Саба? жоспары ?лтты? та?амдар (6-сынып)
Сабақ Сынып 6 ( қазақ тілі орыс мектебінде) Тақырыбы: Ұлттық тағамдар
Мақсаты: Тағамдар туралы өз ойларын айтып, септік туралы білімдерін толықтыру және өз білім деңгейін бағалай білуге дағдыландыру.
Күтілетін нәтиже/табыс көрсеткіші Септік түрлерін біледі
Бағалау критерийі бойынша өздерін және бір –бірін бағалай алады.
Жұмыс түрі Жеке, топтық Мұғалімнің жазбалары:
Сабақ кезеңдері уақыты Мұғалімнің әрекеті Күтілетін нәтиже/оқушы әрекеті бағалау Ресурстар
І Ұйымдастыру бөлімі
2мин.
Сәттілік бірге тілейік
Мен саған, сен маған
Күндей күліп жүрейік
Күннің нұрын төгейік
Сен маған, мен саған
Балалар , көңіл күйлерін қандай?
Жақсы көңіл күймен сабағымызды бастайық
Сәттілік бірге тілейік
Мен саған, сен маған (қолдарымен бір – бірін көрсетеді)
Күндей күліп жүрейік
Күннің нұрын төгейік (қолдарын жаяды)
Сен маған, мен саған
Үй жұмысын тексеру 9мин
Үйге берілген «Нан тағамдары», «Сүт тағамдары», «Ет тағамдары» туралы презентацияларынды қорғауға 3 мин уақыт беріледі. Бағалау критерилерін ұсынып өтейін.
Мак. балл 6. 3 мин уақыт ішінде нақты –нақты дәлелдермен таныстыру Бағалау критерилеріне сүйене отырып, топпен дайындаған презентацияларын қорғайды Бір – бірін бағалау
Интербелсенді тақта, бағалау парағы
Ой шақыру 2мин Сендердің сүйікті тағамдарын не?
Ұлттық тағамдарымыздың адам өміріне маңызы қандай деп ойлайсыңдар?
Қасиетті тағам деп қандай тағамды айтамыз? (нан)
Балалардың жауабы мадақтау Жаңа тақырып 3мин. ІІ.Бүгін сабақтың тақырыбы: Ұлттық тағамдар
Жаңа сабаққа байланысты жаңа сөздермен танысайық.
Сусын – напиток
Сау адам – здоровый человек
Құрамында -в составе
Ағза – организм
Ұсыныс - предложение
Қан тамыры _ кровеносные сосуды
Құндылық - ценность
Бата – пожелание
Сөздерді 2 мин оқып, естеріңе сақтап қалған сөздерді бір -біріңе жатқа айтып, сөздік дәптерге жазып, әрқайсың өздеріңнің жазған сөздерінді Интербелсенді тақтадағы сөздер арқылы тексеріңдер. Ол үшін бағалау критерийін құрастырайық.
Жаңа сөздерді 2 мин.оқып, есте сақтап қалған сөздерді сөздік дәптерге жазып, Интербелсенді тақтадағы сөздермен тексеріп, өздері құрастырған критерий бойыншабір-бірін бағалайды
Бағалау критерийі
қатесіз , таза жазылса - 5ұпай
1 қате және түзетулер енгізілген болса – 4ұпай
2-3 қате және түзетулер енг.– 3ұпай
Интербелсенді тақта және бағалау парағы
Мәтінмен жұмыс 10 мин Қымыз ауруға ем, сауға қуат. Қымыздың денсаулыққа тигізер пайдасын айтып тауыса алмайсың. Қымыз құрамында «С» дәрумені мол, сиыр сүтімен салыстырғанда он ессе көп. Оның емдік қасиеттері, әсіресе құрт ауруын емдеу қасиеттері жоғары. Оның адам ағзасын әлсірететін созылмалы ауруларға қарсы күресетін артықшылығын да айта кеткен жөн. (14)
Дәрігерлер қымызды безгек ауруына және жөтелге қарсы ішуге ұсыныс жасайды. Қымызбен емделгенде, қан құрамындағы гемоглобин, эритроцит көбейеді. Тамырдың соғуы жиілеп, қан айнылымы жылдамдайды. Қан тамырының жұмысы мен жүрек соғысы жақсарады.
