Урок з української мови на тему Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина(5 клас)


Урок № 30
Тема: Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина
Мета: поглибити знання учнів про другорядні члени речення, формувати навички розрізнення й визначення другорядних членів речення; дати поняття про поширені й непоширені речення; удосконалювати вміння синтаксичного розбору речення; розвивати пам’ять, логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань
Обладнання: підручник, картки, презентація.
Епіграф:
Красива осінь вишиває клениЧервоним, жовтим, срібним, золотим.А листя просить: – Виший нас зеленим!Ми ще побудем, ще не облетим.
Ліна Костенко
Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Робота з  індивідуальними  картками (для двох учнів)
Картка 11.Визначити головні та другорядні члени речення.                        Я завжди пишаюся своєю Україною.2.Позначити лише  словосполучення. Визначити головне і залежне слово.Купатися в річціСпівати й танцюватиДобре зрозумілаРозумний учень
Картка 21.Визначити головні та другорядні члени речення.  Я працюватиму вмілим майстром.2.Позначити лише  словосполучення. Визначити головне і залежне слово.Я читаюГарна погодаЗібратися разомПід деревом                    
3. Лінгвістична гра «Голосую» Слайд № 1( на запитання вчителя «так» чи «ні» учні відповідають сигнальними картками: так – рожева, ні – зелена )1.Граматична основа речення – підмет і присудок? (так)2.Осінь і зима – це словосполучення? (ні)3.Сонячний день – головне слово сонячний? (ні)4.Я люблю осінь – односкладне речення? (ні)5.Як я люблю осінь!!!Окличне речення? (так)6.За емоційним забарвленням є розповідні,питальні,спонукальні речення? (ні)7.Тире ставиться, якщо підмет і присудок виражені іменниками ? (так)8.Поширене словосполучення – словосполучення, що має більше ніж 2 слова (так)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя. Робота над епіграфом. Кожна пора року по-своєму прекрасна. Зараз осінь. Скажіть, у чому особливість осені?
2 . Проблемне питання. Прочитайте речення. Визначте підмет і присудок. Слайд №2
1.Прийшла осінь. 2. Прийшла осінь золота у наші краї.
- Чим перше речення відрізняється від другого? (непоширене, поширене)
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.Слово вчителя. Отже, сьогодні ми продовжуємо вивчати другорядні члени речення, пригадаємо, на які питання вони відповідають, як називаються, як підкреслюються, для чого існують у реченні.
Тема нашого уроку: «Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина».
Запишіть у зошити: Слайд №3
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.1.Робота в групах
Учні узагальнюють і систематизують вивчений матеріал про другорядні члени речення.
1група – Додаток;
2 група – Означення;
3 група – Обставина.
Робота з підручником (впр. )
ФізкультхвилинкаКолективна робота. Прочитайте текст .До виділених слів поставте запитання. Якими другорядними членами вони є? (усно) Слайд №4
Росте край дороги калина. Усі милуються нею. Адже завжди вона гарна: і навесні, і влітку, і взимку, і восени. Як убереться навесні калина в смарагдове вбрання з білими мереживами з квіточок. Так і радіє око! З часом на місці квіток з'являться червоненькі ягідки. А восени прибереться калина в найчарівніші барви природи. І навіть сніжна зима не намагається зіпсувати це чудове намисто. Стоїть калина, пригощає гостинно своїми ягодами і пташок, і людей.
4. Зробіть синтаксичний розбір речення. Слайд №5
Стоїть калина, пригощає гостинно своїми ягодами і пташок, і людей.
VI. Закріплення вивченого матеріалу1. Творча робота
Непоширені речення поширте другорядними членами. Поширені речення запишіть. Слайд №6
Сонце не гріє. Відлітають птахи. Тварини готуються. Осінь – пора.
2.Вибірковий диктант.
Завдання: із речень виписати окремі члени речення.
Виписати означення:
Добре насіння посієш – збереш багато врожаю.
Виписати підмет:
Діло майстра боїться.
Виписати присудок:
Добро роби завжди.
Виписати обставину:
Зробив діло – гуляй сміло.
(Добре діло роби сміло.)
3.Конструювання речень (робота парами). Слайд № 7
1) Тихо холодна з підкрадатися ліс зима (підмет).
2) Листя (підмет) сяяти золото яскраве в степ.
49491902044704415790204470380619099695229171520447010534652044703962402044701558290996950Що робить? Хто? 2.) Що? Що робить?
4949190203835Звідки? Як? Яка? Де? Як?
Яким?
З поданими групами слів складіть речення за схемами (підмети позначені в дужках). У складених вами реченнях визначте всі члени, підкресліть їх.
VІІ. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Впіймай помилку»
- Головні члени речення це – додаток та обставина.
- Поширені речення мають лише головні члени речення.
- Обставина вказує на ознаку предмета.
- Додаток відповідає на питання називного відмінка.
VIІI. Домашнє завдання. Слайд № 8
Підготуватися до контрольної роботи , повторити §9-12, скласти 5 речень про осінь, записати й визначити в них усі члени речень.