План-констект на тему Повторення та узагальнення вивченого про прикметник
План-конспект
Клас: 6
Тема.Повторення та узагальнення вивченого про прикметник
Мета. Вдосконалити вміння учнів використовувати вивчені правила на практиці;
вчити розпізнавати прикметник серед інших частин мови у тексті;
розвивати творчу уяву, навички вживання прикметників у своєму мовленні,
звертаючи увагу школярів на неповторність краси українського слова;
виховувати в учнів кмітливість, самостійність мислення,любов до звичаїв та обрядів України;
навчити використовувати прикметники в усному та писемному мовленні.
Завдання уроку.Допомогти уникнути прогалин у знаннях за поданою темою.
Тип уроку.Узагальнення та систематизації знань.
Обладнання.Кросворди,таблиці,малюнки до вивчених творів,індивідуальні завдання,
приказки та прислів’я, загадки , словники.
Хід уроку
I.Оргмомент. Перевірка відсутніх.
II.Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети, завдання уроку.
У ваших зошитах уже записана дата і тема уроку,залишається тільки з’ясувати мету нашого уроку.
Отже, мета уроку: вдосконалити ваші уміння та навички про прикметник на практиці;
навчитися розпізнавати цю частину мови серед інших частин мови в будь-якому тексті;
узагальнити і систематизувати все нам відоме про прикметник та доцільно використову-
ти їх у своєму усному та писемному мовленні.
Виконавши всі вправи за цією темою, в кінці уроку самостійно зробите висновок: чи
виконали завдання уроку, а саме : чи змогли ви за допомогою різного виду робіт узагальнюючого характеру домогтися уникнення прогалин у своїх знаннях.
III.Повторення, узагальнення і систематизація найважливіших теоретичних положень теми.
Узагальнюючий урок ми проведемо в незвичайній формі. Крок за кроком, сходинка за сходинкою ми будемо підніматися до вершини замку , де мешкає частина мови ,наймен-
ня якої –Прикметник. Спробуємо з’ясувати: чому ми користуємось цією частиною мови.
Важкий та небезпечний шлях буде шлях до замку. Багато перешкод прийдеться вам подолати.Зверніть увагу на карту,саме по ній ми будемо орієнтуватися.Бачите, скільки різних завдань чекає на вас? Отже, не гайте часу!
Прикметник
І першою перешкодою ,яка стоїть на шляху – це непролазне болото теоретичних відомостей. Якщо ви його подолаєте, то вважайте фортуна на вашому боці.
До яких частин мови самостійних чи службових належить прикметник?
Доведіть свою думку.
Які розряди прикметників мають ступені порівняння? Наведіть приклади.
З якою частиною мови узгоджується прикметник?
Коли в прикметнику пишеться подвоєне нн ?
Чому в прикметниках качиний,олов’яний,дерев’яний, пташиний пишеться одна буква н ?
Розкажіть про правопис складних прикметників.
Які найуживаніші суфікси прикметників вам відомі? Наведіть приклади.
Що вам відомо про правопис прикметників з не ?
Як у реченні найчастіше підкреслюється прикметник?
Отже, ви непогано справились із цим завданням, і нам треба переходити до основної частини нашої роботи.
IV.Узагальнення і повторення системи понять, характерних для кількох тем.
Різні види творчих вправ.
Зараз завдання буде важчим, тому що вам треба, виконуючи завдання пов’язані з прикметником, з’ясувати спільне та відмінне з іншими темами,зокрема з іменником.
З цим вам допоможе впоратись „Острів чарівної евріки”.Не лякайтесь, що тут дуже багато завдань. Вони цікаві ,кожен з вас,виходячи до дошки,сам за ступенем труднощів обере завдання і впевнено виконає.На місцях працюєте в картках,які перед вами.
А
Б
В
Г
1
Вставте пропущені и,і,ї в
суфіксах:
лев..ний,фіз..чний,змі..ний,
системат..чний,Марі..н,
епізод..чний,солов’..ний,
цикл..чний,Софі..н.
Знайди зайве слово:
а) чарівніша,більш чарівна,найбільш чарівна;
б)тонша,найтонша,
найменш тонка.
