Биология п?нінен Жор?алаушыларды? дене ??рылысы ж?не тіршілік ?рекеті
Ақкемер орта мектебі
2016-2017
Жорғалаушылардың дене құрылысы және тіршілік әрекеті
Биология пәні
Кожакова Ш.М
Сыныбы:7 а пәні: биологиякүні:03.03.14
Сабақтың тақырыбы: Жорғалаушылардың дене құрылысы және тіршілік әрекеті
Сабақтың мақсаты: Жорғалаушылар туралы түсініктерін кеңейту
Міндеттері:
Білімділігі: Оқушыларға берілген жаңа тақырыпта қосымша тың мәліметтер бере отырып, ғылыми дүниетанымын қалыптастыру; білім беру.
Дамытушылығы: оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттыру; өз беттерінше жұмыс жасай отырып, өз ойларын ашық, еркін жеткізе білу дағдыларын дамыту; танымдық белсенділіктерін арттыру.
Тәрбиелік: оқушыларды табиғаттың тылсым құпияларын түсіне білуге және оны қорғауға тәрбиелеу. Экологиялық тәрбие беру; Бірін-бірі тыңдауға және құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: нәтижеге бағыттау сабағы
Сабақтың әдісі: топтық, сұрақ-жауап, шығармашылық жұмыстар, модульдік оқыту технологиясының тірек-сызба элементіСабақтың көрнекілігі: қанатты сөздер, тірек-сызбалар үлгілері, суреттерДидактикалық материалдар: кеспе қағаздар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
А)оқушылармен сәлемдесу
ә) оқушыларды кезекшілер арқылы түгендеу
Б)оқушыларды топқа бөлу.
ІІ. Психологиялық дайындық. (тақтаға тыныс белгілері қойылмаған мәтін ілінеді. Оқушылар сол мәтінге тыныс белгілерді қойып, сабақтың ұранын табулары қажет).
«Білген сайын келеді біле бергім, біле беру емес пе тілегі елдің».
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
-Оқушылар, үйге қандай тапсырма берілді?
ІҮ. Үй тапсырмасын пысықтау.
Сөзжұмбақ арқылы.
Ж О РҒ
А
Л а У ШЫЛ А рҚұрбақалар тұқымдасы (жасыл құрбақа)
Алғаш құрлықта тіршілік етуге бейімделген төртаяқты омыртқалы жануарлар (қосмекенділер).
Құйрықты қосмекенді (тритон).
Жетісулық бақатіс тұмсығы (доғал)
Қосмекенділер қайда көбейеді (суда)
Қосмекенділердің тіршілігі үшін маңызды температура (ылғал)
Қосмекенділердің жақсы дамыған миы (ортаңғы)
Қызылаяқ бақа қандай өзен аймағында таралған (Шу)
Аяқсыз қосмекенділердің ұрықтануы (іштей)
Қосмекенділер отряды (аяқсыз)
Даната құрбақасы қай өңірде таралган (Алакөл)
Өзімізге таныс бақаның түрі (көл бақа)
Желбезекпен тыныс алатын омыртқалы жануарлар (балықтар)
Ү. Жаңа сабақты түсіндіру.
Желілілер типі
Бассүйектілер
Шеміршекті балықтар
Сүйекті балықтар
Жорғалаушылар
Қосмекенділер
Құстар, Сүтқоректілер
Қабықтылар
Асцидиялар
Бассүйексіздер
Қандауырша
Нағыз құрлықта тіршілік етуге бейімделгенМекен ортасы Кейбір түрлері суда тіршілік етуге екінші рет
бейімделген Ағаш басында тіршілік етуге бейімделгенЖеке топтары кесірткелер жыландар тасбақалар қолтырауындар
Денесі Бас мойын тұлға құйрық бес саусақты аяқ
құрғақ құрғап кетуденТерісі
без болмайды қорғаныштық
мүйізді қабыршақ үнемі түлейді
Қаңқасы
Бассүйек омыртқа жотасы кеуде торы иық белдеуі мен алдыңғы
аяқтары
жамбас белдеуі мен артқы аяқтары
Аяқтарында
Жақ сүйектерінде бұлшық еттері жақсы дамыған
МойынындаКеуде қуысында
Омыртқа жотасы
мойын арқа-бел сегізкөз құйрық
Ас қорыту жолы:
ауыз жұтқыншақ өңеш қарын аш ішек тік ішек клоака.
ТіліЖіңішке, ұшы екі айыр
Сілекей безінен у бөлінеді
Сипап сезеді
Қорегін ұстайды
Жорғалаушылардың
көбеюі
дара жынысты іштей ұрықтанады жұмыртқа салады тірі туады
қара жылан сұржылан
Маңызы
Қымбат дәрі-дәрмек
Тәлімбақтарда, жыланханаларда
Тағам
Сауытынан, терісінен әсем бұйымдар жасайды
Ауыл шаруашылығына пайдалы
Тұмсықбастылар отряды
Қабыршақтылар отряды
Жорғалаушылар класы
Тасбақалар отряды
Қолтырауындар отряды
Құбылғылар, жыландар, кесірткелер
Дала, батпақ тасбақасы
Қолтырауын, гавиалдар, нағыз қолтырауындар
Х. Үйге тапсырма: оқу, Қазақстанда кездесетін жыландар туралы хабарлама жазу.
ХІ. Бағалау.