Математика п?нінен ашы? саба?. Та?ырыбы: К?п та?балы санды бір та?балы сан?а к?бейту ж?не б?лу т?сілдері.4-сынып.
Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі: Ж. Тұрған
Күні: 20.10.2016 Сыныбы: 4 «г»
Тақырыбы: Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдері
Жалпы мақсаты: Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдерін үйрету
Мақсатқа жетудің үш өлшемі Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдерін біледі
Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдерін дұрыс қолдана алса есеп теңдігі шығатынын түсінеді
Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлуге есепті шығара алады
Күтілетін нәтиже
Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлуді үйренеді
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
«Сен маған, мен саған», «стоп кадр», сын тұрғысынан ойлау, «идеялар синтезі», «сандар аукционы»
Құрал-жабдықтар, көрнекіліктер: интербелсенді тақта, слайдтар, таратпа кестелер, бейнеролик, бағалау парақшалары, суреттер. Рефлексия парақшалары.
Сабақ барысы
Сабақ бойынша жазбалар Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті
Мотивациялық кезең
6 минут
Үй тапсырмасын тексеру Оқушылармен сәлемдесу
Топқа бөлу.
Қағаз қиындылары арқылы топқа бөліну
1.Бірлік тобы.
2.Ондық тобы.
3.Жүздік тобы.
4. Мыңдық тобы
. «Адасқан әріптер» ұзындық, масса және уақыт өлшем бірліктерін құрап шығару
«Түрткі сұрақтар»
көптаңбалы сандар қалай оқылады? (соңынан бастап үш – үштен топтап, кластарға бөлеміз. Екінші кластың атауын қосып оқимыз)
миллионға дейінгі сандарды неше класқа бөлеміз? (2)
атаулары? ( мыңдар класы, бірліктер класы)
әр класта неше разряд бар? ( 3 )
оларды ата (1 кл: бірліктер, ондық, жүздік. 2-кл: бірлік мың, ондық мың, жүздік мың) Сәлемдеседі.
топқа бөлінеді
«Адасқан әріптер» ұзындық, масса және уақыт өлшем бірліктерін құрап шығарады
Оқушылар өткен тақырып бойынша сыни тұрғысынан ойлауды қалыптастыра-
тын сұрақтарға жуап береді.
Тақырыпты ашу
4-минут Бейнеролик арқылы тақырып түсіндіріледі
Бейнероликте көрсетілген ақпаратты толықтыру мақсатында оқушылардан ойларын сұрау
Бейнероликте көрсетілгендерге сүйеніп, оқушылар өз түсінгендерін қысқаша айтады
Мағынаны тану
«Идеялар синтезі»
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс
10 минут Тақырып бойынша топтағы жұптарға есептер беріледі. Оқулықпен, дәптермен жұмыс
«Бірлік» тобына
№2 1342*2 2684:2
1т 342кг*2 2т 684 : 2
4321*2 8642 : 2
4 кг 321г * 2 8кг 642 г : 2
«Ондық» тобына
№2 1323*3 3969 : 3
1 км 323 м * 3 3км 969м : 3
2213* 3 6639 : 3
2м 213мм * 3 6м 639 мм : 3
«Жүздік» тобына
№ 4 Қалдықпен бөлуді орында
75 беттегі
2385 :2 №8 (1432 * 2)-1078
3968 :3
4847:4
5556 :5
«Мыңдық» тобына
6ц 45кг=… кг
5ч 35мин=… мин
6м 70см=… дм
7т 500кг=… ц
49км=… дм
480 мин=…чТабыс критерииі:
Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдерінің орындалуы
Жұмыстың жұптасып орындалуы
Шешімінің нақты болуы
Есептерді жұптасып топта орындайды. Әр топтағы 5 ші оқушы деңгейлік тапсырманы жеке жұмыс ретінде орындайды
Есептеп болған жұп тақтаға шығып орындайды
«Стоп кадр»
Топтық жұмыс
7 минут Теңдеулерді шешу
а)Х * 3 =3969 ә) Х : 6 = 12 756 – 989
а) х : 2 =1342 ә) 7 025 – Х = 240 : 2
а) 2684 : х=2 ә) Х : 6 = 752 – 274
а) х * 5= 5000 ә) 70 348 – Х = 312 : 2
Табыс критерииі:
Жұмыстың берілген уақыт ішінде орындалуы
Берілгеніне мұқият қарау
Теңдігінің дұрыс әрі нақты шығуы
Оқушылар топтасып теңдеулерді шешеді. Тапсырманы белсенді оқушы тақтада орындай бастайды. Мұғалімнің «Стоп кадр» деген сөзінен кейін тоқтайды. Ары қарай оқушылар өздері орындарында жалғастырады
Сергіту сәті
«Сандар аукционы»
3 минут Мұғалім көптаңбалы санды көрсетеді
Оқушылар сол санды зерттейді
Шолиер табақшасы
10 минут Шолиер табақшалары
3 түрлі қорапқа деңгейлік тапсырмалар салынған
А табақша: Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілін жаз
В табақша: ең кіші төрт таңбалы санды 9 есе арттырып, нәтижені 100 есе кеміту
С табақша: 12 км 709м=…м
Табыс критерииі:
Жұмыстың берілген уақыт ішінде орындалуы
Ереженің толық жазылуы
Есептің берілгенін түсініп оқу
Нені табу керек екенін анықтау
Нақты шешімін жазу
Оқушылар есепті жеке шығарып, ерте аяқтаған оқушы жауабын жазып қорапқа салып отырады
Рефлексия
4 минут «Блоб» сынып бөлмесі
Үйге тапсырма
1 минут «Бірлік» тобына
№2 1342*2 2684:2
1т 342кг*2 2т 684 : 2
4321*2 8642 : 2
4 кг 321г * 2 8кг 642 г : 2
«Ондық» тобына
№2 1323*3 3969 : 3
1 км 323 м * 3 3км 969м : 3
2213* 3 6639 : 3
2м 213мм * 3 6м 639 мм : 3
«Жүздік» тобына
№ 4 Қалдықпен бөлуді орында
75 беттегі
2385 :2 №8 (1432 * 2)-1078
3968 :3
4847:4
5556 :5
«Мыңдық» тобына
6ц 45кг=… кг
5ч 35мин=… мин
6м 70см=… дм
7т 500кг=… ц
49км=… дм
480 мин=…ч
1. Шебер күніне 6 бұйым дайындайды. Олар 4 күнде неше бұйым дайындайды?
