Казакский язык Дыбыс пен ?ріп


Өзара сабаққа қатынасу, тәжірибе алмасу мұғалімнің кәсіби өсуінің факторларының бірі.
 Ғаламдану заманында, әсіресе білім беру жүйесіндегі өзгерістер мен түбегейлі жаңарулар дәуірінде мұғалім алдында тұрған мақсаттар міндеттердің салмағы орасан зор болып отыр.Мұғалім информатор, бақылаушы, тексеруші, жазалаушы қызметін тастап, керісінше ізденуші, зерттеуші, технолог, өнертапқыш, шығармашылықпен жұмыс істейтін жаңашыл болуы керек. Педагогика, технология әлеміндегі жаңалықтарға үңілу, оны зерделей, зерттей отырып іс — тәжірибеге пайдалану, өзінің техногиясын қалыптастыру — заман талабы, заман ағымына ілесу де оңай емес. Кәсіби біліктілігі жоғары өзіндік позициялы, бағалы бейімділігі бар сапалы оқушы  даярлау — бүгінгі өмір талабы. Елбасы Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев Қазақстан Республикасының білім және ғылым қызметкерлерінің ІІІ съезінде сөйлеген сөзінде: «Жаңа формацияға жаңа педагог қажет»- деп атап көрсетті. Жаңа формацияның жаңа педагогын қалыптастыру үшін жаңа кәсіби мазмұн, жаңа кәсіби даярлық технологиясы қажет, әрі даярлық сапасын арттыруға бірден — бір қызмет етуі керек.
Мұғалім білімін, қабілетін, сенімін, ішкі мүмкіншіліктерін интеллектуалдық, психологиялық сапасын үнемі толықтырылып, жаңартылып отыру керек.  Біліктілікті арттыру арқылы сіз өз біліміңіз жетілдіруді қамтамасыз ете аласыз.
Сабақ барысында мұғалім үлгерімі төмен оқушылармен жекелей жұмысты қалай жүзеге асыратынын зерттеу.
Бағдарламасы:
Үлгермеуші және үлгерімі төмен оқушылардың үлгермеу себептері мен олардың педагогикалық – психологиялық деңгейлері хабардар болуы;
Мұғалім бұл оқушыларға берілген үй тапсырмасын қалай тексерді және оның орындалуын қалай бақылайтындығын назар салу;
Үлгермеуші оқушылардың жаппай, топтық, жүргізілетін жұмыстарға қатысын бақылау;
Сабақ үстінде үлгермеуші оқушыға қандай көмек көрсетілді? Қалай? Қандай әдіс басшылыққа алынды?
Мұғалім жаңа материалды оқушыларға қабылдауға және меңгертуге дайындауда қандай жұмыстар жүргізді?
Оқушылардың ойлау қабілетін және белсенділігін арттырудағы мұғалімнің қызметін зерттеу.
Бағдарламасы:
Оқушылардың білім, білік, дағды деңгейлерін қалыптастыра отырып, белсенділігін арттыруда қандай технологиялар және әдістер қолданды?
Білімді меңгертудегі, тапсырмаларды орындаудағы оқушылар белсенділігі қалай жүзеге асырылды?
Оқушыларды талдау, жинақтау, топтау, салыстыру, анықтау, нақтылау жұмыстарын үйретудег мұғалім қызметінің тиімді жақтарын анықтау;
Сабақ барысында оқушылардың ойлау қызметін, өз ойын жеткізе білу қабілеттерін анықтау;
Сабақ үстіндегі оқушылардың тәртібіне және жұмыс істеу қабілетіне бақылау жасау.
Бағдарламасы:
Оқушылардың мұғалімге және пәнге қарым – қатынасы;
Оқушылардың өз бетінше жұмыс істеуінің қалыптасуы;
Тәртіп ережесінің және бірыңғай талаптың оқушылар тарапынан орындалуы, тәртіптілік деңгейі;
Оқушылардың белсенділігі, ұйымшылдық, өзара талап қоюшылық;
Еңбекқорлық, қиындықты жеңе білу деңгейлері;
Оқушылардың өзара қарым – қатынас мәдениеті;
Мұғалімге деген сыйластық нормаларының сақталуы;
 Мұғалім қабілетілетін зерттеуБағдарламасы:
Жобалаушылық қабілетін анықтау;
Құрастырушылық қабілетін анықтау;
ұйымдастырушылық қабілетін зерттеу;
тілектестік (коммуникативтік) қабілетін зерттеу;
танымдық қабілетін анықтау;т.б;
Оқушылардың білім, білік, дағды деңгейлерін қалыптастырудағы мұғалім қызметін зерттеуБағдарламасы:
сабақ мақсатына сай оқушылар қызметінің ұйымдастырылуы;
оқушылардың білім, білік, дағды деңгейлерін қалыптастыруда қолданылатын әдіс тәсілдердің тиімділігі;
білім беру технологияларының қолданылуы:
оқушылардың ой – өрісінің дамуына мұғалімнің ықпалы;
жас ерекшеліктерінің ескерілуі;
оқушылардың білімін есекере отырып, дифференциалды қарым – қатынас жасау;т.б;
Оқушылардың біліміне бақылау жасау және оны есепке алуды жүзеге асырудағы мұғалім қызметіне зерттеу жүргізу.
Бағдарламасы:
мұғалімнің күнделікті сабақ жоспарында оқушылардың білімі қалай тексерілгендігін қарау;
сабақ барысын бақылау және сынып журналын тексеру арқылы оқушылардың баға қорын, оқушыларға қойылатын бағаның нақтылығын зерттеу;
үлгерімі төмен және үлгермеуші оқушылармен жүргізілетін жұмыс формасына назар салу;
оқу бағдарламасының меңгерілуін бақылау және оны оқушылардың қабылдауын есепке алу формаларын анықтау;
оқушылардың білімін тексеру барысында олардың білім деңгейлеріне қарай фифференциялды ықпалдың жүзеге асуы;
оқушылардың біліміне бақылау жасау технологиялары мен әдіс – тәсілдері;
Сабақта оқушылармен жүргізілетін практикалық, сарамандық, өзіндік жұмыстың ұйымдастырылуы барысын зерттеу.
Бағдарламасысабақ барысында практикалық, сарамандық, өзіндік жұмыстың орынды ұйымдастырылуы, нақтылығы, дұрыстығы және қойылған мақсаттың айқындылығы;
Мұғалім өзіндік жұмыстың қандай бағыттарын жүргізуді практикаға айналдырған?
практикалық, сарамандық жұмысты жүргізудегі қолданылатын әдіс – тәсілдердің тиімділігі, пайдасы;
практикалық жұмыстың оқушылардың білім, білік, дағды деңгейлерін қалыптастыруға ықпал ету дәрежесі;
практикалық жұмыстың ұйымдастырылуында оқушылардың білімділік деңгейлері есепке алына ма?
практикалық жұмыстың орындалуы сапасы, кездескен қиындықтар, кемшіліктер және оларды шешу қалай жүзеге асырылатындығын анықтау;т.б.;
 