Назвіть прикметни-
ки за групами:
народний,осінній,ден-
ний,ранній,нещадний,
майбутня.житній,ши-
рокий,художнє,ратне.
2
Зробіть синтаксичний розбір речення.
Я прокидаюсь і милуюсь ластів’ячим щебетом над
вікном рідної хати.
Визначте розряд
прикметників:
мудрий,земляний,
вовчий,гостра,Василів,материн,західна
Знайди помилку:
землеробський,
жовтогарячий,
кислосолодкий.
До якого твору цей
малюнок? Усно провідміняйте імен-
ник ж.р. лисиця
3
Розбір прикметника як частини мови: цікавий
Поставте прикметник у потрібному роді,
числі та відмінку:
Кобзар скинув з плеча (запилена) бандуру і стиха заспівав,перебираючи (туга) струни.
Досить непогано ви справились і з цим завданням.Але попереду „Острів знавців літератури”, Подивимось ,що чекає на вас тут? Маємо три питання:
Кому з поетів належать ці рядки ?
Я йду, іду -
Зворушений.
Когось все жду –
Співаючи.
Співаючи-кохаючи
Під тихий шепіт трав
голублячий.
Як називається цей вірш?
Знайдіть у вірші прикметник та назвіть його розряд.
А тепер нас чекає „Острів загадок”.Запишіть відповідь на загадки в стовпчик.Читаємо ланцюжком.
1. Біле,як сорочка, Правильно,це
Пухнасте, а не квочка. сніг.
Крил не має,
А гарно літає.
Що це за птиця,
Що сонця боїться?
2.Взимку горою, а літом водою.
3.Біле, а не цукор, м’яке, а не вата, без ніг, а йде.
Питання:
До якої частини мови належить слово сніг?
б) За допомогою суфіксів від цього іменника утворіть прикметники.
в) Визначте усно розряд та поставте прикметники в множині.
Але це не всі загадки.
4.Прозорий, як скло, та не вставиш у вікно.
(Лід)
5.Росте вона додолу головою.
Росте вона холодною зимою.
А тільки сонечко засяє –
Вона заплаче й помирає.
(Бурулька)
Ви звернули увагу,що слова
·лід та бурулька залишились самі і, мабуть, не дуже вдоволені,що ми їх покинули, але це не так. Бо саме з ними ви зараз вирушите на „Острів словників”,щоб з’ясувати правопис цих іменників у Р.,М.в.однини та Н. та Р.в.
множини. Для чого? А для того,щоб ви могли їх правильно вживати поряд з тими прикметниками, які будете добирати в усному чи писемному мовленні.
Діти працюють із словниками,записують у зошити.
Лід - льоду – (на) льоду; мн. льоди, льодів.
Хоч у словнику немає слова „бурулька”,спробуйте самостійно поставити цей іменник у поданих відмінках. Які зміни при цьому відбулися?Доберіть усно прикметники до цих іменників.
Бурулька – бурульки, на бурульці; бурульки,бурульок.
Знову ми на крок ближче до своєї мети.І перед нами „Острів творчої хвилинки”.
Тут буде таке завдання:
Утворіть правильно словосполучення і скажіть на які питання відповідають подані прикметники?
Вовчий хитрість
Ведмежа натура
Лисяча послуга
Заяча апетит
Зробіть висновок: до якого розряду належать ці прикметники.
Трошки перепочили,але попереду „Острів розсипанок”.Справа в тому, що я не можу скласти докупи правило,а без нього, як без ключика ,ми не зможемо опинитись на іншому острові.
А текст розсипанки такий:
За допомогою цього правила визначте спосіб творення поданих нижче прикметників:
Гарненький, літній.
б) Прегарний, передсвятковий.
в) Придорожний, закарпатський.
г) Світло-блакитний, англо-російський.
Зараз ми опинилися на „Острові роботи з підручником”.Роботу розподілимо таким чином:
„Острів індивідуальних робіт” для учнів нижчого рівня.
Це вправа № 275, стор.121.
2.”Острів перекладів” для учнів середнього рівня.
Це вправа № 270, стор.120.
3.”Острів пояснень” для учнів достатньго рівня .
