Розробка інтерованого уроку природознавства та трудового навчання Земля-частина Всесвіту


Розробка інтегрованого уроку природознавства та трудового навчання в 4 класі
«Земля-частина Всесвіту», «Конструювання»
З досвіду вчителя початкових класів Криворізької СШІ-ІІІст.№70
Кисіль М.В.
Мета:ознайомити учнів з елементами астрономії на доступних прикладах; розкрити поняття:зорі, Всесвіт,Сонце, планети,Сонячна система,Галактика;
дати уявлення про особливості планет Сонячної системи, будову Всесвіту,найпростіших літаючих моделей;
розвивати уміння аналізувати зразки виробів;
викликати інтерес до астрономії;
виховувати допитливість,науковий світогляд,бажання більше дізнатися про космос,отримувати наукові знання.
Обладнання:ілюстрації до теми: «Планети сонячної системи», «Галактика»,міні-підручник до уроку,кросворд, мультимедійна презентація, клей, ножиці, деталі зорельоту.
Хід уроку
І.Організація класу
(звучить космічна мелодія,слайд1)На проекторі текст телеграми:
«Любі друзі!Допоможіть!Зі мною трапилася прикра пригода. Розгнівана королева позаздрила моїй красі і багатствам,зачарувала і наказала,що чари зникнуть тоді,коли друзі відшукають мене,пройшовши тернистим шляхом до зірок. Благаю, допоможіть!
Вч.-Допоможемо тому,хто потребує допомоги?Впораємось з нелегкими завданнями? І тільки тоді дізнаємось-хто у біді.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вч.-А подорожувати ми будемо таємничим і загадковим космосом.(зображення Всесвіту- слайд2).Допоможе нам в цьому-бортовий журнал(розгляд міні-підручника).
-Щоб дістатися до зірок,треба обрати спосіб пересування.
Тож починаємо урок «Через тернії до зірок»,
А щоб відправитись в політ
Збудуємо,друзі,зореліт.(слайд3)
ІІІ.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
Вч.-Кожен з вас-член екіпажу і відповідає за свій вид роботи. Тож збудуємо зореліт для окремої команди. Спочатку повторимо ТБ при роботі з ножицями,клеєм.(слайд4) Лінії розмітки допоможе пригадати міні-підручник. Перед вами лежить проект майбутнього зорельоту.
Перші номери команди працюють зі мною і виготовляють корпус ракети.(з прямокутника 12Х10 см утворюють циліндр).Клей наносьте на ширину1 см від краю.
Другі та треті номери з квадратів виготовляють трикутники.(правий нижній кут розрізають на 1 см та згибають.)Утворили створки ракети. Іх повинно бути 4. Приклейте їх до корпусу.
Четверті номери виготовляють верхівку зорельоту.(в квадраті 4Х4 см до середини розрізають нижній правий кут. Виготовляють конус. Зайвий папір відрізають та приклеюють верхівку ракети).Отже,зорельот готовий.
ІV.ФізкультхвилинкаВи прекрасно потрудились,
та напевне вже втомились.
А щоб сили відновити-Треба фізкультхвилинку зробити.(слайд 5-космічна фізкультхвил.)
V.Робота над новим матеріалом
Відновивши сили,відправляємось у далеку путь.У безхмарний ясний вечір небо всіяне зірками(слайд 6).Намвони здаються блискучими крапочками,бо вони далеко від Землі. Насправді,зірки-це…Підказку знайдете у космічному словнику міні-підручника.І екіпаж-дайте визначення зірки.
Зірки,в залежності від t поверхні діляться на:
Білі-10-20тис.С;
Жовті-6-7тис.С;
Червоні-3-4тис.С.
Вч.-Увага усім екіпажам.Наближаємось до об’єкта яскравого кольору,раптом стало спекотно.ми не можемо наблизитись до нього,але воно посилає якийсь сигнал. Бачу ви здогадались,що це Сонце. На його поверхні t 5-7 тис. градусів,а в середині від 10 до 20 млн. градусів.(слайд 7)
Вч.-За який час Земля обертається навколо своєї осі?А Сонце-за 27 діб. Ось,яке воно велике. Такі величезні небесні тіла,як Сонце-планети.
2 екіпаж,дайте визначення планети.
Вч.-Планети не лишаються на своїх місцях,а обертаються навколо Сонця по своїх доріжках-орбітах. Сонце з іншими небесними тілами утворюють Сонячну систему,до складу якої входить 9 планет(слайд 8).
Увага, перша перешкода!(За допомогою таблиці розташуйте планети за віддаленістю від Сонця.).Про виконання завдання-сигналізуйте карткою!
Перевіримо правильність виконання завдань,щоб дістати змогу подорожувати далі.(Діти доповідають про виконання завдання).
Команди-зосередьтесь!Наші зорельоти наближаються до планет.
Увага,друга перешкода!Разом з екіпажем відправляєтесь на задану планету. (кожен екіпаж складає про неї розповідь за планом у міні-підручнику).
(грає музична зв’язка,діти розповідають про планети за планом).
Молодці,не розгубились!
Самостійно потрудились.
А щоб нам летіти далі-Озброїмось знаннями!
Крім планет та зірок є безліч дрібних тіл:астероїд-мала планета,метеорит.3екіпаж,дайте визначення метеориту.4 екіпаж-комети.
Молодці,подолали велику відстань,але того,хто потребує допомоги -не знайшли.
Перед вами зоряний лабіринт. Вийти з нього допоможуть букви-зірочки,зібравши які,ви зможете відповісти на питання.
(Діти склали слово Галактика).5 екіпаж знаходить визначення цього слова.
Вч.-Дам вам підказку.Той,хто потребує допомоги –на 3-й кільцевій вулиці Галактики-наша планета Земля.(слайд9).Це найкрасивіша,найбагатша планета Сонячної системи.
(голос)-Дякую,що знайшли мене,не розгубились,подолали усі перешкоди. Я у біді. Людина з кожним роком все більше і більше черпає мої природні багатства,забруднює воду,повітря,вирубує ліси,знищує тварин,рослини,птахів.(слайд10). Яким є моє майбутнє-залежить від вас,мої любі. Ви можете мене врятувати,склавши пам’ятку «Охороняй та бережи нашу Землю!».Виконуючи ці правила,розповідаючи їх іншим-ми захистимо Землю від знищення.
VI.Підведення підсумків,узагальнення.
Вч.-Наш політ підходить до завершення. Що корисного дізналися?Що запам’ятали з доповідей товаришів? Я дякую вам за політ. Ми зрозуміли,що можемо подолати будь-які труднощі,якщо будемо разом. А щоб відправитись у наступну подорож,виконаєте вдома завдання з міні-підручника.
(діти отримують солодкі подарунки «Зоряне сяйво»).