Шеміршекті балы?тар класы саба? жоспары


«Сабақ беру жай ғана шеберлік емес,
ол –жаңадан жаңаны табатын өнер»
Ж.Аймауытов
Күні: 17.02.2016ж.
Тақырыбы:Шеміршекті балықтар класы
Сілтеме:7-сынып оқулығы. Қ.Қайым, Р.Сәтімбеков, Ә.Әметов, Ж.Қожантаева Алматы: Атамұра, 2012. –336бет, ғаламтор ақпараттары.
Мақсаты:Шеміршекті балықтар туралы білім беру
Міндеттері:
- шеміршекті балықтар класы бойынша тән белгілеріне тоқталу, олардың қаңқасы тек шеміршектен тұратынына түсінік беру; алған білімдерін саралай отырып бір жүйеге келтіру, тақырыпты есте сақтау.
-сабаққа белсенділігін арттыру, кітапқа деген қызығушылығын дамыту, мәтінмен жұмыс істей білу, тақырыптағы негізгі ұғымды тауып, сызбанұсқаны толтыруға машықтандыру, білімін нақтылау және қисынды ойлануын дамыту.
-өзбетінше ізденімпаздыққа, шығармашылық қабілеттерін дамытуға,еңбектенуге,өзара білімдерін тексеріп бағалауға, адамгершілікпен ұжымдық қарым-қатынас жасауға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:Шеміршекті балықтардың құрылысы, ерекшелігі, таралуы, мекен ету ортасы және түрлерін меңгереді.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес сабақ.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту сабағы.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: түсіндіру, іздену, сұрақ-жауап, талдау.
Керекті құрал-жабдықтар: Интербелсенді тақта, бейне жазба, слайдтар, үлестірмелі қағаздар, АКТ,стикер.
Пән аралық байланыс: Медицина, валеология, химия, өсімдіктану, география
Сабақтың формасы: Жеке, жұптық, топтық.
Сабақ кезеңдері Тапсырма Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті Уақыт
Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын сұрау.
Топқа бөлу, топ басшысын сайлау.
Биологиялық диктант
Сұрақ-жауап
Топ басшысының міндеттерін түсіндіреді.
Үлестірмелі қағаздарды таратады.
Тақтаға дұрыс жауапты шығарады. Оқушылар орталарынан топ басшысын сайлайды.
Үлестірмелі қағаздарды толтырады.
Оқушылар тексереді.
Топ басшысы (ТБ) бағалау парағына бағалайды. 2 мин.
4 мин.
А кезеңі:
білу
сергіту сәті
«Суретші»
Видео ролик қосу
Балалар нені көрдіңдер?Неге бұл видео қойылды деп ойлайсыңдар? Екі оқушы бір-біріне қарама қарсы тұрады. Олар құшақтасқан күйі бірінің арқасына бірі ақ парақты қойып сурет салады.(не салып жатқанын өздері көре алмайды).
Видео роликті қосамын, оқушыларға зер салып қарауды сұраймын
Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында ой толғау сұрақтарын қойамын Сурет салып, бір бірене сыйға береді
Видео роликті көреді.
Оқушылар сабақтың тақырыбын ашады 2 мин
3 мин
1 мин
түсіну
1-топ
Шеміршекті балықтардың сыртқы құрылысы
2- топ
Ішкі құрылысы
3-топ.
Өзіне тән ерекшеліктері
4-топ
Түрлері, отряды
1.Оқушылар енді алдымыздағы кітапқа және қосымша мәліметке, интернет желісіне қарап мәтінді меңгереміз
2.жұппен мәтін талқыланады
3.Топтарға тапсырманы бөліп береді. (постер құру)
4.Жаңа сабақты түсіндіру
1-топ шеміршекті балықтардың сыртқы құрылысын меңгереді.
2- топ ішкі құрылысын талдайды.
3-топ ерекшеліктерімен танысады.
4-топ түрлері мен отрядтары мәлімет жинайды.
10 мин.
В кезеңі:
қолдану Оқулықпен жұмыс.
Оқулықтағы кестемен жұмыс Оқушылар берілген тапсырманы жеке орындайды.
6 мин.
Талдау Сүйекті балықтар мен шеміршекті балықтарды салыстыру
Өткен тақырыпты еске түсіруге жағдай жасау Венн диаграмассын толтыру арқылы шеміршекті балықтар мен сүйекті балықтарды салыстырады 7мин.
С кезеңі:
жинақтау «Балық аулау» ойыны Шеміршекті балықтар тақырыбын сұрақ жауап арқылы
қорытындылаймыз Оқушылар сұрақтарға жауап береді
5 мин.
Бағалау
Рефлексия № Оқушыныңаты-жөніҮй
тапсырмасы Топтық
жұмыс Жұптық жқмыс Жеке жұмыстар Қорытынды
1 кесте Вен диаграмма Сұрақ-жауап 1. 2. 3 мин.
1 мин.
Үй тапсырмасы §51 шеміршекті балықтар.
Білімінді сына сұрақтарына жазбаша жауап
Мұғалім тапсырманы тақтаға шығарады, түсіндіреді Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. 1 мин.