Розробка уроку з літературного читання. За Г. Демченко «На полі».
Українське читання
3 клас
Розробила: Вчитель І категорії
Мазурова О.М.
Тема: За Г. Демченко. « На полі».
Мета: а) поширювати читацький кругозір;
б) вчити розуміти зміст прочитаного;
в) збагачувати словниковий запас учнів;
г) розвивати мовленнєві та читацькі навички;
д) виховувати повагу до людей праці.
Обладнання: тематичні ілюстрації.
Хід уроку:
І 1. Організація класу.
Психологічний настрій. «Скарбничка почуттів»:
У мене все гаразд. Я добре почуваюсь. Я прийшов на урок, щоб
показати, що я вмію і чому хочу навчитись. Для цього я буду добре
працювати.
Діти, а що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
2. Перевірка домашнього завдання:
а) бесіда:
- З яким оповіданням ми познайомились на попередньому уроці?
( «Моя мама»).
Хто автор цього твору? ( Дмитро Ткач).
Яким було ваше домашнє завдання? ( виразно читати оповідання,
вивчити напам'ять вірш В.Гринько «Мама» та скласти невеличкий твір
про свою маму).
б) читання оповідання ( окремі учні, діалог – у парі);
Запитання:
Яке завдання отримала дівчинка у школі?
Що для неї виявилося складним у цьому завданні?
Хто їй допоміг з'ясувати, про що треба писати?
Яка головна думка цього оповідання?
в) розповідь напам'ять вірша В.Гринько «Мама» ( окремі учні);
г) заслухування 2-3 творів про маму;
3. Мовленнєва розминка:
- Прочитайте скоромовку:
Гуляв травень по долині, розгубив барвінки сині.
( мовчки, вголос, пошепки, у різних темпах)
Що означає «розгубив сині барвінки»?
А що іще приносить нам травень?
(зелену травичку, багато квітів)
Послухайте, як про цей місяць розповідає М.Сингаївський:
4. Слухання вірша «Травень» ( стор. 334 п-к )
- Яким постає травень у цьому вірші?
- Чи радіє йому природа?
ІІ Повідомлення теми і мети уроку:
Крім барвистих квітів і зелених полів цей місяць несе людям багато
роботи і турбот. І найперша з них – це піклування про новий врожай.
Про це ми і дізнаємось сьогодні на уроці з оповідання Г. Демченко
«На полі».
ІІІ Вивчення нового матеріалу:
Складання «Асоціативного куща»:
Діти, що ви уявляєте, коли чуєте слово «поле»?
хліб праця людей
життя поле колоски
врожай комбайни
А ось що побачила весною у полі Галина Демченко.
Читання тексту вголос окремими учнями.
Про що розповідається у цьому тексті?
Яка ж робота у полі? ( нелегка, потрібна людям, необхідна, важлива)
3. Словникова робота: культиватори
дужчі
пахощі
рокотання
буйніша
Самостійне повторне читання тексту учнями.
Перед цим – завдання по рядах:
І ряд: - Як автор описує погоду у травні?
ІІ ряд: - Що розповідається про працю людей?
ІІІ ряд: - Як люди відпочивали після роботи?
Перевірка завдань.
Робота в парах:
Знайти і зачитати образні вислови, які використав автор.
Яка головна думка цього оповідання?
( зачитати у тексті, добрати прислів'я )
Під лежачій камінь вода не тече.
Будеш працювати, будеш і хліб на столі мати.
Хто землю поважає, той багато має.
Бесіда:
Діти, а хто із вас бував колись у полі і бачив, як працюють люди?
Які ж рослини приходять до нас із поля?
Актуалізація знань учнів про заклички:
Ми знаємо, що весна – це перша сходинка до гарного врожаю.
А якими піснями і віршами люди закликали прийти весну?
( закличками )
Які з них ви вже вивчали?
Читання вчителем вірша А.Малишка «Дощ».
Чи можна вважати його закличкою? Чому?
Читання учнями вірша мовчки і вголос.
З яким настроєм треба читати цей вірш?
Чи любить поет рідну землю?
Доведи свою думку. ( він турбується про неї )
Бліц – вікторина:
Яка рослина допомагає при застуді?
Без чого не можна зварити борщу?
Які страви можна приготувати з картоплі?
Який овоч допоміг Попелюшці повернутися з палацу додому?
У яких казках овочі є головною дійовою особою? ( «Ріпка», «Чіполіно»)
Герой якої казки є хлібним родичем? ( «Колобок»)
Гра «Впізнай, хто я».
ІІІ Підсумок уроку:
Ось наш урок добігає кінця. Ви були дуже уважні, гарно працювали.
Чи справдились ваші сподівання від сьогоднішнього уроку?
Я пропоную вам відповісти на такі запитання:
І ряд: - Про що ти дізнався на уроці?
ІІ ряд: - Чого навчився?
ІІІ ряд: - Що треба цінувати, чому?
Д\з: Виразно читати оповідання і вірш, добрати прислів'я про працю.
Оцінки за урок.
15