Методическая разработка открытого урока по английскому языку на тему-Соединенное Королевство Великобритании (1 курсы).


МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ КАЛИНИНГРАДСКОЙ ОБЛАСТИ
ГБУ ПОО Калининградской области
«Озерский техникум природообустройства»

Методическая разработка открытого урока по английскому языку
на тему
The United Kingdom of Great Britain
and Northern Ireland
(Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии)
Автор разработки: Азарян Лусине Овиковна Преподаватель английского языка
ГБУ ПОО КО «Озёрский техникум природообустройства»
г. Озерск
2015 г.Тема урока: The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Цели:
образовательная – обобщить изученный страноведческий материал по теме;
развивающая – развивать навыки устной речи; интерес учащихся к изучению английского языка;
воспитательная – прививать интерес к культуре страны изучаемого языка.
Оборудование:
конспект, подготовленный для урока;
компьютер;
мультимедиа проектор;
доска;
иллюстрации достопримечательностей Лондона;
раздаточный материал (лист-викторина).
Ход урока
1. Организационный момент
Good morning, boys and girls. I hope you are fine.
Good morning, dear colleagues. I am glad to see you at the lesson today. I am sure you’ll like it.
2. Постановка целей урока
You know a lot about Great Britain and its people, but some things are easily forgotten.
What is the official name of Great Britain?
(Студенты отвечают – the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland)
(После ответа студентов преподаватель показывает слайд №1 презентации)
Today we’ll remember the geographical position of the UK, the political system, the capital of the country and its places of interest.
(Преподаватель показывает слайд №2 презентации)
3. Фонетическая зарядка
But first let’s remember some useful proper names. Look at the screen. (Преподаватель показывает слайд №3 презентации)
Here you can see the names. Listen to me and read after me.
The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
The British IslesThe Irish SeaThe English ChannelThe Strait of DoverLondonCardiffEdinburghBelfastThe British ParliamentBig BenBuckingham PalaceTrafalgar SquareSt. Paul’s CathedralWestminster AbbeyThe White Tower4. Повторение материала
Now, look at the map of the UK and answer the questions.
(Студенты смотрят слайды №3-4 презентации и отвечают на вопросы)
Where is the UK situated?
What is the UK separated from the continent?
What is the British flag called?
What parts does the UK consist of?
Look at the flags of these countries. Match them with each other. (слайд№5 презентации)
Number 1 – England
Number 2 – Wales
Number 3 – Scotland
Number 4 – Northern Ireland
Look at the national coats of arms and say what countries they belong to and what their capitals are.
(слайд №6 презентации, преподаватель указывает на картинку, студенты выполняют задание)
The first coat of arm belongs to … (England)
What’s the capital of England?
The capital of England is … (London)
The second coat of arm belongs to … (Wales)
What’s the capital of Wales?
The capital of Wales is … (Cardiff)
The third coat of arm belongs to … (Scotland)
What’s the capital of Scotland?
The capital of Scotland is … (Edinburgh)
The fourth coat of arm belongs to … (Northern Ireland)
What’s the capital of Northern Ireland?
The capital of Northern Ireland is … (Belfast)
What are the national flowers of these countries? ( слайд №7 презентации)
Rose … EnglandLeek – Daffodil … WalesThistle … ScotlandShamrock … Northern IrelandTo sum up the previous discussion tell us some words about the geographical position of the UK, the national flags, flowers, capitals. (рассказ студента, или студентов)
Who is the Head of State in Britain? (слайд №8 презентации)
(Ответ студентов – the Queen – Elizabeth II)
Who does the real power belong to?
(Ответ студентов – to the British Parliament and the British Government)
What do you know about the British Parliament? (слайд №9 презентации)
(Рассказ студентов)
The British Parliament is in London. And you know London is famous for lots of places of interest. Listen to the stories about them and guess what they are.
(Преподаватель читает описания достопримечательностей), студенты отгадывают и находят нужную иллюстрацию среди представленных на доске и выполняют упражнения)Trafalgar Square
The Houses of Parliament
Big Ben
Tower Bridge
The Tower of London
Buckingham Palace (слайды №10-17 презентации)
Who can name the other places of interest? (Студенты отвечают)
5. Подведение итогов.
6. Домашнее задание
At home you’ll have to prepare your own stories with more facts about England .