Орта мерзім саба? жоспары
Тақырыбы:«Табиғат көрінісі»
Мақсаты:Жыл мезгілдерінің өзіндік ерекшеліктерін ұғыну және тиісті түстерді анықтау
Міндеттері: Есте сақтау, қиялдау және тақырып бойынша табиғат көрінісін бейнелеуге үйрету және түрлендіре отырып туысқан түстер арқылы үйлесімін табу
Сабақтың түрі Жаңа сабақ
Күтілетін нәтиже: Оқушылар ұқсас түстерді пайдалана отырып үйлестіру заңдылықтарын меңгереді жәнеолардыңшығармашылық қабілеті артады.Сөздік қоры дамиды
Әдісі:СТО әдістері (ассосация, венн диаграммасы), сұрақ-жауап,диалог, АКТ,білім берудегі жаңа тәсілдер,топты бағалау
Көрнекілігі:Слайд, акт арқылы иллюстрациялар, фото суреттер
Пәнаралық байланыс: Жартылыстану,әдебиет,
Сабақ барысы:
1. Топқа бөлу (сары, қызыл, жасыл, көк түсті үлестірме қағаздар арқылы топтастыру)
2.Жаңа тақырыпқа ену мақсатында оқушыларға жұмбақтар қою арқылы ой қозғау:
Қонақтап күнде қонар су бетіне, Сүйсінер барлық адам келбетіне. Тұлғасы су ішінде көрінеді, Таңырқап қарап тұрсам суретіне. Аспанға жайып қойғанАқ мақтам ғайып болған. Көк жиекті шай табақта, Алтын алма тербеледі. Кейде бүркер алма жүзін, Ұлпа мақта перделер. Таңмен көзін ашады,Әлемге нұр шашады. Қыста ғана болады,Ұстасан қолын тоңады
Топтық тапсырма:
1 Жыл мезгілдері бойынша асосация құрып, қорғайды.
2 Жыл мезгілдерінің өзіне тән ерекшеліктері,құбылыстар туралы мәліметтердайындайды
3 Жыл мезгілдеріне байланысты түстерді ажыратады
4 Түстердің түрлері туралы мәліметтер дайындайды
Білу: Түстерді ажырата білу,мезгіл уақытына қарай түстердің өзгеруін бақылау
Түсіну: Табиғат көрінісінде жыл мезгілдеріне байланысты түс түрлерін анықтау
Қолдану: Табиғат көріністеріндегі ұқсас түстерді анықтау үшін фото және анимациялық суреттерді талдау,түстер бойынша күннің қай мезгілі екенін анықтау (интерактивті тақта)
Талдау: Қыс және Жаз мезгіліне қатысты ұқсас түстерді анықтау, салыстыру (Венн
диаграммасы)
Жинақтау:топтық тапсырмаларды көшбасшылары шығып қорғайды
Бағалау: топтық бағалау, өзін-өзі бағалау (бағалау парағы таратылады)
Үй тапсырмасы:Қазақтың ақын-жазушыларының шығармаларынан үзінді келтіре отырып, мазмұнына байланысты бейнелеу
Кері байланыс:смайликтер
Тақырыбы:«Табиғат көрінісі»
Мақсаты:Қазақ суретшілерімен және олардың табиғат көріністеріне байланысты шығармаларымен танысужәнеорындалу ерекшеліктерін бақылауға бағыттау
Міндеттері: Суретшілер шығармаларын талдай отырып,орындалу техникасымен ерекшеліктерін анықтайды,
Сабақтың түрі Жаңа сабақ
Күтілетін нәтиже: Перспектива заңдылықтарын пайдалана отырып,пейзаж тақырыбына этюдтер орындау дағдылары қалыптасады,түстер үйлесімін тауып,өз бетінше шығармаларын орындайды.Эссе жазуда шеберлік қалыптасады.
Әдісі:СТО әдістері (ассосация, венн диаграммасы), сұрақ-жауап,көшбасшылық,АКТ,өзін-өзі бағалау,жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру
Көрнекілігі:Слайд арқылы суретшілер шығармалары
Пәнаралық байланыс:тарих,әдебиет,
Сабақ барысы:
1. Топқа бөлу рет-ретімен төртке дейінгі сандар арқылы санау
2.Жаңа тақырыпқа ену мақсатында атақты суретшілер туралы қызықты оқиғалар
Топтық тапсырма:
Әр топ көшбасшылары өз топ мүшелерінің үйден орындап келген шығармаларымен таныстыруды ұйымдастырады.
