Урок по казахскому языку на тему Вв дыбысы


Сабақ:В дыбысы Мектеп: №45 «1Май» ЖОМ
КҮНІ:2016ж Мұғалімнің есімі: Юсанова Эльнура
СЫНЫП:3ә Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабаққа негізделген оқу мақсаты В дыбысы қатысан сөздерді жаза біледі;
Сөздерге дыбыстық талдау жасауды біледі
В дыбысы бар сөздерді қатыстырып сөйлем құрастырады
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: в дыбысы дауыссыздыбыс екендігі туралы білу; сауатты көркем жазу
Оқушылардың басым бөлігі: дыбыстар мен әріптердің айырмашылығын айту
Кейбір оқушылар: сөздерге дыбыстық талдау жасау, дәлелдеу
Тілдік мақсат Оқушылар: сөйлем дауысты дыбыстарды таба алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер: дыбыс және әріп, жуан, жіңішке дыбыстар, қосарлы дыбыстар
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1)дыбыс дегеніміз не?
2) әріп дегеніміз не?
3/Дыбыс пен әріптің айырмашылығы неде?
Талқылауға арналған тармақтар: Дыбыстар неше түрге бөлінеді? Жуан дауыстылар мен жіңішке дауыстылардың айырмашылығы неде?
Неліктен қосарлы дыбыстар деп аталады?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Алдыңғы оқу Дыбыс және әріп
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) Ресурстар
Басталуы(Кіріспе)
10мин 1.Ұйымдастыру кезеңі
а) Оқушылармен сәлемдесу;
б) оқушыларды түгендеу;
в) жұмыс орнының сабаққа дайындығын тексеру;
г) оқушылардың көңілін сабаққа аудару.
2. Қызығушылықты ояту
«Доп лақтыру» әдісі арқылы өтілген тақырыпты сұрау. Допты бір-біріне лақтырып сұрақ қойып сұрақтарға жауап береді
Олай болса қазір сендермен
3. «Гүл таңда » ойынын ойнап өткен сабақтарды қайталаймыз.
Ауызекі тіл дегеніміз не?
Жазбаша тіл дегеніміз не?
дауысты дыбыс туралы айт
4. Үй жұмысын тексеру
5-жаттығу мәтінді әңгімелейді. Э дыбысын қатысқан сөздерге дыбыстық талдау жасайды

-Жарайсыңдар!
А4 парағы, маркер
-Біз нені еске түсірдік?
-Бүгінгі сабағымыз «Дбыс және әріп, э дыбысын» деп аталады Ортасы
Негізгі бөлім
25мин 5.Жаңа сабақ
- Балалар, енді бір сәт бері қараңдаршы
Мына сөздерді айтып көріңдерші:
вагон, Володя
бірінші қандай дыбыс естіліп тұр?
Иә дұрыс айтасыңдар.
Вдыбысы естіліп тұр
оқушылар сөздер құрастырады
құрастырған сөзінде неше әріп неше дыбыс бар екенін айтады
Оқулықпен жұмыс
1 -жаттығу “Топтық жұмыс”
Сөйлемдерді көшіріп, в дыбысы қатысқан сөздерді астын сызамыз
2-жаттығу «Жұптық жұмыс»
Екі қатардағы сөздерді салыстырып оқиды
в дыбысы сөздің қай буынында кездесіп тұр?
Автокөлік
Байғазы
6.Сергіту сәті. Дене мүшелерімен әріптер жазу
3-жаттығу ”Кім жылдам” ойыны
Сурет бойынша әңгіме құрастырып жаз
4-жаттығу «Жатқа жаз»
жұмбақты оқып жатқа жазады
Еңкейіп барып
Асап алады
Шалқайып салып шаша салады
Презентация, плакат, стикер
оқулық
А4 қағазына сызылған кесте
Қорытынды
8 мин 7.Сабақты қорытындылау мақсатында «Сұрақ жауап» әдісін пайдалану
үйге тапсырма
5-жаттығу
8.Кері байланыс:
Оқушылар біліміне кері байланыс арқылы қорытынды жасалды.
1.Сіз бүгін нені білдіңіз?
2.Сіз үшін не құнды болды?
3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты?
Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланды.
Оқушылардын кері байланысты "Нені білемін"?, "Нені білдім" , "Нені білгім келеді ? "
Қосымша ақпарат:
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және қорғау ережелері
АКТ –мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
Семантикалық картамен жұмыс.
Шығармашылық жұмыспен шұғылдану арқылы оқушы жан-жақты ізденісте болады. Оқулықтан тыс жаңа дүниемен таныса отырып, шығармашылық қабілеті артады Топтық бағалау.
Өзін-өзі бағалау. Әдебиеттік оқу және дүниетану.
Интербелсенді тақта.
Әдебиеттік оқу сабағында мәтіндер оқу арқылы оқушылар туынды сөздерді біледі , есте сақтау қабілеттері артады.
Рефлексия
Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жосапрыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Ойын арқылы оқушыларға тапсырмаларды орындау қызықты, әрі көңілді болды
2: Жұптық жұмыс сәтті шықты
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Оқушылармен кері байланыс жасау арқылы мен келесі сабақта туынды сөздердің сұрақтарға жауап беруіне байланысты қай сөз табына жататынын толықтыру керек екенін білдім.