 Сабаққа қатысқан күні, айы. ___________________________
Пән __________________                сыныбы _________
Сабаққа қатысудағы мақсат:________________________________________________________________
Сабақтың тақырыбы:______________________________________________________________________
Сабақтың типі:___________________________________________________________________________
Сабақтың мақсаты:________________________________________________________________________
Жабдықталуы:___________________________________________________________________________
Сабақтың параметрлеріА. Сыныпты ұйымдастыра білуі; _____
Ә. Сабақтың біріккен 3 мақсаты және оны жүзеге асуы; _____
Б. Мұғалімнің сабаққа әзірлігі;____
В. Сабақ құрлымының сақталуы, уақытты тиімді пайдалану деңгейі; _____
Г. Оқушылардың қызметін ұйымдастыруы; ____
Ғ. Сабақтағы оқыту үрдісіндегі жүйелік және бірізділік; ____
Д. Сабақтағы мұғалім ролі; ____
Е. Оқыту әдістерінің тиімділігі және мақсатқа сәйкестілігі: ____
Ж. Оқытудың даралығы; _____
З. Оқыту, тәрбиелеуде сабақтың соңғы нәтижесіне жетуі;
И. Мұғалім сипаты: сөзінің түсініктілігі, оқушыларға талап қоя білуі,сыртқы көрінісі, қарым – қатынас стилі, т.б; ___
К. Үй тапсырмасының берілу деңгейі; ____
Қ. Оқушылар білімінің бағалануы;______
Л. Өзіндік талдау._____
 Сабақты талдау таблицасы Талдау блоктары Қорытынды1.   Қатысу  мақсаты бойынша 
2.    Сабақты жоспарлауы бойынша 
3.    Оқытудың сапасы бойынша 
4.    Оқушылар білімінің деңгейі
бойынша 
5.   Сабақтың нәтижесі бойынша 
6.Басқа қырлары мен белгілері 
  
Өзара сабаққа қатынасу
тәжірибе алмасу күнделігі

Бастауыш сынып мұғалімі: Жунусова Г.М