Білу: орындалған шығарманың негізгі мазмұнын әдеби тілмен жеткізе білу
Түсіну: Шығармалардың негізгі орындалу техникасын анықтау
Қолдану: табиғат көріністеріндегі перспектива заңдылықтарын пайдалану арқылы шығармалар орындау
ТалдауӘ.Қастеевпен Ә Ысмайылов шығармаларының ерекшеліктерін анықтау
Жинақтау:Көркем әдеби тілмен тақырыпта суреттеу (эссе жазу)
Бағалау: топтық бағалау, өзін-өзі бағалау (бағалау парағы таратылады)
Үй тапсырмасы акварель бояуын пайдалана отырып еркін тақырыпта шығарма орындау
Кері байланыс:смайликтер
Тақырыбы:«Табиғат көрінісі»
Мақсаты:Нәрсенің алыстаған сайын кішірейіп көрсетуді,жақын жердегі көріністермен салыстыра,түстер үйлесімін табуарқылы шығарма орындауға бағыттау
Міндеттері: Акварель бояуы арқылы пейзаж тақырыбында перспектива заңдылығын пайдалана отырып шығарма орындайды
Сабақтың түрі Жаңа сабақ
Күтілетін нәтиже:Перспектива заңдылықтарын пайдалана отырып,пейзаж тақырыбына акварельмен шығармалар орындауға қалыптасады
Әдісі:СТО әдістері (ассосация, венн диаграммасы), сұрақ-жауап,талантты және дарынды балалармен жұмыс,өзін-өзі бағалау
Көрнекілігі:Слайд арқылы суретшілер шығармалары ,түс түрлері
Пәнаралық байланыс: тарих,әдебиет,
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Сыныпты рет-ретімен екі топқа бөлу
Топтық тапсырма:
Әр топ көшбасшылары өз топ мүшелерінің үйден орындап
келген эссе шығармаларымен таныстыруды ұйымдастырады.
Білу: орындалған шығарманың негізгі мазмұнын жеткізе білу
Түсіну: акварель бояуыныңнегізгі қасиеттерін білу
Қолдану: «конструктор» ойыны бойынша екі топ оқушыларының акварель бояуын пайдалана отырып дайын планшетке кезең-кезеңімен шығарма орындап .
Талдауекі топтың шығармаларына тақырып қою,салыстыру
Жинақтау:Сабаққа қатысты сұрақтар
Бағалау: топтық бағалау, өзін-өзі бағалау (бағалау парағы таратылады)
Үй тапсырмасы акварель бояуын пайдалана отырып еркін тақырыпта шығарма орындау
Кері байланыс: смайликтер
Бағалау парағы
Қойылатын
талаптар АЙГЕРІМ ЖАНДОС ГҮЛНАР АЙДОС ҚАСЫМ Балл саны
Оқушының
аты-жөні Сөйлеу мәнері 5 4 5 - 3 17
Теориялық білімі 5 3 3 2 3 16
Түстерді анықтау 5 3 4 3 2 17
Сурет салудың 1кезеңі 3 5 3 4 2 17
Сурет салудың 2кезеңі 2 5 3 4 2 16
Сурет салудың 3кезеңі - 5 3 5 2 15
Сурет салудың 4кезеңі - 5 3 5 - 13
Жалпы балл саны 20 30 24 23 14 Формативті баға( және топты бағалау )
5 балдық жүйе бойынша есептеледі
Формативті бағалауда 10-15 балл 2
15-20 балл 3
20-25 балл 4
25-30 балл 5
Суммативті бағалау 15-20 балл 2
20-25 балл 3
25-30 балл 4
30-35 балл 5
Орта мерзімді сабақ жоспарыСабақтың тақырыбы
Мақсаты Міндеті Күтілетін нәтиже Қолданылған модульдер
«Пейзаж» Жыл
мезгілдерінің өзіндікерекшеліктерінұғыну, тиісті түстерді анықтау
Есте сақтау,қиялдау,және тақырып бойынша табиғат көрінісін бейнелеуге үйрету,түрлендіре отырып,туысқан түстер арқылы үйлесімін табады Оқушылар ұқсас түстерді пайдалана отырып,үйлестіру заңдылықтарын меңгереді және шығармашылық қабілеті артады Сөздік қоры дамиды Сто,
Венн диаграммасы,
Диалог,
Білім берудегі жаңа тәсілдер,
Бағалау
«Пейзаж» Қазақ суретшілерімен және олардың табиғат көріністеріне байланысты шығармаларымен танысу,орындалу ерекшеліктерін бақылауға бағыттау Суретшілер шығармаларын талдай отырып,орындалу техникасымен ерекшеліктерін
анықтайды. Перспектива заңдылықтарын пайдалана отырып, «пейзаж»тақырыбына этюдтер орындау дағдылары қалыптасады,Түстер үйлесімін тауып өз бетінше шығармалар орындайды.Эссе жазуда шеберлік қалыптасады Сто,
Сұрақ-жауап,
Көшбасшылық,
Акт,
Өзін-өзі бағалау,
Жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру
«Пейзаж» Нәрсенің алыстаған сайын кішірейіп көрсетуі,жақын жердегі көріністермен салыстыра түстер үйлесімін табу арқылы шығарма орындауға бағыттау Акварель бояуы арқылы пейзаж тақырыбына перспектива заңдылықтарын пайдалана отырып,шығарма орындайды Перспектива заңдылығын пайдалана отырып акварель бояуымен шығармалар орындауға қалыптасады Сто, талантты және дарынды балалармен жұмыс,сұрақ-жауап,
Өзін-өзі бағалау