Квадрат ?шм?ше.Квадрат ?шм?шені к?бейткіштерге жіктеуге есептер шы?ару. 8 сынып, саба? жоспары 
Күні: 10.02.2017ж
Пәні: Алгебра
Пән мұғалімі: Ижазова Ж.Ш. 
Сыныбы: 8 «В» сынып
Сабақтың тақырыбы: Квадрат үшмүше.Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуге есептер шығару
Сабақтың мақсаты: 
Білімділік - есеп шығару барысында квадрат үшмүшенің түбірін тауып, көбейткіштерге жіктеу формуласын қолдану дағдыларын жетілдіру
Дамытушылық – оқушылардың сыни ойлау қабілетін дамыту, оқушылардың математикалық сауаттылығын арттыру
Тәрбиелік – оқушыларды ұқыптылыққа, жан-жақтылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу
Сабақтың типі:   Аралас сабақ
Сабақтың түрі:  Дәстүрлі сабақ
Көрнекілігі:  Интерактивті  тақта,  слайдтар, үлестірме қағаздар
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап,түсіндіру
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, түгелдеп, сабаққа
дайындығын тексеріп, сабақ мақсатымен таныстыру. 
II.Үй тапсырмасын тексеру: №233 (4,5,6). Үй тапсырмасын 3 оқушы тақтаға орындайды. Ал қалған оқушылар мынадай сұрақтарға жауап береді.
ax2+bx+c квадрат үшмүше деп аталады? (ия)
Квадрат үшмүшені нөлге айналдыратын х айнымалысының мәндерін квадрат үшмүшенің түбірлері деп атаймыз? (ия)
Бірінші коэффициенті 0-ге тең болса, онда ол келтірілген квадрат үшмүше деп аталады?(жоқ)
ax2+bx+c=ax-x1x-x2  квадрат үшмүшеге жіктеу формуласы. (иә)
Квадрат үшмүшенің түбірлері бар болса, онда ол көбейткіштерге жіктелмейді.(жоқ)
Егер квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктелсе, онда оның  түбірлері бар  болады.(ия)
 №233  есеп. Бөлшекті қысқатыңдар.
4) x2+10x+21x2-9;x2+10x+21=0,           x2-9=x-3x+3D=16.   16>0                                              
x1=-3. x2=-7 
x+3x+7x-3x+3=x+7x-35) x2-5xx2-3x-10             
x2-5x=xx-5,      x2-3x-10                                        D=49.                                          x1=-2.  x2=5  x2-5xx2-3x-10=xx-5x-5x+2=xx+26)    x2-9x2-x-12x2-9=x-3x+3,         x2-x-12=0                                                   D=49.  49>0                                                   x1=4.  x2=-3x2-9x2-x-12=x-3x+3x-4x+3=x-3x-4III. Өткен сабақты пысықтау: Кесте бойынша берілген теңдеулердің түрін анықтап айту. 
№ Теңдеу  түрін  анықта
1 3х2-8х-3=0
2 x2+2x-9=0
3 2x2+6x=0
4 7x2=0
5 x2-16=0
6 x4-13x2+36=0№ Жауап
1 Толық квадрат теңдеу, a=3, b=-8, c=-3
2 Келтірілген  квадрат  теңдеу
3 Толымсыз, c=0
4 Толымсыз, b=0, c=0
5 Толымсыз, b=0
6 Биквадрат теңдеу
IV. Есептер шығару:
№224 есеп (жеке жұмыс)
1) 2 және 3 сандары  түбірлері болатын квадрат үшмүше құрастырыңдар.
x1=2.  x2=3,  Виет теоремасы бойынша,
x1+x2=-5x1*x2=6
x2-5x+62) 3 және   13  сандары  түбірлері болатын квадрат үшмүше құрастырыңдар.
x1=3.  x2=13x1+x2=-313x1*x2=1
x2-313x+1№235 есеп. Есепті  3 қатарға бөліп,  әр қатардан 1 оқушы  шығарады.
I-қатар                                                                                      II-қатар 
1) 6x2-5x+1,                                                             2) -5x2+4x+16x2-5x+1=0,                                                           -5x2+4x+1=0D=1.  1>0,                                                                  D=36.  36>0         
x1=12 . x2=13 ,                                                               x1=-15 . x2=16x2-5x+1=6x-12x-13,               -5x2+4x+1=-5x+15x-1 III-қатар
3) 12x2+5x-2
12x2+5x-2=0D=121.  121>0x1=-23 . x2=14 ,
12x2+5x-2=12x+23x-14№ 237 есеп. 3 қатарға 3 есеп  беріледі. Сол есепті әр қатар оқушылары жұппен  орындайды. Есептерін тақтаға қорғайды. 
 
3) 5a2-9a-2a2-3a+3=a-25a+1a-1a-2=5a+1a-25a2-9a-2=5a-2a+15=a-25a+1D=121.  121>0a1=2.   a2=-15.  
a2-3a+2=a-1a-2D=1.  1>0a1=1.  a2=2V. Сабақты қорытындылау: «Сандық мақал-мәтелдер».Мақалдағы сандар  арқылы квадрат үшмүше құрастыру.
              I-қатар
Алтау ала болса ауыздағы кетеді,
          Төртеу түгел болса төбедегі жетеді.    (х2 -10х +24) 
Жігіт сегіз қырлы, бір сырлы.  (х2 -9х +8)
               II-қатар
1) Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім іл.  ( х2 -14х + 49)   
      2) Білімді мыңды жығады, білекті бірді жығады.  (х2 -1001х +1000 )
               III-қатар
      1)Досыңды үш күн сынама, үш жыл сына. (х2 -6х +9)  
      2)Бір тал кессең, он тал ек  (х2 -11х + 10) 
VI. Рефлексия. Оқушылар парақты толтырып, өз ойларын жазады.
VII. Үйге тапсырма: №236, №237 (4-5-6)
VIII. Бағалау.