Це вправа № 285, стор.123-124.
4.”Острів власної творчості” для учнів вищого рівня.
Це вправа № 279,стор.122.
Діти протягом 5 хвилин працюють самостійно.
Сподіваюсь,що всі ви справились з поданою роботою,тому На „Острів довіряй, але перевіряй” я прошу передати свої зошити таких учнів:
2.
3.
4.
Доки я перевірятиму , ви рушайте далі на „Острів роботи біля дошки”. Вас чекають завдання тестового характеру .
1.Випишіть прикметник, який пишеться через дефіс:
сніжно\ білий
б) все\ бічний
в) життє\ дайний
г) п’яти\ значний
2.Виберіть прикметник, у якому пишеться дві букви н (нн):
склян(н)ий
б) сон(н)ий
в) олов’ян(н)ий
г) гречан(н)ий
3.Укажіть варіанти, де прикметник пишеться з не разом:
(не) високий, а низький
б) ця річка (не) широка
в) (не)щадний до ворогів
г) (не)далекий, а близький
Чи важко було вам виконувати тестові задання ? Звичайно,ні, коли добре знаєш правила.
Вашими роботами з „Острова довіряй, але перевіряй” я теж задоволена,хоча є незначні помилки,тому вони отримали такі бали.
(Коротко обгрунтовую оцінки за учнівські роботи).
І ось , нарешті, перед нами останній острів „Острів кросвордів”.Саме він нам дасть упевненість в тому, що ми обрали не хибний шлях,а правильний.У вертикальному стовпчику зашифровано назву частини мови ,яка робить наше мовлення кращим,яскра-
вішим та образним.
Що це за частина мови,нам допоможуть з’ясувати відгадки загадок.
Приготуйтеся вписувати відгадки в порожні клітинки.
Як дерево називається,що влітку в білий пух одягається? (Тополя)
Зимою спить, а літом шумить.(Річка)
Зуби залізні весь світ розгризли.(Пила)
Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі.(Морква)
Без рук, без ніг, а тільки з рогами , та ходить попід небесами.(Місяць)
Блакитне простирадло весь світ укрило.(Небо)
Має вуса,пишний хвіст
І негарну звичку:
Спершу добре він поїсть
Після - вмиє личко.(Кіт)
8.Чорна корова, ніч поборола. (Ніч)
9. В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має,
Їй на місці не сидиться
А зовуть її ... ( лисиця)
10.І маленькі,і старенькі
Влітку,взимку, навесні,
Всюди вдягнені гарненько
У зелені сукні всі. (Ялинки)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ось і останній острів. Та яке ж слово робить нашу мову образною,яскравою та виразною.Звичайно, це прикметник.Дивіться,яке усміхнене обличчя у цієї частини мови.Прикметник впевнений,що без нього жодна людина не обійдеться у своєму мовленні.
V.Підсумок уроку. Аналіз засвоєння системи знань теми.
Давайте підсумок уроку зробимо у формі бліц-опитування.
1.Яка частина мови називається прикметником?
2.Як змінюються прикметники?
3.На які групи поділяються?
4.Які прикметники утворюють ступені порівняння?
5.З якою частиною мови найчастіше узгоджується прикметник?
6.На вашу думку, за допомогою різних вправ,ви досягли поставленого завдання на уроці ?
Якщо так, то останнім акордом нашого уроку стане домашнє завдання.
Відкрийте свої щоденники та запишіть над чим ви будете працювати вдома.
VI. Домашнє завдання: § 22-23, стор.125. Лінгвістичні ігри (усно).
13PAGE 15
13PAGE 14315
Болото
теоретичних знань
Чарівна евріка
Острів
розсипанок
Острів
знавців літератури
Острів загадок
Острів роботи
зі словниками
Острів
творчої хвилинки
Острів роботи
з підручником
Острів
індивідуальних робіт
Острів
перекладів
Острів пояснень
Острів
власної творчості
Острів
роботи біля дошки
Острів кросвордів
Утворюються, префіксів, суфіксів, префіксів і суфіксів, та шляхом сполучення основ, за , допомогою, прикметники.
Острів
довіряй , але перевіряй.