Ал осы күні жастар жағы қымыздың орнына шетелдік «Сосо -соla», «Pepsi-cola» тәрізді сусындарды жиі тұтынады. Оның ағзаға зияндылығын ескеріп жүрген бірі жоқ. «Сосо -соla» -ның бала денсаулығына ауыр зиян келтіретінің дүние жүзі біліп, жар салып жатыр. Тіпті жарнамалауға тыйым салып, компанияға оның зияндылығын мойындатады. Осы «Сосо -соla» сусынымен көліктің есігін жуғанда бояуы бірден кетіп қалыпты.
«Pepsi-cola» сусынын да ішкеннен ата-бабаларымыздың ізімен ұлттық тағамдарымызды бойымызға, ұлттық құндылықтарымызды жанымызға азық етейік, ағайын! Ақ қалпақ – фактілерді табады
Сары қалпақ – позитив; жақсы жерін табу
Қара қалпақ – негатив, ұнамаған жері
Қызыл қалпақ – эмоция,қуану
Жасыл – шығармашылық, басқаша қалай болуы
Көк қалпақ – философия,қорытынды жасайды.
мадақтау Алты түсті қалпақ, мәтін
Мәтін бойынша қорытынды жасау
2 мин.
5мин
Автор мақаласындағы негізгі идея қайсы?
Асқа байланысты кім қанша , қандай мақал біледі?
Осы мәтіннен септік жалғауы бар сөздерді теріп дәптерге жазыңдар (мәтінді абзац бойынша үш қатарға беру)
балалардың жауабы
Асқа байланысты мақал-мәтелдер айтады.
Мәтіннен септік жалғаулы сөздерді теріп жазады. Таблица бойынша әр оқушы өзінің жұмысын тексереді
Септік жалғауы бар таблица арқылы өздерінің дәптерлеріндегі сөздерді тексеріп, өздерін бағалау
Фишкалар беру
Өздерін бағалау
фишка
Дәптер, қалам, қарындаш, таблица
5 мин Ас аттарын пайдаланып, ас мәзірін дайындаңдар (топтық жұмыс)
Берілген сөздерді пайдаланып, «Ас мәзірін дайыңдандар»
Бесбармақ, қуырдақ, сүт, нан, май, картоп, котлеты, ботқа, борщ, қымыз, шұбат, бауырсақ, шұжық, самса, тұшпара
Ас мәзірі дайын астарың дәмді болсын!
Үнтаспадан бата тыңдау
асқа бата беру
Асың асын асына, береке берсің басыңа.
Бөденедей жорғалап. Қырғауылдай қорғалап, Қыдыр келсің қасына.
Бақыт сенің басыңнан, тепкілесе кетпесің Ас мәзірін екі топта дайындайды (ақ, қызыл, қара қалпартар 1-ші топ, қызыл, жасыл, көк қалпақтар 2-ші топ)
Ас мәзірі
1 Таңғы ас
2 Түскі ас
3 Кешкі ас
Екі жұлдыз бір тілек А 4 қағазы, маркерлер
2 мин Балалардың білімдерін, бағалау критерилері бойынша бағалап, жиынтық бағаны журналға қою Балалар бағалау парағына бір –бірін бағалалап, қорытынды жасайды. Үй жұмысы
VI. рефдексия
1 мин
4 мин Бата жазып келу. Өз сүйікті тағамын туралы шағын эссе жазып келу.
Сабақ соңында «Сөйлемді аяқта» тр. арқылы керібайланыс жасау
Күнделіктерін ашып үй жұмысын жазады
Сөйлемдерді оқып, әрі қарай өз ойларын айтып жалғастырады. күнделік Интербелсенді тақта
Бағалау парағы
Тақырып: Ас – адамның арқауы
Жұмыс түрлері Қатысушылар
ұпайлар Үй жұмысы Презентация қорғау. (3 топ)
3 мин. Нақты дәлелдер
5ұпай Жаңа сөзермен танысу
8 – сөзді қатесіз, таза, әдемі жазу
2) 7- 6 сөзді таза, әдемі жазса1 қатесі болса
3) 5-4 сөз, 3 қате болса 8ұпай
6 ұпай
3ұпай Мәтінмен жұмыс
«Алты қалпақ» рөлдерін нақты орындаса 6-ұпай
6 ұпай
Грамматикалық тапсырма
Мәтіннен септік жалғауларды теріп жазу
І топ – 10 сөз
ІІ топ – 9 сөз
ІІІ топ – 8 сөз
6 ұпай
Қорытынды (итог) 25-23 ұпай –«5»
22-15 ұпай – «4»
14 – 7 ұпай – «3»
1-6 ұпай – «2» Мұғалімнің бағасы Қорытынды 137160320675
35242578105
-69723001632585
-30670501344930
261366069215
-253365144018054902101440180