А)28 Ә)25 Б)24 В)20
2. Жарысқа келген 35 оқушы 7 бөлмеге тең бөлініп орналасты. Әр бөлмеге неше ойыншы орналасты?
А)4 Ә)3 Б)5 В)7
3. Теңдеуді шеш: Х *4=12
А)5 Ә)3 Б) 6 В)2
4. Дүкенге әрқайсысында 9 кг-нан 5 жәшік апельсин және 15 килограмм киви әкелді.Барлығы неше килограмм жеміс әкелінді?
А)45 Ә)75 Б)65 В)60
5. 18:5=? жауабын тап:
А)3 (3қ) Ә) 3 (2қ) Б) 3 (1қ) В)3 (4қ)
6. Бір аптада шебер 7 ойыншық жасайды. 3 аптада неше жиһаз жасайды?
А)14 Ә)13 Б)15 В)21
7. 40 см сымның төрттен бір (1/4 )бөлігі қанша?
А)5 Ә)10 Б)15 В)30
8. 50 см жіптің бестен бір (1/5) бөлігі қанша?
А)10 Ә)8 Б)5 В)9
9. Өрнектің мәнін тап:(25+11):9=?
А)1 Ә)5 Б)4 В)36
10.Өрнектің мәнін тап:(39-3):5=?
А)6 Ә)7 Б)5 В)8
11.Ұзындығы 5 см,4 см,4см,5см төртбұрыштың периметрін тап.
А)14 см Ә)15 см Б)18см В)20см
12.Балалар түске дейін фотоға 22 сурет, түстен кейін 12 сурет және 5 сурет түсірді . Барлығы неше сурет түсірді?
А)49 Ә)50 Б)52 В)40
Жаңа сабақ
түсіндіру, еске түсіру, қайталау.
Жазбаша көбейту алгоритмін қарастыру және есептеуді түсіндіру.
х 2 3 1 2 4 бірліктерді көбейтемін 4 2 8. 8-ді бірліктердің астына жазамын
2 Ондықтарды көбейтемін: 2 2 = 4. 4-ті ондықтардың астына жазамын
4 6 2 4 8 т.с.с.
Жауабын оқимын: 46 248
№ 2 (ә). Бөлуді жоғарғы разрядтан бастайды.
∙ ∙ ∙ ∙ ∙ жазамын. Ондық мыңдарды бөлемін: 4 : 2 = 2. 2-ні бөліндінің
– 4 6 2 4 8 2 мәніне жазамын.
4 2 3 1 2 4 Бірлік мыңды бөлемін: 6 : 2 = 3. 3-ті бөліндінің мәніне жазамын.
–6 Жүздіктерді бөлемін: 2 : 2 = 1. 1-ді бөліндінің мәніне жазамын.
6 Ондықтарды бөлемін: 4 : 2 = 2. 2-ні бөліндінің мәніне жазамын.
–2 Бірліктерді бөлемін: 8 : 2 = 4. 4-ті бөліндінің мәніне жазамын.
2 Жауабын оқимын: 23 124.
4
4
–8
8
0
-Бөлуді қандай разрядтан бастайды? Бөліндіде неше цифр болатынын қалай анықтауға болады?
Оқулықтағы тапсырмаларды топтарда бөліп орындату.Дәптермен жұмыс.
1-топ
3456·4 және 14184:4 түрінде есептеу
2-топ
Мына сандарды 3 есе арттыр: 231, 303, 221, 313, 331, 131, 121, 332.321 ∙ 3 = 963303 ∙3 = 909;221 ∙ 3 = 663;313 ∙ 3 = 939331 ∙ 3 = 993;131 ∙ 3 = 393121∙ 3 = 363;332 ∙ 3 = 996.
468*13
8592 : 6
716*2817*43
19456 : 8
6000-45686534-879
8642-905
1131*54308+249
4805+2609
1264+168908*20
2864 : 2
3707*2304*8
Шолиер табақшалары
3 түрлі қорапқа деңгейлік тапсырмалар салынған
А табақша: Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілін жаз
В табақша: ең кіші төрт таңбалы санды 9 есе арттырып, нәтижені 100 есе кеміту
С табақша: 12 км 709м=…м
Шолиер табақшалары
3 түрлі қорапқа деңгейлік тапсырмалар салынған
А табақша: Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілін жаз
В табақша: ең кіші төрт таңбалы санды 9 есе арттырып, нәтижені 100 есе кеміту
С табақша: 12 км 709м=…м
Шолиер табақшалары
3 түрлі қорапқа деңгейлік тапсырмалар салынған
А табақша: Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілін жаз
В табақша: ең кіші төрт таңбалы санды 9 есе арттырып, нәтижені 100 есе кеміту
С табақша: 12 км 709м=…м