Открытый урок по казахскому языку Киіз ?й (9 класс)


Сабақтың тақырыбы: Киіз үй. Талғаулы салалас құрмалас сөйлем.
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: оқушылардың өткен тақырып бойынша білімдерін пысықтау, тиянақтау, грамматикалық ұғымдарды ауызша сөйлеуде сауатты әрі дұрыс қолдану дағдыларын қалыптастыру. «Киіз үй» тақырыбы бойынша кең мағұлмат беру. 2. Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін дамыту, сөздік қорын кеңейту, логикалық ойлауын, шығармашылық қабілетін дамыту. 3. Тәрбиелік: оқушыларды туған жерге, табиғатқа деген аялы көзқарасын қалыптастыру, адамгершілік қасиеттерді бойларына сіңіру, танымдық қызмет белсенділігін арттыру.
Сабақтың көрнекілігі: жаңа сөздер,сабаққа байланысты суреттер, кестелер, карточкалар.
Сабақтың түрі: пысықтау, тиянақтау сабағы
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, талдау, оқу, аудару, түсіндіру, ұжым түрінде білім алу жұмыстарын ұйымдастыру.
Пәнаралық байланыс: тарих, әдебиет.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
Назарларын сабаққа аудару
Сабақтың тақырыбы мен мақсатың айтып таныстыру.
Үйге берілген тапсырманы тексеру.
ІІ. Жаңа сабақтың сөздік сөздер:
Киіз- кошма шымылдық- занавеска
Көшіп-қонғанға- к переезду төр- почетное место
Шапшаң- быстро көрпе- одеяло
Ыңғайлы- удобный жастық- подушка
Жығылмайды- не падает жүк-груз, вещи
Нөсер – сильный дождь ошақ- очаг,огонь
Балшық – глина босаға- порог
Жамылғы- покров аяққап- сумка для посуды
ІІІ. Ережені қайталау:
Талғаулы салалас құрмалас сөйлем
(Разделительное сложносочененное предложение)
Талғаулықты жалғаулар
(разделительные союзы) Мысалдар
Я, яки, не, немесе, болмаса, әлде (или) Ауылдан бүгін Әсем келеді немесе Сәкен келеді.
Сіздің не аңшы екеніңіз өтірік, не қорққаныңыз өтірік.
ІҮ. Карточкамен жұмыс:
Берілген сөйлемдердің ішінен талғаулы салалас құрмалас сөйлемді тауып, дәптеріне жазып ал.
Бүгін жиналыс болды, сондықтан мен кеш келдім.
Дүкенге Тұрсын барсын немесе өзің бар.
Қар жауды бірақ, күн суытпады.
Қоңырау соғылды да, сабақ басталды.
Ауылдан бүгін Әсем келеді немесе Сәкен келеді.
Ертеде қазақ әйелдері не киіз басқан, не кілем тоқыған, не киім тіккен.
Ү.Оқулықпен жұмыс:
1- тапсырма.1) Мәтінді оқып, аударыңдар.
Мәтін арқылы он сұрақ дайындап, сол бойынша жолдасыңмен сөйлесіңдер.
«Киіз үй»
Сұрақтары:
Киіз үй қай халықтың ертеден келе жатқан баспанасы?
Ол несімен ыңғайлы?
Жазда ауасы қандай?
Қай ғасырда балшық үй сала бастаған?
Киіз үй неше қанатқа бөлінеді?
2) Суреттер, дидактикалық материалдармен жұмыс.
1) Киіз үйдін ішінде не болады?
2) Қандай заттар?
3) Заттарды атап шығу. Көрсету
3) Көп нүктенің орнына керекті сөз тіркестерін қойып жаз.
Киіз үйдің іші ... деп 4-ке бөлінеді. кенже ұл
Киіз үй 4 бөлшектен: ... құрылады. төр, оң босаға, сол босаға, есік
Шаңырақ дегеніміз ... үй, отбасы, әулет
Шаңырақ иесі ... шаңырақ, уық, кереге, есік
3) Мәтін бойынша тірек сызба құрастыру:
Киіз үй



2- тапсырма.
Деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.
ІІІ деңгей.
Мәтіннен септік жалғаулы бар сөздерді теріп жазып, жалғаулардың астын сызындар.
«Киіз үй» сөзін септендер.
ІІ деңгей.
Мыны төрт бағанаға мәтіннен септік жалғаулы сөздерді теріп жазыңдар.
Ілік септік Барыс септік Жатыс септік Көмектес септік
... ... ... ...
Мәтіннің мазмұның айтып беріңдер.
3- тапсырма
Психологиялық тренинг.(сөздік жұмыс) 20 сөз.
Сықырлауық , кереге ,шаңырақ , ертеде, киіз, қанат, тігу, уық, ғасыр, таза, салқын, ауа, жазда, қыста, ішкі, сыртқы, дауыл, нөсер, балшық, ыңғайлы.
Сөздерді оқып шығу.
Оқушылармен бірге аудару
Оқушылармен бірге қайталау
Оқушылар есте қалған сөздерді берілген қағазға жазады.
Сабақты қорыту :
Киіз үй туралы жаңа не білдіңдер?
Киіз үй неше қанатты болады?
Киіз үй көшіп-қонуға ыңғайлы ма?
Үйге тапсырма: І деңгейдегі.
Қосымша әдебиеттерді пайдаланып, «Киіз үй » тақырыбына реферат жазыңдар.
Бағалау