері
Бар – 42 текше
Алды- 3б*4т
Ш және Қ -? Т
Ш: 42-3*4=30 (текше)
Ж: 30 текше
Іргетасына -12 т
4қ*10т және Төбесіне 16т
Барлығы ?
Ш: 12+4*10+16= 48 (текше)
Ж: 48 текше
Мысалы:
зат есім - шаршы сын есім - тікбұрышты, бірдей етістік - өлшенеді, сызылады сөйлем – асан шаршының периметрін тапты.
Мысалы:
зат есім - банк сын есім - тиімді, пайдалы, сенімді. етістік - береді, алады. сөйлем – менің әкем банктен кредит алды.
Топ басшысы өз тобындағы оқушыларды кретері бойынша бағалайды. Оқушылар күнделіктеріне жазады.
ӨҚӘ «Қ.Нұрғалиев атындағы №43 мектеп - гимназиясы» КММ
Тақырыбы: Тік төртбұрыштың (шаршының) периметрін табу тәсілдері
(ашық сабақ)
Пәні: математика
Сынып: 3 «А»
Өткізген: Кошербаева А.Р.
Өскемен қаласы, 2015 жыл.